Lásky a dálky: Může vztah na dálku normálně fungovat?

Vztahy jsou složité, málokdy spolu dva lidé proplouvají zcela bez problémů. Jednou z velmi častých komplikací je vzdálenost. Takový vztah si prožívá i naše redaktorka Kača, která teď v Česku dodělává vysokou školu a pak hurá do Norska za svým miláčkem, se kterým v létě konečně chystá svatbu. Jaké jsou její zkušenosti se vztahem na dálku, prozradí v následujícím článku.

Vztahy an dálku. Foto: Jetuska (http://jetusky.blog.cz)

Před několika lety jsem se zařekla, že nikdy, nikdy (!) nebudu chodit s klukem z jiného města nebo který studuje v jiném městě. Kolem mne se množily případy rozchodů právě kvůli vzdálenosti a já rozhodně nestála o podobnou zkušenost. Jenže… Pak přijde láska a moje „nikdy, nikdy“ se změnilo na realitu.

Tedy ne doslova. Můj přítel není z jiného města, nýbrž z úplně jiného státu. Jak jsem se vztahu na dálku zříkala, tak jsem do něj spadla hlouběji a hlouběji. S Adim se vídáme většinou po dvou až třech měsících. Při každých možných prázdninách, které mi studium na univerzitě nabízí, letím do Norska, abych mohla být s ním. Letiště v Praze a Oslu už znám perfektně, stejně tak jako on. Dohromady tak spolu „chodíme“ třetí (a doufám, že poslední rok). V květnu se totiž stěhuju za ním a v srpnu se budeme brát. A jak jsme to zvládli? Zde je pár mých (našich) zkušeností a rad pro stejně “postižené”.

Nebojte se toho

I když máte kolem sebe spoustu příkladů, že vztahy na dálku nefungují, můžete být právě vy ta pověstná výjimka! Měli byste si být však sakra jistí, že to chcete a že ten druhý vám za to stojí. Na druhou stranu –  já šla do vztahu s tím, že se do dvou měsíců rozejdeme, což (naštěstí) nevyšlo. Budeš-li se ale bránit lásce jen kvůli vzdálenosti, možná přijdeš zrovna o tu životní…

Tip Slečny: Přečti si, proč se nesmíš bát začátků vztahů.

Upřímnost s pravdou ruku v ruce

Že to zní jako klišé? Asi ano, ale kdybych mu neřekla, co mi vadí a kdyby to samé nedělal on, rozešli jsme se po půl roce. Kdybych mu sem tam zatajila pařbu s kamarádkou a opileckou jízdu domů, možná by mu bylo líp, ale kdo ví, co bych zatajovala za měsíc, za rok? Říkat si pravdu a být k sobě maximálně upřímní bez zbytečných provokací je základ každého vztahu na dálku. I když ten telefonát z diskotéky po pěti tequillách jsem si možná mohla i odpustit…

Skype a vysoké účty za telefon

Dnes už máme mnohem lepší možnosti komunikace, než měly naše babičky se svými mládenci na vojně. Skype nám umožní nejen reálnou konverzaci, ale i video. A když se ti stýská ve škole, stačí napsat sms nebo vytočit číslo. Jen si musíte hlídat, aby vám dlouhé večerní hovory nenarušovaly povinnosti, pak by mohli začít stávkovat rodiče s platbou telefonu (respektive tvoje peněženka).

A ještě jedna věc. Dávejte si pozor, abyste si natolik nezvykli být schovaní za počítači, že v reálném spolu začnete mít problém normálně komunikovat!

Jak si nekazit společné chvilky

Náš (nebo možná spíš můj) největší problém je, že i když před sebou máme jen pět společných dní, třikrát se pohádáme kvůli kravinám a během hádky jsem schopná vytáhnout i rok starou záležitost. Pokud už máte to štěstí a jste spolu, užívejte si jeden druhého na maximum a titěrnosti nechte plavat. Na druhou stranu, pokud je něco opravdu špatně, musíte si to v klidu vyříkat a nepotlačovat to v sobě.

