Nauč se vybranému chování v restauraci

Čas od času se každá účastníme obědu či večeře v restauraci. Ať už se jedná o rodinné posezení nebo romantický večer s přítelem, neměla bys zapomínat na etiketu. Zvláště v restauraci by se přitom mělo na vybrané chování dbát, a proto se pojď seznámit se základními pravidly, s jejichž znalostí se vyhneš ostudě a pohoršení ze strany ostatních hostů či personálu.

 

Možná si myslíš, že etiketa patří jen do předražených podniků, ale není to pravda. Každá normální restaurace by měla se znalostí etikety počítat a nikdy nevíš, kdy tě tvůj miláček může překvapit večeří v opravdovém luxus-eleganceluxusu.

Nechej muže konat

Do restaurace vchází první muž, který má za úkol uvést tě do neznámého prostředí přidržením dveří. Po vstupu vybere vhodný stůl, o čemž se může poradit i s tebou nebo nechá obsluhu, aby vás dovedla k volnému místu. Partnerův další úkol spočívá v odložení kabátů či případně deštníku. Muž ti ze svršku pomůže, ale nikdy ti nepomáhá i s rozepínáním knoflíků, jak jsem již měla čest u jednoho páru vidět. Oba kabáty muž odloží na věšák, přehazování přes opěrku židle je stejně tak nevhodné jako využití vedlejší židle. Posaď se jako první. Kabelku by sis měla podle etikety položit na židli za sebe, pravá dáma sedí jen na první třetině židle. Pokud je však tvoje nerozlučná kamarádka větší, polož si ji k nohám tak, aby nikomu nepřekážela.

Kdo má kde sedět?

Pokud jste jen dva, budeš vždy sedět na lepším místě. To znamená například u stěny s výhledem na okolí, kde se každý cítí bezpečněji nebo, v případě, že takový stůl k dispozici není, posadíš se naproti oknům. Jestliže sedíte vedle sebe, je čestnější místo po pravé ruce partnera. Pokud dále jdete na večeři jako dvě dvojice, dostává lepší místo starší pár. Na to se ale bere ohled především v případě rodičů či prarodičů.

Konečně u stolu

Dříve platilo pravidlo, že jídlo vybíral muž za vás oba, teď už je čistě na tobě, co si z jídelníčku zvolíš. Pokrmy dostanete ve stejný čas, ty ovšem musíš začít jíst první. V případě, že ti kousek upadne na stůl nebo do klína, seber jej do ubrousku, ten polož na stůl a nijak na sebe neupozorňuj. Pokud ti upadne příbor, vyčkej na příchod obsluhy, která jej vezme a donese ti zpět čistý. Nikdy se u stolu neupravuj, od toho slouží toaleta. Při jídle udržujte konverzaci, neměla by však nikoho kolem rušit.

A jak je to s placením?

Nejčastěji platí muž, můžete se však pochopitelně na útratě podělit. Raději se však domluvte předem, vyhnete se tak trapnému dohadování před očima číšníka. Platí, že bychom měli nechat přibližně 10 procent z celkové ceny obsluze jako spropitné. Při odchodu muž dojde pro kabáty, přičemž ti opět pomáhá. Na ulici budeš vcházet jako první, tvá drahá polovička ti pouze přidrží dveře.

Jaké jsou tvé zkušenosti s etiketou?

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Comments are closed