Deset nejlepších filmů roku 2010

Které filmy byly letos u českých a slovenských diváků nejúspěšnější? Slečna to zjistila v Česko–Slovenské filmové databázi (ČSFD). Absolutním loňským vítězem byl sci-fi snímek Avatar. Letošní desítka nejúspěšnějších filmů je velmi různorodá. Tak tedy hurá na ni.

Film Black Swan (Natalie Portman)

ČSFD je nejznámější a nejobsáhlejší databáze filmů a seriálů v Česku a na Slovensku. Systém sestavování žebříčků nej- filmů a seriálů bere v potaz počet hlasujících uživatelů. V žebříčku jsou seřazeny filmy podle hodnocení uživatelů ČSFD k 23. prosinci 2010:

1.         Black Swan (93 %, 586 hodnocení)

2.         Počátek (90.3 %, 17649 hodnocení)

3.         Jak vycvičit draka (87.2 %, 7933 hodnocení)

4.         Toy Story 3: Příběh hraček (86.6 %, 4703 hodnocení)

5.         Prokletý ostrov (86.3 %, 14407 hodnocení)

6.         Yip Man 2: Chung si chuen kei (85.4%, 1492 hodnocení)

7.         The Social Network (84.3 %, 6029 hodnocení)

8.         Kick-Ass (83 %, 12762 hodnocení)

9.         Občanský průkaz (82.9 %, 2450 hodnocení)

10.       Iluzionista (81.9 %, 478 hodnocení)

(Zdroj: http://www.csfd.cz/zebricky/specificky-vyber/; Typ: filmy, původ a žánr filmu: všechny, od roku 2010, do roku 2010)

U diváků vítězí psycho i pohádky

První místo v hodnocení uživatelů ČSFD obsadilo drama Black Swan režiséra Darrena Aronofského. Jeho děj se točí okolo dvou baletek, jejich vyhroceného vztahu a boje o prestižní roli. Jak píše uživatel Arx: „Aronofsky opět nezklamal a jeho rukopis typický pro Requiem pro sen je zde cítit v každém záběru. Do toho všeho samozřejmě stále hrající symfonie z Labutího jezera, která dokonale brnká na nervy.“ Film zabodoval svojí odvážností a strhujícím dějem. „Psychologicky hutné, sexy bizarné, s šikovnými hororovými fintami a famóznymi hereckými výkonmi (vo všetkých úlohách, ale Natalie si ide pre Oscara). Gradujúce s každou ďalšou minútou a v závere už priam extatické.“ Tak popisuje gradaci filmu uživatel Cervenak. Milovníci dramatických zápletek si tedy přijdou na své!

Dvojkou je letos scífko Počátek s Leonardem DiCapriem coby mysteriózním zlodějem myšlenek. Snímek, který ocení především ti, kteří si u filmu rádi zapřemýšlí a nechají se překvapit neobvyklými postupy a zápletkami. Jak píše uživatelka KevSpa: „Už je to dlouho, kdy jsem při nějakém filmu takřka celou dobu civěla na plátno s otevřenými ústy.“

Třetí a čtvrté místo letos patří animovaným rodinným komediím Jak vycvičit draka a Toy Story 3: Příběh hraček. V prvním případě jde o pohádku blízkou Eragonovi: Viking Škyťák, chytrý, ale trochu trouba, má za úkol zabít draka. Místo toho se s ním samozřejmě spřátelí. MrHlad, uživatel ČSFD, komentuje snímek takto: „Malé děti nechte doma, ty větší vezměte do kina a budete od nich mít až do Vánoc klid. Skvělá dobrodružná podívaná bez otravných veselých postaviček, se špičkovou akcí a drakem, kterého by chtěl mít doma každý.“

Toy Story tentokrát rozvíjí příběh o tom, co se stane s nám dobře známými hrdiny-hračkami, když chlapec Andy odejde na vysokou školu. Filmeček, který ocení spíš naši mladší sourozenci, neteře, synovci a podobná havěť.

Zato horor Prokletý ostrov (možná ho znáš spíš pod originálním názvem Shutter Island), který se umístil v letošním žebříčku na pátém místě, je pro silnější povahy. A to nejen proto, že Leonarda DiCapria každý nezkousne. Hutná atmosféra ostrova plného šílenců a násilníků, flashbacky, halucinace, paranoia a šokující pointa – to jsou kvality, které uživatelé ČSFD ve svých komentářích zmiňují nejčastěji.

Šestku má Akční/Historický/Životopisný snímek Yip Man 2: Chung si chuen kei, který navazuje na jedničku tohoto filmu a pro jeho opravdové vychutnání by tedy bylo potřeba znát i první díl. Zato Social Network si asi vychutnají nejen uživatelé Facebooku. Do vzniku největší světové sociální sítě dávají nahlédnout režisér David Fincher a scenárista Aaron Sorkin.

Na osmém místě pak máme bláznivou parodii na superhrdiny Kick-Ass,  s devítkou českou hořkou komedii Občanský průkaz a na desítce animovaného Iluzionistu, který však na rozdíl od animáků na 3. a 4. místě není rozhodně pro děti.

Možná tě bude zajímat, jak se umístily další očekávané snímky tohoto roku. Za všechny vybírám tři: na 20. místě skončili Stallonovi drsní hoši Expendables: Postradatelní (77.7 %, 10136 hodnocení), ještě o dvě místa níž něžný Kuky se vrací (77 %, 3566 hodnocení) a na 31. pozici první část sedmého Harryho Pottera (Harry Potter a Relikvie smrti; 75.2 %, 6868 hodnocení).

Tolik tedy letošní sklizeň. Také se těšíš na to, co nám režiséři připraví v roce 2011?

Tip: Přečti si také článek Deset nejlepších filmů roku 2009.

Hanka S.

Čerstvá absolventka Filozofické fakulty MU v Brně, momentálně na volné noze. Zajímá se o literaturu, fantasy, přírodu a sport. Ráda se učí nové věci, maluje a tvoří. Když může, vyhne se stresu a namyšleným lidem.

3 komentáře
 1. Přesně tak, Black Swan a koneckonců i Inception doporučuju… na ten první film jsem potřebovala hodně času na rozmyšlení, mísily se ve mně rozporuplné pocity, ale rozhodně bych neváhala a hned koukla znova. :)
  Social Network mě neskutečně nebavilo, asi mi to nesedlo… ani jsem to nedokoukala. :)
  Pak mě ještě zaujaly Wild Target a Gran Torino (to už mimo letošní rok).

 2. Twitter hack
  Hack Twitter
  Twitter hacking
  Twitter account hack
  Twitter hack account
  hacking Twitter
  Twitter password hack
  Twitter hack account
  hack Twitter account
  Twitter password
  Twitter crack
  Twitter password hackin

Leave a Reply

Your email address will not be published.