Sexuální život přes webkameru

Fyzicky ti bude přítel chybět asi nejvíc – nejen sexuálně, ale ono není k zahození i obyčejné objetí, polibek na dobrou noc nebo něžné pohlazení. Proto si budete pravděpodobně zvykat na malinko odlišný sexuální život – přes webovou kameru. Zní to strašně, úchylně a perverzně, že? Bohužel ti ale neporadím nic lepšího (v rámci věrnosti).

Zkus to brát z druhé stránky – lepší, aby se díval na tvoji masturbaci přes webku, než aby si našel jinou holku, která mu to předvede naživo. Já sama jsem na masturbaci před kamerou docela prudérní, ale večerním rituálem s tělovým mlékem a pomalým odkládáním svršků ho vždycky ráda potěším.

Tip Slečny: Pokud mu chceš podívanou pěkně okořenit, přečti si jak si, jak si to udělat “sama a dobře”.

Život single a ve vztahu najednou

Vztah na dálku má i určité výhody. Mít miláčka pár stovek (nebo tisíc) kilometrů daleko je sice k smutku, ale můžeš si tak alespoň dál užívat některých spanilostí nezávislého single života, přestože přítele ve skutečnosti máš. Můžeš kdykoli na jakoukoli sportovní lekci, s kamarádkou do kina nebo nakupovat, můžeš se skvěle bavit a pak o tom svému příteli popovídat. Budete mít rozdílné zážitky a vždy se tak spolu budete mít o čem bavit.

Tip: Další příběhy vztahů na dálku a rady najdeš v článku Když se z lásky vyklube vztah na dálku. Více o vztahu a zážitcích redaktorky Kači se dočteš v jejím Deníku slaměné vdovy.

Máš svého miláčka také někde daleko? Jak to zvládáte?

5 Comments
 1. Dobrý den, mám dotaz.
  Váš vztah na dálku fungoval 3 roky a vídali jste se od 3 měsíce ? Pokud to dobře chápu .
  A co žárlivost ? ta vás netrápila ?
  Já mám přítele Maďara a já jsem z Plzně .. vídáme se většinou každý měsíc na týden – 14 dnů .
  A jsem strašně žárlivá .
  Trápí mě to dnem i nocí.

 2. Veronika: žárlivost mě občas přepadla, protože jsem si uvědomila, jak skvělý můj přítel je a nechtěla jsem ho ztratit. Ale věřila jsem mu a on na oplátku věřil mě (a to jsem narozdíl od něho chodila na pařby s kamarády mužskéo pohlaví). Hodně pomohla i jeho tvrdohlavost, protože se rozhodl, že jsem pro něj ta pravá a i přes několik mých pokusů o rozchod vztah vydržel.
  Ted jsme ale už spolu – v květnu jsem se přestěhovala do Norska a v srpnu jsme se vzali. Takže jsme tak trošku důkaz, že vztah na dálku může fungovat :)

 3. wawa já mam taky vztah na dálku a je to asi tisic kilometru co je odemě a myslim že by asi nikdo nechtěl vědet odkad je protože je az z colombie a co si přeju je byt sním (a je žarliví muj přitel) a už je to 1 rok a 5 měsícu co jsme spolu chci se zeptat jak jste to vydrzela

 4. můžu se zeptat po jak dlouhý době spolu jste se viděli poprvé? a jak spolu mluvíte, myslím tím jazyk ? taky mám vztah na dálku je z Turecka a v tom všem co jsi řekla je podobný tomu tvému :D prostě něco jinýho než většina kluků tady, a jsme za něj strašně ráda … jsme spolu roka 8 měsíců pár nevydařených chvilek ale snad se nám to taky podaří i když máme možnost poprvé se vidět až za rok :/ tak přeju hodně štěstí a předem děkuji za odpověď :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.