Možná i ty patříš mezi ty, kdo si užívají výhod, které jim přináší nošení kontaktních čoček. Víš však také o všech nevýhodách a rizicích? Můžou čočky nosit alergici a co se stane, když je místo do roztoku dáš na noc do obyčejné vody?
Kontaktní čočky jsou skvělým pomocníkem těch, kteří si k dokonalému zraku musí nějak dopomáhat. Kromě výhod, které nesporně poskytují, ti však kvůli nim může hrozit i mnoho nebezpečí a rizik. Slečna ti poradí, na co si dát pozor a jak se potížím vyhnout.
Alergie na čočky
Možná nosíš brýle, kterých by ses raději (alespoň občas) zbavila. Jakmile ti však kontaktolog nasadí tvé první čočky, nechá tě s nimi nejdříve na chvíli projít, aby zjistil, jestli tvé oči nového „vetřelce“ přijmou. Může se totiž stát, že budeš patřit mezi nešťastníky, jejichž oči reagují na čočky podrážděně a vzniká jim z nich alergie.
Alergické podráždění očí z čoček ti však může vzniknout i v období jara, přestože v jiných měsících je nosíš bez problémů. Vzduchem se zejména na jaře přenáší spousta alergenů, které ulpívají na čočkách. Dobrou radou je pak čočky často měnit (ideální jsou ty jednodenní), čistit je v roztoku a udržovat oči zvlhčené – třeba umělými slzami.
Čočky versus UV záření
Vystavování očí ostře zářícímu sluníčku poškozuje zrak. Proto je třeba nosit sluneční brýle, a pokud jsi nositelkou kontaktních čoček, je možné si dopomoci i jimi – dají se pořídit takové, které tlumí účinek škodlivého UV záření. Tyto vylepšené čočky vyjdou za měsíc asi na 300 korun. Stále je však vhodné oči chránit i slunečními brýlemi.
Čočky jako přenašeč nemocí
Pokud kontaktní čočky už nějakou dobu nosíš, možná už jsi i ty zjistila, že při nemoci můžou nastat komplikace. Zejména při bakteriálních infekcích poměrně často dochází k přenosu nemoci právě do zrakového ústrojí a nepříjemný zánět spojivek je na světě. Ať už ležíš doma s chřipkou nebo angínou, na čočky raději zapomeň. Při nemoci, kdy většinu dne stejně prospíš, je to tak i pohodlnější.
Past na zapomnětlivé
Ať se děje, co se děje, nikdy nezapomínej pouzdro na čočky, když se někam vypravíš přes noc – pokud tedy nemáš čočky, které se dají použít i přes noc, takzvané kontinuální kontaktní čočky (například Biofinity). Běžné čočky jsou určené pouze na několikahodinové nošení v kuse, pak si od nich oči potřebují odpočinout. Budeš-li s nimi spát, můžeš se ráno těšit na suché oči, které budou zřejmě zarudlé a budou tě pálit.
Rozhodně však čočky nikdy nenamáčej do obyčejné vody z kohoutku. Minerální látky v ní obsažené by se na čočkách usadily, a tím by je poškodily. Voda navíc čočky nevydezinfikuje.