Když se z lásky vyklube vztah na dálku

distanceKdyž se zamilujeme, nepřemýšlíme, co bude za týden, natož co za rok. Časem se však všechno mění, a to bohužel nemůžeme ovlivnit pouze vlastní vůlí. Poradím, co dělat, pokud ti miláček po prázdninách odejde studovat do jiného města a už teď je jasné, že se spolu budete moci vídat mnohem méně často.

Strávili jste spolu spoustu krásných dní a všichni vaši společní kamarádi vás mají za nerozlučnou dvojku. Po prázdninách vás však má rozdělit několik desítek kilometrů. Škola je pro budoucnost důležitá a nemůžeš svému milému plánovat budoucnost tak, abyste mohli být spolu co nejvíc, to by bylo sobecké. Nebo se naopak sama ohlížet na budoucí vzdálenost mezi vámi a promarnit tím šanci jít studovat svoji vysněnou školu. Je však jasné, že cítíš nejistotu a v hlavě ti běhají obavy a pochybnosti. Je váš vztah natolik silný, abyste vydrželi třeba dva týdny úplně bez sebe? Začne se v nové škole poohlížet po jiných dívkách? Nevyprchá vaše láska?

Co dělat?24399970

1. BUĎTE ON-LINE!
Když Michal loni v září poprvé odjížděl s velkým batohem na kolej a já ho vyprovázela na vlak, tekly mi slzy proudem! Věděla jsem sice, že ho uvidím za pár dní a celý víkend budeme moci být spolu, ale přesto jsem se nemohla smířit s tím, že se už nebudeme vídat skoro každou přestávku na chodbě gymplu, na který jsme oba chodili, a večer místo procházek po okolí naší vesničky budu leda tak zahrabaná sama doma u počítače. Ale nakonec to nebylo až tak zlé! Zvykli jsme si pravidelně si psát na icq, sdělovali si novinky a povídali si, jak moc se na sebe v pátek těšíme. Řekla bych dokonce, že se díky tomu náš vztah ještě upevnil. Mít přístup na internet je prostě velká výhoda!“ – Klára,17
Moderní doba nabízí spoustu možností – využijte je! Ta tam je doba sladkých milostných dopisů, které by sis mohla schovávat do šuplíku a po letech se jimi chválit vnoučatům, ale co by naše babičky daly za to, kdyby za svých mladých let mohly být v přímém spojení se svými milými tak jako my dnes? Pokud se oba nedostanete na internet kdykoliv, domluvte se předem a vyhraďte si určitou denní dobu, kdy budete oba on-line. To, že spolu můžete dlouze chatovat prostřednictvím programů jako icq, povídat si přes skype bez obav z horentního účtu za telefon, je skvělé. A pokud si pořídíte webovou kameru, bude to skoro jako byste seděli přímo naproti sebe!

243999672. PLÁNUJTE!
Nejdříve jsem nemohla překousnout, že můj přítel jde studovat do tak dalekého města a často bude domů jezdívat jen jednou za dva týdny. Jelikož však míval o víkendech obvykle zcela volný privát, domluvili jsme se, že k němu alespoň jednou za měsíc budu jezdívat na víkend. Přiznávám, že to není tak hrozné, jak se nejdřív zdálo! Aspoň občas vypadnu z našeho malého městečka, podívám se po Praze, kde je spousta možností, jak se o víkendu zabavit, a hlavně jsem celé dva dny s miláčkem.“ – Lucka, 19
Není důvod, proč bys nemohla svého drahého občas navštívit ty sama! Plánujte předem společné víkendy nebo ho navštiv v době například jarních prázdnin, kdy on domů přijet nemůže. Problémem můžou být snad jedině finance, jelikož cestování dnes rozhodně není levnou záležitostí. Proto si určitě zjisti, zda u dopravce nemáš nárok na nějakou slevu, nebo si vybírej společnosti, které přímo nabízejí levnější jízdenky, jen si je musíš rezervovat s dostatečným předstihem (například Student Agency). A v době, kdy musíš být sama bez miláčka, se navíc můžeš zabavit nějakou brigádou, a tím si na cestování vydělat.

