Grilujeme sladké dobroty z ovoce

Grilování se stalo oblíbenou, ba dokonce nedílnou součástí našeho stravování. Známe recepty z masa, ryb, zeleniny, sýrů, existují však i recepty, díky kterým se naučíš grilovat na sladký způsob. Nejlépe je připravíš na vyhasínajícím ohni na konci grilování. Nejlepší ingrediencí na grilování je ovoce, které může být jak z našich zahrad, tak i z exotických končin.

Grilované ovoce je opravdová lahůdka

Pokud chceš grilovat ovoce, připrav si alobal. Určitě použij cukr, dle chuti můžeš přidat skořici či trochu likéru. Tohle vše můžeš doplnit o tousty, lívance či jen tak o šlehačku s kakaem anebo zmrzlinou. Na takové sladké mámení jen tak nezapomeneš.

Grilovaná jablka se skořicovými toasty

Potřebuješ: jablka, šťávu z citronu, bagety, máslo, cukr, mletou skořici

Postup: Jablka zbav jádřinců, nakrájej je na plátky a pokapej citronovou šťávou. Bagety pokrájej na kolečka a potři z obou stran máslem. Polož jablka i bagety na středně horký gril a griluj čtyři minuty (dokud nezezlátnou). Totéž udělej z druhé strany. Cukr smíchej se skořicí a posyp jím bagety na mřížce, ale ještě je nesundávej, nech je tam alespoň minutu, dokud cukr nezačne syčet. Následně je dej na talíř, ozdob jablky a posyp skořicovým cukrem.

Ananas s rumovo-máslovou polevou

Potřebuješ: ananas, hnědý cukr, mletý zázvor, rozpuštěné máslo, rum

Postup: Ananas nakrájej na plátky a vyřež vnitřní vlákno. Nařízni ananas mezi dužinou a slupkou, ale neodděluj, poté ještě dužinu nakrájej na silné proužky. Plátky ananasu napíchni na dřevěné špízy, které jsi předtím namočila do vody na 15 minut. Smíchej cukr, zázvor, máslo a rum a potři touto směsí ananas. Griluj alespoň čtyři minuty, polej zbylou směsí a můžeš podávat.

Ovocné špízy

Potřebuješ: kiwi, banány, jahody, máslo, citronovou šťávu, skořici

Postup: Oloupej kiwi a banány a nakrájej je na kousky. Střídavě je napichuj na špízy, které byly ponořené ve vodě. Smíchej máslo, citronovou šťávu a skořici a špízy směsí potři. Griluj dvě až tři minuty dozlatova.  Podávat můžeš se zmrzlinou, čokoládou, anebo šlehačkou.

Ananas v rumu a třtinovém cukru

Potřebuješ: ananas, třtinový cukr, rum

Postup: Ananas zbavíme slupky a nakrájíme na plátky. V misce smícháme třtinový cukr s rumem (cukr se musí rozpustit) a na dvě hodiny do směsi ananas vložíme. Griluj doměkka.

Jablka s crumble a espumou

Potřebuješ: jablka, třtinový cukr, mletou skořici, hrubou mouku, máslo, cukr

Postup: Jablka zbavíme jádřince a nakrájíme ho na větší plátky. Smícháme si skořici s třtinovým cukrem a jablka v nich jen obalíme. Dále si připrav drobenku. Na drobenku můžeš použít buď hrubou mouku, máslo a cukr, anebo můžeš hrubou mouku částečně nahradit za drcené mandle (v poměru 1:1). Griluj doměkka, pomalu, aby se ti ovoce nespálilo. Posléze jablka posyp drobenkou a přidej šlehačku.

Papája s chilli

Potřebuješ: papáju, cukr, olivový olej, drcené chilli papričky

Postup: Papáju rozkrojíš a zbavíš jadérek. Potom si ji nakrájíš na měsíčky a připravíš si marinádu z olivového oleje, cukru a chilli papriček (záleží na tobě, kolik si jich dáš). Papáju směsí z obou stran potři. Během grilování můžeš papáju potírat olejem. Griluj do měkka.

Grilovaný meloun se zmrzlinou

Potřebuješ: plátky melounu, med, limetkovou šťávu, špetku soli, pepř, mátu, šlehačku, zmrzlinu, olej na potření grilovací mřížky

Postup: V misce prošlehej šťávu z limetky, med, pepř a sůl. Meloun si nakrájej na trojúhelníčky a ogriluj ho z každé strany tři až čtyři minuty. Před dokončením ho ale potři marinádou. Do misek dej zmrzlinu, grilovaný meloun, ozdob mátou a šlehačkou.

Grilované broskve se zakysanou smetanou

Potřebuješ: broskve, zakysanou smetanu, skořici, cukr třtinový a krupicový

Postup: Gril musíš rozehřát na středně vysokou teplotu. Broskve ponoř na minutu do vroucí vody, posléze ochlaď, zbav je slupky a pecky a nakrájej na plátky. Nachystej si zapékací mísu. Ze skořice a třtinového cukru si připrav posypku, kterou použiješ na broskve. Nakonec přidej zakysanou smetanu a tu posyp krupicovým cukrem. Vlož pod gril na dřevěné uhlí a nechej zapékat dvě až tři minuty.

Banány s čokoládou

Potřebuješ: banány, mléčnou čokoládu, smetanu

Postup: Neloupané banány trochu podélně nařízni (ne úplně). Do škvíry nastrkej kousky čokolády a nech patnáct minut grilovat. Podávej se smetanou.

U grilování ovoce pamatuj na dvě pravidla: grilované ovoce musí být měkké a zlatavé. Je to jako u masa – hlavně nespálit. Není to úplně zdravý dezert, ale proč občas nezhřešit? Dobrou chuť!

Připravila: Bára

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.