Nejlepší filmy roku 2011: Bojovný Warrior i dramatický Černobílý svět

Patříš mezi oddané filmové fanynky nebo jenom přemýšlíš, na jaký film se večer podíváš? Nemusíš ztrácet čas hledáním filmů, našly jsme je za tebe. Divácky nejlépe hodnocené filmy roku jsou zárukou, že se u nich rozhodně nudit nebudeš.

Warrior - podle hodnocení CSFD nejlepší film roku 2011

Rok 2011 se nám už definitivně překlenul a přinesl sebou mimo jiné taky žebříček divácky nejúspěšnějších filmů. Které to jsou? Slečna.info pro tebe pečlivě „projela“  nejznámější a největší česko-slovenskou stránku o filmech ČSFD a přináší ti výsledek. Takže pozor, filmový koktejl je opět po roce tady.

Bodovalo napětí, drama a emoce

Za minulý rok v žebříčku „top“ filmů nenajdeš jedinou čistokrevnou komedii nebo pohádku. Převažují dramata, sci-fi a dokonce se objevilo i několik dokumentů. Pokud máš tedy chuť na něco odlehčenějšího, poohlédni se spíš po nižších ročnících. Pokud máš však chuť na trochu tajemna nebo silných dojmů, filmový rok 2011 ti sedne jako ulitý.

Aktuální hodnocení filmů roku 2011 dle ČSFD:
1) Warrior – 89,6 % (6 009 hodnocení)
2) Černobílý svět  87,2 % (1 008 hodnocení)
3) Foo Fighters: Back and Forth – 88,0% (427 hodnocení)
4) Art of Flight, The – 86,6 % (849 hodnocení)
5) X-men: První třída – 85,3 % (13 708 hodnocení)
6) Pearl Jam Twenty – 93,1 % (102 hodnocení)
7) 50/50 – 83,8 % (2 502 hodnocení)
8) Zrození Planety opic – 83,3 % (12 510 hodnocení)
9) Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 – 82,1 % (17 653 hodnocení)
10) Rozchod Nadera a Simin – 84,3 % (273 hodnocení)

Jedničkou mezi filmy se letos stal Warrior, film o bývalém boxerovi, který je díky nepříznivým finančním podmínkám dohnán zpět do bojového pole. Tam se ovšem setkává tváří v tvář s vlastním bratrem. Ačkoliv uživatelé ČSFD ve svých komentářích často zmiňují „emocionální klišé“ či „průhlednost děje“, hodnotí ho natolik pozitivně, že dosáhl až na špičku nejoblíbenějších filmů loňského roku.

Stříbrnou medailí se může chlubit brilantně zrežírované drama Černobílý svět, vyprávějící příběh tří žen žijících v Missisipi. Skeeter, Aibileen a Minny se liší od svého okolí, každá po svém. A když se navzájem poznají a spřátelí, odhodlají se bořit zajeté stereotypy jejich domova.

Na třetím místě začínají již zmíněné dokumenty. Foo Fighters: Back and Forth, dokument o legendární kapele Foo Fighters si diváky získává řadou dojemných i vtipných historek ze života rockerů. Stopadesáti minutový výcuc šestnácti let působení kapely je pro fanoušky pohlazení po duši, méně “zasvěceným” zvedne hudební obzory. Tím ale úspěch hudebních dokumentů nekončí. Největším rivalem Foo Fighters je dokument Pearl Jam Twenty, sestříhaný z více než 1200 hodin záběrů. Mapuje cestu úspěšné kapely Pearl Jam. Kromě záznamů z koncertů nabízí také intimní pohled do zákulisí a citlivě zachycuje životní proměny nepoddajných umělců

Jsi spíše sportovním než hudebním fandou? The Art of Flight ukazuje v celé své chladné kráse hory, sníh a především dechberoucí snowboardistické umění (zaujal mě komentář uživatele Flipper: “Pri týchto pánoch, vyzerajú fagani zo Snowborďákoch ako amatérske batoľata na invalidných vozíkoch.”). Celý snímek doplňuje působivý soundtrack, který ti rozhodně zvýší adrenalin.

Na šesté pozici se nám umístil X-men: První třída. Takže pokud tě láká podívat se na malé “X-meňátko” v dobách, kdy hlavní hrdinové Charles a Erik byli ještě přátelé a své schopnosti teprve objevovali, můžeš si udělat retrospektivní výlet právě s tímto snímkem. Podobně zpátky se vrací i Zrození planety opic. Snímek vypráví příběh vědce, který sice s dobrým úmyslem, ale nechtěně „vytvoří“ nadmíru chytrého opičáka, který není v žádném případně neškodný.

Je libo konečně něco laskavého a pozitivněji laděného? 50/50 je film o muži, který se dozví, že má rakovinu. Nemusíš se ale bát žádné sladkobolné slátaniny, která se za každou cenu snaží z diváků tahat emoce. Snímek je pojat poměrně optimisticky, vtipně a ukazuje hezkou podobnu mužského přátelství.

Byl by v tom čert, aby se v některém z žebříčků neobjevil Harry Potter. Tentokrát jde (snad) o úplně poslední část. Desítku uzavírá Rozchod Nadera a Simin. Silné drama polemizující o mezilidských vztazích, vině, trestu a lžích zachycuje problémy v dysfunkční rodině a nabízí pohled do života naprosto odlišné kultuře. Hovoří se dokonce, že tento snímek letos aspiruje na Oscara.

Který film z této desítky nejvíce oslovil tebe?

Hanka Z.

Miluje sladkosti, letní vzduch po ránu, salsu, moderní tanec a nesnese se s hloupostí a nevychovaností.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.