Jára Cimrman byl jednou z nejvýznamnějších postav naší historie. Tento všestranně nadaný umělec, vynálezce i objevitel nás provází už po mnoho let. Jeho práci studují ti nejlepší z nejlepších, aby nám ji pak mohli naservírovat v mnoha seminářích a jeho hrách. Nyní ale máme možnost poznat Járu Cimrmana i z jiné stránky. Můžeme se projet po vlastech českých a přitom sledovat, kde kdy byl či nebyl a co po sobě zanechal. Případně co po něm zanechali druzí, kteří ho obdivují.
Nová kniha Křížem krážem po stopách Járy Cimrmana od Radka Laudina tě vytáhne od počítače a televize do přírody, měst i vesniček, kam by ses jinak neměla důvod vydat, nebo přidá o důvod víc, proč vyrazit.
Jára Cimrman za svůj bohatý život projel křížem krážem celou naši republiku i svět. Ti, jenž mu vzdávali úctu, dobře věděli, že by si měli jeho návštěvu zapamatovat, a tak na jeho počest stavěli pomníky a desky, pojmenovávali ulice i nábřeží. Díky knize se teď sama můžeš vydat po jeho stopách. Přehledné řazení včetně ilustrací a zajímavostí z okolí ti poskytne skvělou inspiraci pro výlety.
(Imaginární) český velikán
Kdo že to Jára Cimrman byl? Jeden z největších Čechů všech dob. Nejvíce proslulé jsou jeho divadelní hry, díky nimž vzniklo i Divadlo Járy Cimrmana. Po dlouhá léta ho úspěšně vedli Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. Zprostředkovávali nám v něm nezapomenutelné, nalezené a oprášené hry i informace o Cimrmanově životě.
Jára Cimrman byl však také vynálezcem, dalo by se říci, že úspěšným. Jen čas mu nepřál. Jak frustrující musí být přijít o pár minut později a opustit tak myšlenku prvenství. Ale Jára se nenechal odradit. Úspěchy slavil i jako cestovatel a objevitel. Dalo by se o něm vyprávět a psát donekonečna. Snad jen pro zajímavost, před pár lety byla vyhlášena anketa s názvem Největší Čech a Jára Cimrman v ní na celé čáře vyhrál. Bohužel ze záhadných důvodů byl přeřazen do kategorie neexistujících postav. Jak příznačné pro jeho osobnost…
Za čím se vydat
Na sto jedna stránkách jsou shrnuta všechna místa, která se s Járou Cimrmanem pojí. Kniha není v pevné vazbě a svým formátem se bez problémů vleze do batůžku, takže ji můžeš mít při sobě i na cestách. Obsahuje i mapu, kde jsou všechna místa přehledně vyznačena. Radek Laudin si dal na tomto průvodci opravdu záležet a nevynechal žádnou podstatnou informaci.
Dozvíš se například, že když Jára Cimrman pobýval na zámku Konopišti, učil děti následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este a měl tak možnost vštípit jim zásady a správnost republiky. Mohl tak zevnitř rozvracet tolik nenáviděnou monarchii. V Lipníku zase pojmenovali po Cimrmanovi uličku dlouhou asi padesát metrů Nábřeží Járy Cimrmana. Nikomu nevadí, že kolem dokola není žádná řeka. Určitě jezdíš do Brna nebo tam i bydlíš, ale víš, že se jedna ulice v Řečkovicích jmenuje právě podle něj? Také v Brně v Anenské ulici na čísle 26 nalezneš desku se slovy: “V tomto domě zcela jistě a prokazatelně nikdy nežil a netvořil pan Jára Cimrman.”
V Praze na Petříně se zase můžeš přesvědčit o tvrzení, že Cimrman se podílel na stavbě Eiffelovy věže v Paříži, jelikož máme přeci naši menší věž Petřínskou. Nemusíš lézt až na vrchol, stačí sestoupit do suterénu, kde je stálá expozice tohoto umělce. Najdeš tu třeba píšťalku, ve které se zarazil hrášek, a tím pádem se jedná o vůbec první píšťalku s přerušovaným hvizdem. Dokonce tu mají kočárek, ve kterém Cimrman lehával, když byl malý.
Jestli máš trochu volného času a ráda bys s ním naložila nějak kulturně a dostala se do přírody, rozhodně si knížku Křížem Krážem po stopách Járy Cimrmana pořiď. Vydalo ji nakladatelství Fragment, od kterého ji můžeš objednat rovnou v e-shopu. Tak vzhůru do pátrání po Cimrmanovi.