„Lolita, světlo mého života, žár mých slabin. Můj hřích, má duše.“ Tak začíná světoznámá kniha Vladimira Nabokova – Lolita. Ovšem dnešní článek nebude o nezletilých dívkách, které jsou předmětem touhy starších mužů, nýbrž o dívkách, jenž se stylizují do podoby panenek.
Ovšem dnešní článek nebude o nezletilých dívkách, které jsou předmětem touhy starších mužů, nýbrž o dívkách, jenž se stylizují do podoby panenek.
Kde se vzala?
Samotný název „lolita“ je zahalen mlhou. Jedni říkají, že se jedná o náhodně vybrané španělské slovo, druzí, že se jednalo o označení mladých dvorních dam na francouzském dvoře. Ovšem kdo, nebo co, že to vlastně ta lolita je? Jedná se o „pouliční módní styl“, který vznikl v osmdesátých letech v Japonsku jako protest na tehdejší šedou a striktně konzervativní společnosti. Tento módní styl je silně inspirován evropskými styly – rokokem, viktoriánskou a edwardiánskou érou. Největší boom zažívala lolita v roce 1997, kdy ji proslavil kytarista skupiny Malice Mizer, který se v tomto stylu vzhlédl.
V současné době je lolita komunita rozšířena po téměř celém světě. Už se nejedná pouze o protest, ale mnohdy i o životní styl mladých dívek, které touží vypadat a žít jako panenky. Dbají na dodržování etiky a etikety, mají stylizovaný pokojíček, věnují se mnoha koníčkům – malbě, hraní na hudební nástroj, pořádají pikniky nebo čajové dýchánky a vždy jsou krásně upravené. I v České republice lze najít početnou skupinku lolitek.
Zajímavost – Japonky se chtějí co nejvíce podobat Evropankám, zatímco u Evropanek je tomu naopak.
Šaty dělaj lolitu
Nutno podotknout, že záměrem lolita módy není touha být sexy. Snaží se zakrýt co nejvíce kůže, neprovokuje velkými výstřihy, krátkostí sukní, či dokonce odhalenými kotníčky.
Základním kamenem lolita outfitu jsou šaty či sukně sahající minimálně ke kolenům s velmi bohatou spodničkou, která má za úkol vytvořit tradiční lolita siluetu. Důležité je zvýraznění pasu. Dále je třeba vlastnit halenky vždy s rukávy, punčochy, podkolenky nebo ponožky a boty – platformy, nízké střevíčky, houpací boty, sandálky a jiné. Důležité je, aby byly boty vždy zakulaceny, s mírným podpatkem – nikdy nesmí být zcela ploché, nebo naopak na jehlách.
Lolitky si potrpí na propracovanosti oděvu, a proto je důležité věnovat pozornost i detailům. Doplněk do vlasů je u lolity důležitý téměř stejně, jako délka sukně. Povětšinou nosí mašličky, mini kloboučky, fascinátory, korunky, ozdobné čelenky, bonety, květiny, ale i zvířecí ouška. Samotné vlasy jsou vždy také precizně upraveny, pokud není použita paruka. Lolitky si samozřejmě potrpí i na krásné šperky, které vždy ladí společně s celým outfitem, který mnohdy doplní i o stylizovanou kabelku nebo paraplíčko.
Pozor na materiály – lolita móda vychází z kvalitních látek a krajek.
Móda i pro pány
I tato móda má několik stylů, ve kterých se mísí mnoho prvků z různých kultur. Asi nejrozšířenějším stylem je sweet lolita – nejroztomilejší verze lolitek. Dále pak classic lolita – nejelegantnější, gothic lolita – velmi temná verze, punk lolita – s příměsí pořádného punku, a mnoho dalších. Od stylu lolity se také odráží její líčení, které je vždy ale téměř dokonalé, a stejně tak i potisky na šatech.
Ačkoli se tak může zdát, lolita móda není jen pro dívky, stylizují se do ní i chlapci. Oděni chodí například ve stylu dandy, který představuje elegantního muže z 19. století, nebo ouji, který je jeden z nejluxusnějších stylů pouliční módy a představuje prince.
Jak se ti tato móda libí? Brzy se můžeš těšit na rozhovor z této oblasti.