Není koupání jako koupání

Už jsi letos vyrazila k vodě nebo zatím jen vyčkáváš na ta největší vedra? Ať již je tvoje situace jakákoliv, jistě již máš vyhlídnuté místo, kde strávíš několik hodin brouzdáním ve vodě. Ovšem pozor. Ne každá vodní plocha je k plavání vhodná, a proto se vyplatí být opatrná a znát dopředu možná rizika zdejšího koupání.

Samozřejmě zde není řeč o krytých či venkovních bazénech. Ty totiž mají veškeré přečišťování vody zařízené a není se tak čeho bát. Zbystřit bys měla v případě, že zatoužíš okusit osvěžení v lesním rybníčku či jezeře, které bazennení pravidelně kontrolováno. Bývají to zpravidla odlehlá místa, na která zavítá jen málokdo.

Pozor na úrazy

Když vstupuješ do vody, kterou neznáš, musíš brát v úvahu i možný nerovný terén. Rozhodně neskákej po hlavě například do lomu, jen aby se ochlazení dostavilo co nejdříve. Raději našlapuj jen zlehka a zkoumej. Vyplatí se přitom investovat do obuvi, která tě ochrání před možnými odřeninami. Nikdy totiž nevíš, co se na dně skrývá.

Sinice – zelené nebezpečí

Tyto specificky zbarvené bakterie dokáží potrápit. Jejich nadměrné množství způsobuje postiženému vyrážku, zarudlé oči a objevuje se rýma. Rovněž mívají za následek i lehkou otravu, žaludeční či střevní problémy, bolesti hlavy a někdy se vyskytnou i komplikace s játry. Samozřejmě se tyto zdravotní potíže mohou objevit i u člověka, který se koupal ve vodě bez sinic. Nesmíš totiž zapomínat na ostatní všudypřítomné viry a bakterie.

Jak rozeznat sinice od řas?

Může se stát, že objevíš jezero či rybník a budeš se chtít v parném dni osvěžit. Na hladině je však zelený povrch. Ten představují buď řasy nebo sinice. Pokud chceš co nejrychleji poznat, o co se jedná, vezmi si obyčejnou láhev, naplň ji vodou a nech chvíli odstát. Pokud se zelená hmota drží na hladině, jsou to sinice, je-li naopak smíchaná, jedná se s největší pravděpodobností o řasy.

Všechna zmíněná rizika musíš brát v potaz. Raději se nepouštěj do neznámých vod a zavítej do lokalit, kde se nachází dostatek lidí a voda je zde pravidelně kontrolována a nehrozí ti tak žádné nebezpečí.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.