3. VYTVOŘTE SI MILÉ ZVYKY!24399984
S Danem jsem se seznámila v létě na jednom táboře, kde jsme oba dělali pomocníky. Celé prázdniny jsme strávili spolu. Oba totiž bydlíme jen pár kilometrů od sebe, takže to nebyl žádný problém. Měla jsem však velké obavy ze září, jelikož Dan dělá školu v poměrně vzdáleném městě a přes týden tam je na intru. Bylo mi hned jasné, že oproti prázdninám spolu budeme moci trávit jen minimum času. V průběhu školního roku jsme si na to ale docela zvykli – a co víc – vymysleli jsme si vlastní „tradice“, abychom se na sebe těšili ještě o to víc. Vždycky v pátek jdu Dana vyzvednout na nádraží, pomůžu mu se zavazadly a on mi pokaždé přiveze nějakou maličkost. Třeba jen pytlík pražených mandlí v cukru nebo kytku natrhanou v parku, ale má to prostě své kouzlo!“ – Lea, 16
Ač se to tak nezdá, také vztah na dálku může upadnout do stereotypu. Pravidelné večerní psaní nebo telefonování, občasné návštěvy, vyzvedávání se na nádraží a vyprovázení, polibky na rozloučenou a přivítanou – to je všechno moc hezké, milé. Ale co za rok, za dva? Snažte se být originální a jeden druhého překvapovat. Díky tomu se na sebe budete stále neskutečně moc těšit. Vztah na dálku je dobrý jen v případě, že vás oba pořád baví a není to už jen o tom „proboha, zase dojede, no, měla bych si asi alespoň oholit nohy…“!

244000174. NAUČ SE BÝT NEZÁVISLÁ!
Musím přiznat, že jsem na Romčovi v průběhu rok a půl dlouhého vztahu začala být více méně závislá. Všechno jsme dělali spolu, ven jsme chodili jen spolu. S kamarádkami jsem se vlastně vídala spíš jen ve škole. Neuvědomovala jsem si však, jak velkou chybu dělám! Když totiž Romča odešel studovat do města na opačném konci republiky, byla jsem doslova na dně. Pořád jsem brečela, nic mě nebavilo a byla jsem neustále zavřená doma. Kamarádi mě v tom však nenechali a začali mě tahat ven – a jsem jim za to neskutečně vděčná. Zjistila jsem díky tomu, že nikdy není dobré až tak se vázat pouze na jednoho člověka. Sice jsme pořád spolu, máme se rádi, ale kromě něj mám i svůj vlastní život a své kamarády, které už kvůli němu neodstrkuju na vedlejší kolej. A tak je to správné.“ – Míša, 17
Využij volný čas, kterého máš nyní na svůj vkus možná až příliš sama pro sebe! Seznam se s novými lidmi, získej nové přátele, věnuj se svým koníčkům a škole. Tvůj miláček zůstane i tak velkou a neodmyslitelnou částí tvého života, zapomínat na sebe a na svou budoucnost však není dobré pro tebe ani pro něj. Ať už se milujete jakkoliv intenzivně a hluboce, oba byste měli být nezávislí, mít své přátele a být sami sebou, ne jen součástkou, která bez toho druhého absolutně není schopna samostatné existence! A koneckonců můžeš být dokonce překvapená, jak vzdálenost dokáže vztah ještě více upevnit a přenést do zcela jiného levelu.

Máš zkušenosti se vztahem na dálku? Svěř se nám!

Text: Eliška R.
Foto: SXC

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

10 Comments
 1. vztah na dálku není tak strašný, když si oba věří a vědí, že po určitém čase bude všechno ok…a nejhorší jsou vždycky první dva-tři týdny, pak už jde všechno moc líp :)

 2. Já mám se vztahem na dálku špatnou zkušenost.. Byli sme spolu víc než rok a všechno bylo hrozně supr, ale jen co v srpnu odjel na školu na druhej konec republiky, šlo všechno do háje.. už to nebyl ten skvělej a pozornej kluk, kterej by pro mě udělal všechno, klidně se na mě za celej víkend vyprdl, začal mi lhát a na domluvenou schůzku nepřišel, takže i když byl celej víkend doma, viděli sme se maximálně na dvě hodiny.. Nakonec mě začal ignorovat úplně, takže to skončilo.. Asi před měsícem ale najednou úplně obrátil a začal se chovat zase jako dřív, takže sme zase spolu, těším se, až mu za měsíc skončí škola a vrátí se a doufám, že to zase bude v pohodě :) Myslím, že nám to zkazilo jen to, že sme se vůbec neviděli a on chtěl bejt o víkendu čím dál tím víc s kámošema a potřeboval se tak nějak vybouřit..

