Padesát odstínů

Ženy rády čtou červenou knihovnu. K nejznámějším autorkám takových románů patří Danielle Steel. Dobře si ale vede také Stephenie Meyer, autorka Stmívání. Pozor ale na autorku šesti set stránkového románu Padesát odstínů šedi, E. L. James. Tato autorka se nechala okouzlit ságou Stmívání a v roce 2009 začala psát svůj blog. V roce 2011 přišla na trh se svým románem, kterého se prodalo 40 miliónů kousků.

kniha-padesat-odstinu-sedi2Z důvodu, že knihu čtou především ženy, se jí ve Státech přezdívá „Mommy Porn“. První díl u nás vyšel loni v říjnu a okamžitě si získal oblibu čtenářek. Letos vyšel druhý díl, jenž se jmenuje Padesát odstínů temnoty. Následovat bude díl třetí – Padesát odstínů svobody (završení trilogie svatbou a dítětem). Byla jsem na ni sama zvědavá, a protože mi kamarádka knížku půjčila, začala jsem hned číst.
Některé ženy ji přečetly jedním dechem, některé moc nenadchla. A můj názor?

Temný příběh

Jaký je příběh? Hlavní postavou je jednadvacetiletá Anastasie. Ta jde za kamarádku dělat rozhovor s pohledným, leč hodně tajemným Christianem Greyem, miliardářem. Je mu dvacet sedm a očividně si odnáší nějaké špatné vzpomínky z dětství – má rád, když může dominovat, nikdo se ho nemůže ani dotknout a na malér si zaděláváte i svými zlozvyky a názory. Jeho první partnerka byla o dost starší a on sám byl v jejich vztahu submisivní. Ana se ale do něj zamiluje – a tak přistoupí na jeho několikastránkovou smlouvu, která popisuje základní ustanovení, role, nabytí platnosti a výkonné období, místo výkonu (“podřízená bude dominujícímu k dispozici po dobu výcviku a v dalších dohodnutých hodinách na místech určených dominujícím”), dále obsahuje paragrafy o dominujícím – ten má zajistit bezpečné a čisté prostředí, bude cvičit podřízenou tak, aby si byla vědoma své submisivní role, bude pečovat o své zdraví a podobně. Následujících několik stran bylo určeno podřízené – ta musí brát dominujícího jako vládce, navíc s vědomím, že je jeho majetkem, bude mu sloužit jakýmkoliv způsobem, který po ní bude požadován a tak dále. V přílohách pak najdeš pravidla poslušnosti, spánku, najdeš tam pasáže týkající se stravy, oděvu, fitness (!!!), péče o zevnějšek a také pasáže obsahující způsoby trestů (šlehání bičíkem, plácání rákoskou, apod.), sexuální pomůcky (pouta, provazy, vibrátory, vaginální či anální pomůcky)…

Proč se nám to líbí?

O čem ženy sní? Máme spíše romantické představy. Mezi nejčastější ženské sexuální představy ale patří soukromý striptýz, sex na veřejnosti, znásilnění (takové představy mívá 32 % žen), trojka se dvěma muži, trojka se ženou, sex s cizím mužem a také podřízenost a dominance. 78 % žen přijde vzrušující, když jim partner dává příkazy. Spousta z nás sní o tom, že bude mít zavázané oči, že bude spoutaná. Vysvětlení těchto fantazií? Podle mnoha odborníků pocit viny. Po dlouhou dobu jsme jako ženy byly nuceny potlačovat svou sexuální touhu. Projevovat vášně se nehodilo, a když už se nějaká z nás „projevila“, byla označována hanlivými přízvisky. Dominance a submisivita zase podle sexuologů vychází ze současné doby. Už několik let dokazujeme, že dokážeme zvládnout to, co muži. Péči o domácnost, kariéru… Občas je toho na nás prostě moc, takže se nám může líbit představa, že všechno ovládá muž a my musíme poslouchat.

Můj názor na knihu

Mně kniha přijde nemastná, neslaná. Všeobecně se říká, že je to kniha, při jejímž čtení si ženy strkají ruce pod peřinu, dokonce prý ovlivnila české a světové ložnice. Je fakt, že kniha očišťuje skryté vášně, o kterých se následně můžeme bavit otevřeně, myslím dokonce, že i některé z praktik Christiana Greye stojí za přečtení. Na druhou stranu se ale říká, že je to nereálné. Podle některých žen je nemožné mít při každém styku orgasmus a některé naivní dívky mohou dojít k závěru, že je něco špatně s jejich sexuálním životem. Podle dalších je to zase jednoduchý a celkově naivní příběh bez jakékoliv zápletky (ta se má objevit ve třetím díle). Na konci druhého dílu se totiž objeví člověk, který se Christianovi a Anastasii pokusí ublížit. Jinak je kniha hlavně jen o sexu. Nemyslím si, že by se v knihách neměl objevovat, což o to, do některých patří, ale neměla by o něm být celá knížka. To už je potom jiná kategorie. Asi opravdu “momma porn”.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.