Jak se chovat ve společnosti?

spolecnostKonečně, po dlouhé době se pokusíme osvojit si další základy etikety. Jsou tu Vánoce, po nichž se blíží doba návštěv restaurací a plesů. A o tom si právě povíme.
Při chůzi jde vždy osoba preferovaná po pravé straně, ale výjimkou je třeba chůze po cestě nebo na chodníku. Muž jde vždy blíže k provozu, aby ženu mohl ochránit. Také je slušností vzít jí těžkou tašku a na kluzké cestě či při společenských akcích může být žena do muže zavěšena. Při chůzi ze schodů jde muž před ženou, při výstupu naopak za ní. A to proto, aby ji zachytil při případném pádu.

A co v restauraci? Muž vchází první, pomůže ženě z kabátu a zavede ji ke stolu. Ten si však žena může vybrat sama. Žena sedí vždy na čestném místě, aby měla rozhled po okolí. Muž sedí buď naproti nebo po levici. Objednávku vyřizuje vždy muž, čili osoba méně významná. Objednáme-li si víno, číšník ho nalije prvně muži a až po jeho ochutnání a schválení ostatním přísedícím. Plátěný ubrousek si klademe na kolena a před napitím si vždy otřeme ústa (ubrousek papírový necháme po straně levé). Chleba nikdy neukusujeme, ale odlamujeme. Muž čeká až žena sama dojí, aby mohl příbor taky odložit.

Při příchodu do restaurace by mělo být jasné, jak to bude s placením. Platí-li každý sám nebo muž ženu pozývá. Účet by měl číšník přinést na talířku či v knížce. Spropitné je slušné nechávat ve výši 5-10 % z účtu. Muž dámě pomůže při vstávání, pokud to neudělá číšník. Při odchodu dveře přidrží a pouští ji před sebe.

A něco málo o plese. Muž by měl požádat o tanec všechny dámy ze skupiny, se kterou přišel, avšak své partnerce se věnuje nejvíce. Žena by měla odmítnout nabídky k tanci, pokud přišla s partnerem. Přijmout může jen muže, kterého oba znají. Neměla by také muže při tanci vést, i kdyby byla přesvědčena, že to umí lépe než on. Po pravdě, pro mě osobně je těžké to uposlechnout :-). Taneční miluji a letos jsem v nich byla už podruhé. Snažila jsem se nechat se vést, ale byl-li partner takové dřevo, nešlo to. A tančit jen se svým partnerem? Ne. Ráda střídám tanečníky, aspoň mám možnost je poznat. Možná až budu dospělá, začnu se tímto pravidlem řídit. :-)

Text: Jolka F.

18 Comments
  1. Nejdřív udělějte stránky ,,chlapec.info,, a dejte jim to tam, oni to potrebují víc než my holky :-D No řekněte, čí kluk řeší jestli to ,toho blbýho mekáče, jde první on, nebo jeho milá. Nechci bejt nějak staromódní, ale dnešní ,,mládež,, fakt pomalu neví který ruka se podává a kdo by měl koho první zdravit. A obzvlášt kluci.

  2. krásný článek, ale také si myslím jediní muži co dodržují etikeu jsou buď ti co nesundají oblek a chtějí dobře zapůsobit, anebo zásadoví dědečkové. Každopádně by bylo fajn kdyby se kluci řídili aspoň těmito základními pokyny etikety

  3. zase musim říct že ne každej to nedodržuje…třeba můj nejlepší kámoš mně do každejch dveří pouští první:DDD

  4. Tak už vidím, jak si tady teenagerky objednávají v restauraci víno…Námět článku je dobrý, jen by se měl přizpůsobit svým obsahem věku čtenářek a být napsaný tak, aby věty byly srozumitelnější.

  5. pěkný článek…. já jsem právě skončila s tanečníma a už teďka se mi stýská :-( já naopak tančila skoro pořád se svým partnerem, byla jsem na něho už hodně zvyklá a pak když jsem tancovala s někým jiným tak to bylo zase něco jiného…

  6. doufám že si tohle přečte nějaký kluk, docela by se jim hodilo znát takové základy. Je to dobrý nápad, něco jako chlapec.info jak napsala AnFiA, nebo něco takového… ale myslím si že i sem zavítají nějací kluci, občas :D Aby se pobavili.. :P

  7. zajit s pritelem do hezky restaurace a dat si vino je snad ok ne? co je na tom..ale nezda se mi to nejak zvlast poucny a plno z toho mi prijde zastaraly…nic proti

  8. Ikdyž je mi teprve 15 hodně věc je mi známích. Jsem vtom vychovávaná. Když jsem jednou někde byla s tetou a ze strýcem tak jsem radši předstírala, že jsem se tam ocitla úplnou náhodou. Říká se že vesničani jsou burani, ale po skušenosti s tetou jsem naprosto proti. Ale jinak kluci co znám mají společenské vychování na bodu marazu takže by si to měli přečíst.

  9. me by spis zajimalo jak se ma chovat správně holka při různých situací.. treba jak se obléci na spolecenské akce a plesi je zajimavá ze ne kazdé šaty a líčení se hodí na ples atd.

Leave a Reply

Your email address will not be published.