Ořechová sezóna je tu: vyzkoušej naše recepty

SLEČNA DOMÁCÍ: Listy ořešáků se začaly zabarvovat do pestrých podzimních barev a nadešel čas pustit se do sbírání jejich vynikajících plodů. Nasbírej si oříšky jako veverka do zásoby na zimní období. Připravíš z nich vynikající recepty, na kterých si pochutná každý labužník.

Ořechové medovníčky

Ingredience:
– 500 g Hery
– 500 g hladké mouky
– 4 lžíce medu
– 400 ml mléka
– 400 g moučkového cukru
– 300 g drcených vlašských ořechů
– 2 lžíce sody
– 1 vanilkový cukr
– 2 vejce

Postup:
1. Z 500 g mouky, 200 g cukru, 2 vajec, 200 g másla, sody a 2 lžic medu připrav vláčné těsto. Na plechy pokryté pečicím papírem polož dvě natenko vyválené placky.
2. Mezitím rozehřej 100 g másla se 2 lžícemi medu a 100 g cukru, odstav a vmíchej ořechy. Ořechovou směsí potři jednu plochu a obě placky upeč v předehřáté troubě dozlatova.
3. Z mléka a pudinkového prášku uvař pudink, vyšlehej zbytek Hery se 3 lžícemi cukru na krém a vmíchej do něj pudink. Upečené a vychlazené placky slep krémem, nechej je ztuhnout a poté nakrájej na řezy.

Ořechovka ze slivovice

Ingredience:
– 40 zelených ořechů
– 2,5 l slivovice
– 6 kousků celé skořice
– 30 ks hřebíčků
– 10 kuliček nového koření
– citrónová kůra ze 2 citrónů
– kousek čerstvého zázvoru
– med

Postup:
1. Nezralé ořechy i se slupkou nakrájej na plátky, vlož do větší sklenice a zalij slivovicí. Přidej citrónovou kůru, zázvor, koření a nechej vše na teplém slunném místě.
2. Po měsíci směs sceď, můžeš přidat trochu medu a přelij vše do lahví, které nechej v chladnu.

Tip: Ořechovku ze slivovice bys měla nechat alespoň měsíc uležet.

Ořechová bábovka

Ingredience:
– hrnek hladké mouky
– hrnek cukru
– hrnek mletých ořechů
– půl hrnku mléka
– půl hrnku oleje
– 2 vejce
– 2 lžíce rumu
– 1 prášek do pečiva
– 1 vanilkový cukr

Postup:
Všechny suroviny smíchej, vypracuj těsto a nalij do vymazané a vysypané formy. V troubě vyhřáté na 200 (elektrická) či na 180 (horkovzdušná) stupňů peč dozlatova.

Slečna přeje dobrou chuť!

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

1 Comment
  1. My doma děláme ořechy s karamelem. Ořechy jsou buď v celku a nebo namleté. Je to vážně velká pochoutka, hlavně když vás honí mlsná ;-)

Leave a Reply

Your email address will not be published.