Hlava nejen na ozdobu

marieTrápíš se, protože je tvůj nos příliš velký, zadeček povislý a tvé nohy připomínají písmenko „o“? Přemýšlej – když přestaneš řešit tyto v podstatě malicherné problémy, můžeš dokázat mnohem víc. Skutečně. V následujícím článku si můžeš přečíst o třech ženách, které možná nebyly dokonalé svým zevnějškem, avšak velké duchem!

KLEOPATRA VII. (přibližně 70 PNL – 30 PNL) – nos ve tvaru skoby
Kým byla: egyptskou královnou, poslední panovnicí dynastie Ptolemaiovců

kleopatraVady na kráse: Ačkoliv byla Kleopatra muži hojně obletována (jejím milencem byl například sám Caesar a později Marcus Antonius), říká se, že příliš krásná nebyla. Dva tisíce let starý portrét královny na egyptské minci zkoumali britští odborníci z univerzity v New Castle a podle jejich závěrů by Kleopatra rozhodně neodpovídala dnešním měřítkům krásy. Údajně měla kulatý obličej, špičatou bradu, výrazný orlí nos a úzké rty. Podle starších výzkumů prý tato žena měřila sotva 150 cm, měla celulitidu na celém těle a velmi křivé zuby. Říká se však, že se Kleopatra uměla vhodně oblékat a líčit a aby její kůže byla hebká, koupávala se v mléce.
Co přesto dokázala: Kleopatra byla velmi významná a vzdělaná panovnice. Hovořila dvanácti jazyky, byla ctižádostivá a dokázala se bravurně orientovat v politice. Její hlas prý zněl jako “zvuk lyry s mnoha strunami”. Zasloužila se o výstavbu několika nádherných staveb, mezi něž patří například maják na ostrově Faru.
Pravděpodobně se už ve svých 19ti letech stala spoluvladařkou svého otce Ptolemaiem XII., po jehož smrti měla vládnout společně se svým bratrem, který byl v té době nezletilý. V té době Egypt postihla neúroda, a proto Kleopatra na nic nečekala a začala se angažovat v politických záležitostech. Stala se milenkou římského diktátora Caesara, jemuž porodila chlapečka pojmenovaného Ptolemaius Caesar. Po vraždě diktátora vypukl v Římě zmatek, říše byla rozdělena na několik částí a vládu nad východem získal Marcus Antonius, který se do mladé panovnice zamiloval.
V roce 31 PNL Marcus Antonius zahynul v bitvě u Actia proti svému rivalovi Octavianovi a zoufalá kleopatra se nechala uštknout hadem. Po její smrti se Egypt stal římskou kolonií a jeho sláva postupem času zešedla.

ALŽBĚTA I. (1533 – 1603) – předkus a řídké vlasy
Kým byla: anglickou královnou
Vady na kráse: Podle dobových portrétů či historických dokumentů víme, že královna Alžběta I. se na veřejnosti objevovala silně maskovaná. alzbetaRobustní šaty odhalující pouze ruce, vysoké límce, paruky a natolik silné vrstvy bledého pudru na tváři, že nebylo možné zachytit žádné mimické pohyby v její tváři. Když královna zemřela, údajně měla na rtech centimetrovou vrstvu rudé rtěnky! Otázkou je, co vlastně skrývala? Říká se, že její postava byla velmi útlá až chlapecká, vlasy řídké, ostříhané na krátko. Skutečným kamenem úrazu byl však především její chrup. Alžběta měla předkus a poměrně velké mezery mezi zuby, které si údajně vyplňovala kousky světlé plátěné látky, aby ve společnosti vypadala lépe.
Co přesto dokázala: Alžběta získala anglický trůn už v 25 letech. Její pozice zpočátku nebyla vůbec jednoduchá kvůli sporům s ostatními evropskými velmocemi a také kvůli náboženské otázce – Alžbětin otec Jindřich VIII. Tudor byl ženatý celkem šestkrát a kvůli svým rozvodům nechal popravit arcibiskupa a založil vlastní anglikánskou církev, jejíž hlavou byl sám panovník, nikoliv papež. Alžběta začala podporovat piráty – korzáry (známý korzár Francis Drake), kteří napadali španělské lodě přivážející bohatství ze zámořských kolonií, přičemž část lupu odevzdávali do královské pokladnice. To vyvrcholilo námořní bitvou, ve které byla španělská Armada zničena a Anglie se v té době dostala na pozici evropské námořní velmoci vlastnící nejvíce kolonií. Za Alžbětiny dlouhé vlády dosáhla Anglie rozkvětu v kultuře („Zlatý věk Anglie“ – podporovala mnohé renesanční umělce, například Shakespeara), obchodu i v řemeslech.

