Která z nás netoužila po tom mít svůj vlastní bazén. Na zahradě, krytý, nebo alespoň jen nafukovací… Dřív bys za něj zaplatila majlant. Dnes je cenová relace nižší, takže v podstatě jde jen o to správně si vybrat.
I když zrovna nemáš největší zahradu, stejně si můžeš pořídit bazén. Sice třeba jen nafukovací, nebo malý zapuštěný bazének, ale i tak… možnost vlastního soukromého koupání je velice lákavá.
Nafukovací, nebo zapuštěný?
Díky široké nabídce stylů a druhů není výběr toho pravého bazénu nic jednoduchého. Záleží, kolik jsi ochotna investovat a hlavně jak máš velkou zahradu. Obyčejný nafukovací bazén je nejlevnější variantou a také zabere nejméně místa. Na začátku sezóny stačí nafouknout, napustit a je to. Na zimu bazén jednoduše sbalíš a máš vystaráno. Jedinou nevýhodou je, že se gumový bazén může snadno protrhnout či jinak mechanicky poškodit.
Zlatou střední cestou, co se týče poměru ceny a kvality, je bazén s pevnou konstrukcí. Zabere sice hodně místa, ale je odolný proti mechanickému poškození a při jeho konstrukci nejsou nutné terénní úpravy. Stačí, když vybrané místo vyrovnáš pískem, bazén podložíš textilní fólií a máš vystaráno.
Esteticky nejlepší, ale také nejdražší variantou venkovního koupání jsou zapuštěné bazény. Na velký bazén (víc než 16 metrů čtverečních) budeš kromě peněz potřebovat dokonce i stavební povolení. Dobře si proto rozmysli, jak velký bazén chceš a hlavně kam ho umístíš. Případné předělávání by se pak mohlo dost prodražit.
Nadzemní bazény: www.hawaj.cz/nadzemni-bazeny.html
Správné místo a příslušenství
Když už ses rozhodla pro ten pravý typ bazénu, musíš pro něj vybrat vhodné místo. Nejvhodnější je, aby byl bazén situován na jižní slunnou stranu pozemku. Také je důležité, aby v jeho nejbližším okolí nebyly stromy ani keře, které by vytvářely stín a také bazén znečišťovaly pylem, lupením či větvičkami.
I když budeš mít bazén Ohio mimo dosah keřů a daleko od všech zdrojů prachu, je důležité pořídit filtr. Vybrat si můžeš z pískového, nebo kartušového filtru. Kartušový filtr zachytí i ty nejdrobnější nečistoty a proto se musí často čistit a vyměňovat. Pískový filtr zachytí nečistot méně a je proto méně náročný na údržbu. Pískový filtr se doporučuje k zapuštěným bazénům i k bazénům s pevnou konstrukcí, zatímco kartušový filtr je vhodný pro nafukovací bazény.
Abys mohla bazén využít naplno, i když venku nejsou zrovna příznivé teploty, je dobré pořídit zastřešení. Mnozí prodejci dokonce poskytují slevu, pokud si zakoupíš bazén se ‚střechou‘ dohromady. Většinou se jedná o teleskopickou konstrukci na kolečkách, kterou velice snadno rozložíš i složíš. Díky zastřešení si můžeš sezónu prodloužit i o pár měsíců a navíc eliminuješ možnost vniknutí nečistot zvenčí a pošetříš tím i filtr. Jestliže si chceš dosyta užívat teplé vody, pořiď si i tepelné čerpadlo, které připojíš buď k solárnímu panelu, nebo k vytápění v domě.
Bazény Ohio: www.hawaj.cz/bazeny-ohio.html
Přírodní bazén
Pokud nechceš svou zahradu hyzdit umělohmotnou ‚vanou‘, pořiď si přírodní bazén. Poslouží ti ke koupání a navíc bude na zahradě působit jako okrasný prvek. Přírodní bazén nepotřebuje žádnou chemii, filtry ani jiné věci. O čistotu vody se postarají vodní a bahenní rostliny, které vodu filtrují a odsávají z ní nečistoty i řasy.
Velké jezírko nebo bazén ti navrhne zahradní architekt, ale s trochou zručnosti si ho můžeš také zbudovat sama. Stačí mít podzemní pramen, vybrat vhodné stanoviště, nejlépe v polostínu, a začít kopat. Ideální přírodní bazén by měl být větší než 80m2 a dosahovat hloubky až 2 metry. Do mělké části bazénu se vysadí vodní rostliny, zatímco se v hloubce můžeš vesele koupat. Pořizovací cena přírodního bazénu je samozřejmě vysoká, ale na druhou stranu, takový bazén zkrášlí zahradu a vydrží desítky let.
Jaký bazén si pořídíš, záleží pouze na tvých finančních možnostech a velikosti pozemku, kde plánuješ bazén postavit. Příjemné cachtání si můžeš pořídit za pár stovek i několik set tisíc. Už máš vybráno, nebo pořád váháš?
Více na Havaj.cz
Reklamní sdělení