[button link=”https://slecna.info/tag/klarin-blog/” color=”green”]KLÁŘIN BLOG[/button]
KLÁŘIN BLOG – Aroma znamená latinsky vůně a aromaterapie je poměrně mladý vědní obor, zabývající se léčbou vůní. Existuje bezpočet vůní, které příznivě působí na lidský organismus, na naše tělo i mysl. Pokud procházíš zrovna stresovým obdobím, nebo si chceš jen příjemně odpočinout, je aromaterapie pro tebe. Způsobů, jak vůně může pomáhat, je hned několik.
Kdo by nerad cítil příjemnou vůni? Čich je jeden z důležitých smyslů, který nám – aniž si to uvědomujeme – pomáhá například i při výběru partnera. Kdo nám nevoní, má prostě smůlu! Ale také při relaxaci je vůně důležitá, nebo si snad umíš představit odpočívat v prostředí, kde to páchne spáleninou, potem či hnojem? Vůně a pachy jsou zkrátka nedílnou součástí našeho života a my si svůj den můžeme vůněmi také zlepšovat. Existuje celá řada olejíčků s nejrůznějšími vůněmi, které se používají několika základními způsoby.
Inhalace
Tento způsob jistě znáš. Jedná se o nejjednodušší použití esenciálního oleje. Vezmi si aromalampu a do mističky na vodu nakapej 3-8 kapek oleje – záleží na velikosti místnosti. Čím větší místnost, tím více kapek. Plamen svíčky nahřívá misku, ze které se olej vypařuje. Sedni si nebo lehni a dýchej, nic víc dělat nemusíš.
Tip: Místo aromalampy použij mističku, kterou dáš na topení. To stejné můžeš udělat s kapesníkem, ovšem bez vody.
Koupele
Pokud se ráda koupeš, jsou koupele s oleji pro tebe to pravé. 3-8 kapek rozmíchej v 1 dcl mléka nebo lžičce medu. Teplota vody by neměla přesahovat 35-37 °C. Zavři oči a vnímej pouze vodu a vůni okolo tebe po dobu 15 minut.
Tip: Smíchej více olejů společně. Ne však více jak pět.
Aromatická masáž
Masáže mohou být stejně dobrým přítelem jako nepřítelem. Proto doporučuji se domluvit s nějakou specialistkou, která ti aromatickou masáž udělá. Masáž by měla byt velice jemná a neměla by způsobovat bolest. Do 50 ml rostlinného oleje lisovaného za studena nebo bio oleje (např. slunečnicového, mandlového či olivového) přidáme 10-25 kapek esenciálního oleje a promícháme.
Tip: Vyzkoušej směs nejprve na předloktí, zda nebudeš alergicky reagovat.
Sauna
Nejčastěji se používají osvěžující, čistící a podporující vonné oleje. Mohou to být jehličnany, rozmarýn, máta, kafr, šalvěj, eukalypt nebo citrusovníky. Obvyklé množství je 10-20 kapek, záleží opět na velikosti.
Tip: Místo oleje použij snítky rostlin, které položíš na kamna.
A jak vybrat vůni?
Vůně jsou naším mozkem přijímány nejrychleji a pevně se nám do paměti zapíší. Funkce čichu je také funkcí varovnou, vůně nám mohou být příjemné a nepříjemné. Proto, pokud ti na první čichnutí olej příliš nevoní, raději si vyber jiný, tento by ti mohl přinést pořádné bolení hlavy.
Autorka: Klára