MARIE TEREZIE (1717 – 1780) – obezita a celulitidamarie_terezie
Kým byla: uherská a česká královna, římská císařovna
Vady na kráse: Marie Terezie byla jako mladá dívka velmi půvabná. Počátek její vlády se však neobešel bez problémů a starosti kvůli válkám s okolními státy jí na kráse rozhodně nepřidaly. Když připočteme šestnáct porodů, nemůžeme se vlastně ani divit, že se za čas z křehké dívky stala robustní vládkyně s podstatnou nadváhou a celulitidou, kam se člověk podíval. Marie Terezie však byla mimo jiné i velkou labužnicí, milovala bohaté hostiny, kde se cpala doslova vším. Dokonce její osobní lékař si s ní už nevěděl rady. Říká se, že jednou do jejího pokoje nechal přinést kbelík, do něhož vhodil od každého jídla podávaného na hostině kousek, přidal pivo, kávu, víno a likér a výslednou patlanici podal Marii Terezii se slovy: „Takhle to nyní vypadá ve vašem žaludku, Vaše Veličenstvo.“ V padesáti letech už císařovna byla natolik obézní, že nemohla ani chodit. Ve svém pokoji měla vedle postele kladkostroj, pomocí kterého poskokové kyprou panovnici zvedali, chtěla-li vstát.
Co přesto dokázala: Marie Terezie byla první a jedinou ženou na našem trůně, na nějž usedla na základě tzv.Pragmatické sankce (zaručovala uznání následníka trůnu také v ženské linii) vydané jejím otcem Karlem VI. K moci se dostala po jeho smrti roku 1740. Marie získala říši v naprosto zuboženém stavu – ve všech oblastech vládl zmatek, země zkrátka potřebovala pevnou ruku skutečně schopného panovníka. Problematický byl zpočátku také postoj Pruska, jehož panovník Fridrich II. odmítl Pragmatickou sankci uznat a vyhlásil mladé a zatím nezkušené panovnici válku. Marie sice ztratila některá území, ale dokázala, že je rovnocenným soupeřem a dokáže bleskově jednat. Byla ženou velmi energickou, rozhodnou, odvážnou a zároveň milující matkou a manželkou i dobrou hospodyní. Během válek stihla rodit jedno dítě za druhým a ještě provádět prospěšné reformy. Dnes je považována za zakladatelku moderního rakouského státu.

Text: Eliška R.
Foto: Wikipedia.org

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

21 Comments
 1. Skvělý článek! Teď už vím, že moje vědomosti můžou vyrovnat to, co mi příroda ubrala jinde… :-) Né že bych byla nějaká obtloustlá šeredka, ale ideál zrovna také nejsem… :-)

 2. Moc se mi článek líbí, jen takových více, protože svět není jen o krásných postavách a smyslných obličejích ;)

 3. Skvělej článek. Doufála jsem, že se tady někdy něco takovýho objeví. Jde totiž o to, že nezáleží na zevnějšku, ale na tom, co je uvnitř. At’ v srdci či mozku. Opravdu dobrý článek.

