Mario Prada: proslavila ho až vnučka

[button link=”https://slecna.info/tag/svetovi navrhari 6.dil/” color=”red”]SVĚTOVÍ NÁVRHÁŘI 6. Díl[/button]

Když Mario Prada na počátku 30. let založil společnost Fratelli Prada, zamezil všem ženám z rodiny přístup do firmy, neboť věřil, že něžné pohlaví do podnikání prostě nepatří. Osud tomu ale chtěl, že ani jeden ze synů neměl o byznys zájem a tak se do sedla dostaly ženy, které značku Prada proslavily po celém světě.

V roce 1933 založili bratři Mario a Martino Prada obchod s koženými výrobky. Sami vyráběli kožené doplňky a navíc dováželi anglické lodní kufry a kabelky. Obchod se jim dařil, ale slávy na poli módy tímto prodejem pradanedosáhli. Jelikož o vedení firmy neměl zájem Mariův syn, ujala se otěží dcera Luisa. Ta vedla společnost stejným způsobem a firma stále prosperovala, ale… velká změna přišla v roce 1978, kdy do vedení firmy nastoupila ani ne třicetiletá Miuccia Prada a s ní přišla velká revoluce.

Nejmladší vnučka Maria Prady se narodila v Miláně v roce 1949 a na první pohled se nezdála být ideální kandidátkou na vedoucí pozici oděvní firmy. Miuccia se totiž na univerzitě dlouhá léta zabývala politologií a v tomto oboru dokonce obdržela doktorát, také hrála divadlo a několik let se živila jako mim. Přesto se ale ukázala být jako velice schopná obchodnice, když po matce převzala rodinný byznys.

Miuccia si na pomoc chytře přizvala svého budoucího manžela Patrizia Bartelliho, který měl na trhu kožených produktů bohaté zkušenosti. Ten jí poradil, aby se zbavila dovozového zboží z Anglie a kompletně obměnila sortiment. Nová majitelka tak rok po převzetí firmy představila vlastní kolekci kabelek a zavazadel, které byly ušity z nepoddajného vojenského nylonu. Kolekce se sice nestala okamžitým hitem, ale přinesla jakýs takýs úspěch a rozšíření firmy do zahraničí i za oceán. Senzací, po které šílely ženy všech věkových kategorií na všech kontinentech, se ale stala klasická černá kabelka, která byla uvedena o pár let později. A právě s touto kabelkou se jméno Prada dostalo do podvědomí všech milovníků originálního oblečení i módních kritiků.

Ke kabelce i boty

Po úspěchu kabelek na sebe nenechala dlouho čekat ani kolekce obuvi a dámského oblečení. Přijetí kritiků ale nebylo vřelé. První kolekci dámského oblečení doslova ztrhali, druhé kolekci, dnes už proslulé Miu Miu, se dostalo vřelejšího přijetí. Tak vřelého, že již o rok později obdržela Miuccia cenu pro nejlepší návrháře CFDA.

Všechny kolekce, které kdy vyšly pod značkou Prada, uchvátily kritiky i širokou veřejnost: neobvyklé materiály, výrazné vzory i barvy. Pro příklad nemusím chodit moc daleko, třeba kabát do deště z průhledného materiálu, který byl při kontaktu s vodou zneprůhledněl, slamáky, jaké nosí benátští gondoliéři, nebo ručně vyšívané mokasíny. Každá kolekce Prada je něčím výjimečná, nová a průlomová a nepřestává své příznivce udivovat novými a novými prvky a nápady.

Živoucí legenda

Již po mnoho let určuje Miuccia módní trendy, což uznali dokonce i módní kritici, kteří tvrdí, že nesmíš propásnout žádnou z přehlídek Prada, jinak nebudeš vědět, co se nosí. A je to pravda. Miuccia dostala za svůj přínos módnímu průmyslu nejedno ocenění, mnoho žen jí závidí její majetek a její modely a ještě více žen si rádo kupuje kousky se značkou Prada.

Jako například poslední kolekci, která je hodně barevná a výstřední. Černým šatům jednoduchých střihů dodávají na extravaganci výrazné abstraktní potisky, sem tam na tebe vykoukne ženský obličej, nebo záplava květin. Stejně výrazné jsou ale i mužské oděvy, obzvláště košile, které oplývají květinovým potiskem v odstínech růžové a vínové. Celá kolekce na mě působí dojmem jakýchsi omalovánek, nebo barevného komiksu. Tyto šaty jsou rozhodně určeny pro ty, kdo rádi experimentují s barvami i s výraznými vzory a nestydí se před zvídavými pohledy okolí.

Miucca Prada konečně dosáhla toho, po čem toužil její dědeček. Krůček po krůčku vytvořila z malé rodinné firmy velké oděvní impérium, které kromě kabelek vyrobí množství dámského i pánského oblečení, cestovních tašek i módních doplňků.

Líbí se ti některý z kousků poslední kolekce Prada, nebo raději dáváš přednost starším decentnějším kouskům z počátků kariéry Miuccie?

Martina Koubová

Milovnice sladkostí, hlavně cupcaků, přírodní kosmetiky, koček, gumových kachniček a vinylových desek, co by jednou ráda vlastnila kavárnu či obchod plný šminek.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.