Klasické romantické filmy, které musíš vidět

Sychravé počasí a stále delší podzimní večery svádějí k lenošení – ideálně s knížkou nebo nějakým fajn filmem v posteli. Že už jsi viděla snad všechny nejnovější romantické komedie? Začni z druhého konce se zamilovanými snímky ze zlaté hollywoodské éry.

Třebaže v nás dnes ušlechtilá gentlemanská gesta, roztomile upjaté konverzace, rozpačité letmé polibky a doboví idolové s hustým knírkem nebo začínající pleší vyvolávají úsměvy, krásné romantické filmy můžou být klidně černobílé. Proč ne, možná o to jsou pak kouzelnější! Pokud sáhneš po některém z našich tipů, určitě nebudeš litovat.

Nezapomenutelná láska (1957)

V originále: An Affair to Remember
Režie: Leo McCarey
Hrají: Cary Grant, Deborah Kerr
Žánr: romantické drama
Hodnocení ČSFD: 76 %

O filmu: Pokud se prohlašuješ za milovnici (nebo dokonce znalkyni) romantických filmů, pak je pro tebe Nezapomenutelná láska doslova povinnost. Podle kritiků se jedná o jeden z deseti největších romantických “dojáků” v dějinách filmu. Děj se odehrává na palubě luxusní zaoceánské lodi. Vypráví příběh dvou přátel – známého playboye Nickyho a krásné a sebevědomé Terry, kteří se do sebe zamilovali v tu nejnevhodnější dobu v životě obou. Rozhodnou se zjistit, zda je jejich láska pouze zmatením smyslů, anebo se jedná o skutečně hluboký cit, jenž jim stojí za to, aby se vzdali všeho, co doposud budovali. Před zakotvením u newyorského přístavu si proto slíbí, že se za půl roku sejdou na vyhlídkové terase Empire State Building…

Casablanca (1942)

V originále: Casablanca
Režie: Michael Curtiz
Hrají: Ingrid Bergman, Humphrey Bogart, Paul Henreid
Žánr: romantické drama
Hodnocení ČSFD: 85 %

O filmu: Casablanca je považována za jeden z nejromantičtějších filmů v historii kinematografie. Děj se odehrává v době druhé světové války na fašisty neokupovaném území Maroka. Američan  Rick tam provozuje noční podnik, ve kterém vydává falešná víza umožňující lidem útěk z Evropy do USA. Zavítá k němu i odbojář proti fašismu Victor Laszlo, kterého hledá gestapo. Jenomže v jeho ženě Rick poznává svoji bývalou lásku a opět mezi nimi přeskočí jiskra, což celou situaci značně zkomplikuje. Chemie mezi dvěma hlavními protagonisty filmu působí velmi podmanivě a málokdo se při závěrečných scénách ubrání slzám.

Zvon, kniha a svíčka (1958)

V originále: Bell, Book and Candle
Režie: Richard Quine
Hrají: James Stewart, Kim Novak, Jack Lemmon
Žánr: romantická komedie
Hodnocení ČSFD: 73 %

O filmu: Kouzelný snímek s neuvěřitelně kouzelnou Kim Novak je o něco “lehčím” soustem než předchozí dva tipy. Mladá svůdná čarodějka Gillian pracuje v obchodě s uměleckými předměty. Dráždí ji, že si jí její soused, velmi spořádaný a perspektivní nakladatel Stephart vůbec nevšímá. Je to pro ni velká výzva. Když se ale dozví, že se Stevart hodlá oženit s její nenáviděnou bývalou spolužačkou, chce se snoubence pomstít a rozhodne se zakročit pomocí svého kocoura Pyewacketa. Ne vždy ovšem její kouzla vyjdou tak, jak si představovala, což má za následek řadu mimořádně zábavných situací. Film, který tě okouzlí a zároveň ti zaručeně zvedne náladu.

Jeho dívka Pátek (1940)

V originále: His Girl Friday
Režie: Howard Hawks
Hrají: Cary Grant, Rosalind Russel
Žánr: konverzační romantická komedie
Hodnocení ČSFD: 79 %

O filmu: Trošku bláznivá komedie, která od diváka vyžaduje postřeh pro palbu dialogů a velmi živelnou souhru mezi hlavními postavami. Když se šéfredaktor chicagských novin Walter dozví, že se jeho ex-manželka, brilantní reportérka Hildy má další den vdát za pojišťovacího agenta, a proto chce odejít ze zaměstnání, rozhodne se, že ji znovu naláká do světa žurnalistika, a tím ji snad získá zpět. Děj celého filmu se odehrává o jednom hektickém odpoledni, kdy Walter Hildy přesvědčí, aby napsala ještě jeden poslední článek – sólokapra o spolupráci tamního šerifa se skutečným vrahem v případu, kvůli kterému je k trestu smrti odsouzený nevinný muž.

Stalo se jedné noci (1934)

V originále: It Happened One Night
Režie: Frank Capra
Hrají: Clark Gable, Claudette Colbert, Walter Conolly
Žánr: dobrodružná romantická komedie
Hodnocení ČSFD: 85 %

O filmu: Hlavní hrdinka Ellie pochází z rodiny milionáře. Vzepře se proti svému otci, který nesouhlasí, aby se provdala za pilota Kinga, a rozhodne se utéct z domu. V autobuse ji ale pozná právě vyhozený reportér Peter. Dívku “unese” s vidinou senzačního článku, díky kterému by mohl získat zpět své místo. Společně zažijí mnohá dobrodružství, při kterých se do sebe (nečekaně) postupně zamilují. Film získal pět Oscarů a je považován za pramatku klasického modelu “nesnášela jsem ho – zamilovala jsem se do něj”, na kterém je založená spousta moderních romantických příběhů.

Mnoho skvělých starých snímků je dnes bohužel obtížné sehnat. Zkus ale prohledat nabídku romantických filmů na levných DVD, kde často objevíš hotové poklady. Příjemné koukání!

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.