 3. já vztahům na dálku moc nevěřím, doufám, že se mě to nebude týkat. ještě že kluci už nemusí chodit na roky na vojnu, jak tomu bývalo dříve :D

 4. Já také nemám dobrou zkušenost. S bývalým přítelem jsme oba sportovci. Oba jsme začali hrát ve vzdáleném stejném místě a tak se poznali. Byli jsme spolu rok. Avšak jak už to bývá, sportovci mění své kluby a on odešel, bohužel až do Brna, což z Jižních Čech není zrovna blízko. Náš vztah skončil. Aby ne, oba máme přes týden školu a o víkendech zápasy. Mrzí mě to, ale co se dá dělat… Držím palce všem holkám, které do toho jdou, ať vám to vyjde!

 5. Mne zatim vztah na dalku funguje, musim zaklepat :) je to mozna tim, ze jsme uz od zacatku zvykli se vidat jenom o vikendu a kdyz sem odjela na vysokou skolu, tak to pokracuje ve stejnem duchu. Akorat je pruser, ze nam nasi hazou klacky pod nohy a nemuzem byt spolu cele dva dny

 6. Ajoj,
  Celé tři roky, co jsme byly s kamarádkou na internátě, chodila s klukem, který bydlel v její vesnici, tam, odkut pochází.Vídali se jen o víkendech a o prázdninách a mně to přišlo docela strašné, protože jsem si takovou situaci nedokázala představit, dá se říci, že jsem opřítelkyni docela obdivovala.
  V červnu jsme ukončily školu a po zkouškách jsme odjely domů, ona se těšila na to, jak bude častěji s jejím klukem než dříve.
  Jenomže já ještě netušila, že potkám kluka ,,Svých snů” práávě na internetu. Jednoho dne jsem si všimla, že mi na můj profil Lide.cz přišel velice sympatický, dlouhovlasý, mladý metalista s chlapským tělem a uhrančivýma očima. ,,Toho přesně chci!” Problesklo mi hlavou a tak jsem mu napsala nenápadné a dost
  ,,přitroublé” ,,Kdo jsi?” Začali jsme si tedy psát a na internetu scházet denně, pokut to šlo. Zjistili jsme, že si máme hodně co říci a i když jsem v té době ještě přemýšlela o návratu ke svému bývalému, toužila jsem právě po tomto ,,borci”. Udělala jsem tedy zkoušku, když opět byl online můj ex a ,,Pan dokonalý”, napsala jsem ,,panu dokonalému”, že jsem se rozhodla vrátit se k bývalému. Chvíli nepsal a pak se najednou zeptal, zda bych si to nechtěla rozmyslet a zkusit to právě sním. Chvíli jsem nevěřila vlastním očím, dělala drahoty, ale pak jsem souhlasila. Několik dní na to jsme se sešli, zašli na pivko a povídali a povídali. Po chvíli jsme se šli projít a na vycházce v přírodě to už nezůstalo u povídání, nýbrž u vášnivého líbání. A začli jsme spolu chodit. Několikrát sjem se ho snažila odpálkovat, protože mi trvalo dlouuhou dobu, než jsem uvěřila, že má zájem skutečně jen o mně, že je to sice můůj doopravdový ,,CHLAP SNŮ”, tvrďák s velkou dušičkou někde hluboko, ale Pája se nedal odradit a tak se scházíme několikrát do týdne, vždy zamnou přijede, (Bydlí totiž 80km od mé vesnice), ale často si povídáme také na internetu, představili jsme se naším rodinám, on mně zavedl do jeho party… Dělá pr mě téměř vše na světě, já jsem mu za vše mooc vděčná. Jezdíme společně po výletech, mazlíme se (to je také překrásný, když mě šimrá jeho dlouhými vlásky a přitom líbá)…vždy jer tu pro mě a já proněj. Na zimu plánujeme
  výlet na hory, příští léto možná dovolenou. Jen se bojím toho, co bude, až skončí prázdniny
  a budu muset do školy a on do práce. Ale do té doby je ještě dlooouho a již teď si plánujeme, že se budem navštěvovat alespoň o víkendech a prázdninách.
  S toho chci tedy říct, že láska na dálku platí a možná je ještě o to krásnější, že
  se nasebe dvá ,,odloučení” mnohem vííce těší.

Leave a Reply

Your email address will not be published.