Deset nejlepších filmů roku 2010

Které filmy byly letos u českých a slovenských diváků nejúspěšnější? Slečna to zjistila v Česko–Slovenské filmové databázi (ČSFD). Absolutním loňským vítězem byl sci-fi snímek Avatar. Letošní desítka nejúspěšnějších filmů je velmi různorodá. Tak tedy hurá na ni.

Film Black Swan (Natalie Portman)

ČSFD je nejznámější a nejobsáhlejší databáze filmů a seriálů v Česku a na Slovensku. Systém sestavování žebříčků nej- filmů a seriálů bere v potaz počet hlasujících uživatelů. V žebříčku jsou seřazeny filmy podle hodnocení uživatelů ČSFD k 23. prosinci 2010:

1.         Black Swan (93 %, 586 hodnocení)

2.         Počátek (90.3 %, 17649 hodnocení)

3.         Jak vycvičit draka (87.2 %, 7933 hodnocení)

4.         Toy Story 3: Příběh hraček (86.6 %, 4703 hodnocení)

5.         Prokletý ostrov (86.3 %, 14407 hodnocení)

6.         Yip Man 2: Chung si chuen kei (85.4%, 1492 hodnocení)

7.         The Social Network (84.3 %, 6029 hodnocení)

8.         Kick-Ass (83 %, 12762 hodnocení)

9.         Občanský průkaz (82.9 %, 2450 hodnocení)

10.       Iluzionista (81.9 %, 478 hodnocení)

(Zdroj: http://www.csfd.cz/zebricky/specificky-vyber/; Typ: filmy, původ a žánr filmu: všechny, od roku 2010, do roku 2010)

U diváků vítězí psycho i pohádky

První místo v hodnocení uživatelů ČSFD obsadilo drama Black Swan režiséra Darrena Aronofského. Jeho děj se točí okolo dvou baletek, jejich vyhroceného vztahu a boje o prestižní roli. Jak píše uživatel Arx: „Aronofsky opět nezklamal a jeho rukopis typický pro Requiem pro sen je zde cítit v každém záběru. Do toho všeho samozřejmě stále hrající symfonie z Labutího jezera, která dokonale brnká na nervy.“ Film zabodoval svojí odvážností a strhujícím dějem. „Psychologicky hutné, sexy bizarné, s šikovnými hororovými fintami a famóznymi hereckými výkonmi (vo všetkých úlohách, ale Natalie si ide pre Oscara). Gradujúce s každou ďalšou minútou a v závere už priam extatické.“ Tak popisuje gradaci filmu uživatel Cervenak. Milovníci dramatických zápletek si tedy přijdou na své!

Dvojkou je letos scífko Počátek s Leonardem DiCapriem coby mysteriózním zlodějem myšlenek. Snímek, který ocení především ti, kteří si u filmu rádi zapřemýšlí a nechají se překvapit neobvyklými postupy a zápletkami. Jak píše uživatelka KevSpa: „Už je to dlouho, kdy jsem při nějakém filmu takřka celou dobu civěla na plátno s otevřenými ústy.“

Třetí a čtvrté místo letos patří animovaným rodinným komediím Jak vycvičit draka a Toy Story 3: Příběh hraček. V prvním případě jde o pohádku blízkou Eragonovi: Viking Škyťák, chytrý, ale trochu trouba, má za úkol zabít draka. Místo toho se s ním samozřejmě spřátelí. MrHlad, uživatel ČSFD, komentuje snímek takto: „Malé děti nechte doma, ty větší vezměte do kina a budete od nich mít až do Vánoc klid. Skvělá dobrodružná podívaná bez otravných veselých postaviček, se špičkovou akcí a drakem, kterého by chtěl mít doma každý.“

Toy Story tentokrát rozvíjí příběh o tom, co se stane s nám dobře známými hrdiny-hračkami, když chlapec Andy odejde na vysokou školu. Filmeček, který ocení spíš naši mladší sourozenci, neteře, synovci a podobná havěť.

Zato horor Prokletý ostrov (možná ho znáš spíš pod originálním názvem Shutter Island), který se umístil v letošním žebříčku na pátém místě, je pro silnější povahy. A to nejen proto, že Leonarda DiCapria každý nezkousne. Hutná atmosféra ostrova plného šílenců a násilníků, flashbacky, halucinace, paranoia a šokující pointa – to jsou kvality, které uživatelé ČSFD ve svých komentářích zmiňují nejčastěji.

Šestku má Akční/Historický/Životopisný snímek Yip Man 2: Chung si chuen kei, který navazuje na jedničku tohoto filmu a pro jeho opravdové vychutnání by tedy bylo potřeba znát i první díl. Zato Social Network si asi vychutnají nejen uživatelé Facebooku. Do vzniku největší světové sociální sítě dávají nahlédnout režisér David Fincher a scenárista Aaron Sorkin.

Na osmém místě pak máme bláznivou parodii na superhrdiny Kick-Ass,  s devítkou českou hořkou komedii Občanský průkaz a na desítce animovaného Iluzionistu, který však na rozdíl od animáků na 3. a 4. místě není rozhodně pro děti.

Možná tě bude zajímat, jak se umístily další očekávané snímky tohoto roku. Za všechny vybírám tři: na 20. místě skončili Stallonovi drsní hoši Expendables: Postradatelní (77.7 %, 10136 hodnocení), ještě o dvě místa níž něžný Kuky se vrací (77 %, 3566 hodnocení) a na 31. pozici první část sedmého Harryho Pottera (Harry Potter a Relikvie smrti; 75.2 %, 6868 hodnocení).

Tolik tedy letošní sklizeň. Také se těšíš na to, co nám režiséři připraví v roce 2011?

Tip: Přečti si také článek Deset nejlepších filmů roku 2009.

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

2 Comments
  1. Přesně tak, Black Swan a koneckonců i Inception doporučuju… na ten první film jsem potřebovala hodně času na rozmyšlení, mísily se ve mně rozporuplné pocity, ale rozhodně bych neváhala a hned koukla znova. :)
    Social Network mě neskutečně nebavilo, asi mi to nesedlo… ani jsem to nedokoukala. :)
    Pak mě ještě zaujaly Wild Target a Gran Torino (to už mimo letošní rok).

Leave a Reply

Your email address will not be published.