 4. Hlavně neměli modni časopisy, hlidky a návrháře, kteří by udávali trendy. Stejně tak jako zástupy vyhublých modelek… Ono bylo něco jiného být tlustá v Baroku, kdy to bylo pomalu nutností, a je něco jiného být tlustá dneska, kdy každý hodnotí nejdřív podle vzhledu. Je taky dokázané, že si na člověka uděláte podvědomý názor během prvních 5 sekund..a ten názor je hlavně o vzhledu. Až pak se pídíte po jeho inteligenci a schopnostech :) ale jinak fajn článek

 5. No tak módní časopisy sice neexistovaly, ale divila by ses, jak si už v období starověku lidé potrpěli na módu, parfémy a líčení. Je samozřejmé, že každá doba se sebou přinesla něco jiného – jiný ideál krásy, ale neznamená to, že dřív lidé nechodili upravení, všem to bylo jedno a jestli máme oblečení podle poslední módy, řešíme až dnes. To právěže ne :D
  Třebas jak bylo řečeno u Kleopatry – nebyla žádná extra krasavice, ale uměla se upravit a chovat se tak, že každého i na první dojem velmi okouzlila. Myslím si, že pokud žena či dívka není úplně dokonalá zevnějškem (což jde vylepšit nějakým tím líčidlem či vhodně zvoleným střihem šatů), není to taková katastrofa, jako když je dívka bezchybně krásná, ale uvnitř prázdná. Já osobně se nedívám na lidi – jů, ta má značkové oblečení, dlouhé nohy a krásné vlasy, ta je úplně super. Za těch prvních 5 sekund člověk zaregistruje i to, jestli z toho druhého vyzařuje i jakési charisma ;-)

 6. Ja netvrdim, ze se nazajimali o vzhled, jen to, ze dnes je to malinko horsi, kdyz se na tebe z kazde vylohy smeje ultrastihla modelka…jak si pak maji holky s ne primo dokonalou postavou zachovat normalni sebevedomi a nemyslet jen na diety a hubnuti?
  jinak jsem cetla, ze Napoleonova prvni manzelka Josefina byvala vyhlasena krasavice a provokaterka :) A co se tyce vnitrni prazdnoty naprosto souhlasim – nedozenes to ani tunou make-up, silikonama nebo oblecenim od Dolce and Gabbany :-D

 7. Fajn článek, ale když se to tak vezme
  tak bez vznešenýho původu by asi ani jedna z nich nic moc nedokázala.
  to víte všechno de líp s penězma a s vrozeným postavením :o)
  ale krása taky není jenom otom jak vám příroda nadělí, ale o tom jak se kdo o sebe stará.
  je rozdíl mezi holkou která na sebe kašle, ketrá odmítne jít ke kadeřnici nebo kosmetičce
  když má tu příležilost a holkou která ráda příjme a nechá aspoň v něčem poradit,
  stará se o sebe a nemusí to bejt jenom přípravky od avonu nebo od oriflame,
  kadeřníce za tisíce a kosmetička stejně tak, v těhlech případešch de i o komunikaci a dohodě :o)
  no každopádně buďte rádi zato, jaké jste lepší nebýt miss
  než nafoukaná pitomá blond modrooká slepička co si myslí že je nej i když to pravda není.
  jinak je to jen mů názor a nemusí se všem líbeit :o)
  mějte se

 8. Hej nevíte co proti dvojté bradě???

  (ne že bych ji měla, ale mám na ni maličký náběh)

  PLÍS PORAĎTE!

  PS: Někdo říkal, že se mají jíst ryby, a když js nebudu jíst, budu mít dvojtou bradu… já samozřejmě ryby nejím…

  :-((

 9. Perfektní článek!!! Tohle se mi tady líbí – nejste jako ty holčičí časáky. Jasně, dáte občas užitečnou radu na pleť a líčení, ale pořád máte úroveň. Fakt bezva nápad, kam se na vás hrabe nějaký Bravo Girl!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.