Fenomén twerk!

Twerk, twerking, twerkování. Tato slova poslední dobou stále častěji zaplavují nejen zahraniční, ale i naše média. Proč? Co to vlastně ten twerk je a kde se vzal?

O co jde?party-vecirek-diskoteka-jak-se-oblect-sexy

Twerking je druh provokativního tance, při němž převážně ženy tancují na populární hudbu způsobem, při kterém pohybují v mírném či hlubokém podřepu nahoru a dolů oblastí pánve, současně také poskakují, což způsobuje třepání a pohyb hýždí. Mimo jiné, je také možno pohybovat pouze samotnými hýžděmi, což tanci přidává na dramatičnosti. Název twerk vznikl ze slovního spojení twist – otáčení a jerk – třepání, škubání a je od loňského roku zařazen nově do Oxford Dictionary Online.

Kořeny v Africe

Twerk se pyšní velké oblibě převážně v USA, jeho obliba v poslední několika měsících však u žen stoupla téměř po celém světě. Možná ti v hlavě vytanulo, že se jedná o nový druh tance, ovšem opak je pravdou, twerking má své kořeny až v daleké západní Africe, kde se začal pomalu rozvíjet už v 70. letech minulého století. Původně ženy tančily v kruhu na kolenou a třásly zadečky, tímto způsobem se oslavovala a uctívala dobrá kořist. Z černošské Afriky se tento druh tance dostal až do Ameriky, především pak do hip-hopové scény v New Orleans a začal se hojně rozšiřovat. Stal se tak nedílnou součástí téměř každé ženské taneční choreografie a nejen ji.

Mezi hvězdami

V poslední době twerking proslavila především provokativní zpěvačka Miley Cyrus, která tento druh tance předvádí ve vulgárním pojetí. Kvůli tomuto silně sexuálnímu podtextu je twerk v některých zemích zakázán a považován za vysoce nevhodný. Nutno ještě podotknout, že první vlna twerku byla zpočátku zamítnuta. Mnoho žen tento tanec považovalo za ponižující, ovšem mince široké veřejnosti se nakonec obrátila a „twerkové šílenství“ bylo na světě. Další hvězdy, které tento tanec zapojují do svých choreografií již několik let, jsou například Beyoncé, Rihanna, Jennifer Lopez, Taylor Swift ale i Justin Timberlake.

I u nás už se twerk začal oficiálně vyučovat na kurzech, například v Praze nebo Plzni. S rostoucí oblibou twerku chystají taneční studia lekce i v dalších českých městech.

A jaký je tvůj názor, přijde ti twerking sexy nebo vulgární?

Klára

Milovnice hororových knih, historie, alternativních stylů a módy, umění a ženskosti.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.