První jarní grilování: Sendviče s lilkem a parmazánem

Dny se prodlužují a slunce začíná hřát – to znamená, že brzy budou moci všichni milovníci grilovaných pochoutek vytáhnout ze sklepa své náčiní. Grilované dobroty vždy chutnají daleko lépe, než z elektrické trouby, a navíc jsou mnohem zdravější. Oslav začátek jara zdravě třeba s našimi grilovanými sendviči, na kterých si nejen pochutnáš, ale zároveň s nimi po zimě doplníš tělu spoustu vitaminů.

Grilovaný lilek obsahuje vitamín A, C, vápník a draslík

Než se pustíš do prvního letošního grilování, nejdříve si na to připrav “vercajk”. Poctivě vydrhni gril i všechny potřeby pro grilování. Na začátku jara si své voňavé výtvory možná ještě odneseš ke konzumaci domů do tepla, ale přichází pravý čas dát do pořádku zahradní nábytek. Také ten bude potřeba očistit, popřípadě vyspravit nebo znovu natřít, aby byl po celé jaro a léto fit. Straší vám na zahradě staré zažloutlé plastové židle? Možná nadešla doba vyměnit je za nové.

Recept: Sendviče s grilovaným lilkem a parmazánem

Lilek obsahuje spoustu vitamínů a minerálů. Při smažení však většinu z nich ztrácí a navíc nasaje spoustu tuku. Pokud ho připravíš na grilu, bude daleko zdravější, dietnější a získá příjemnou kouřovou chuť. Jsi labužník? Připrav si ho s rajčátky, bazalkou a parmazánem.

Na čtyři porce budeš potřebovat:
– 1 velký lilek nakrájený na zhruba půlcentimetrová kolečka
– řepkový olej (ideálně ve spreji)
– špetku soli
– malou misku najemno nastrouhaného parmazánu
– půl šálku mozzarelly nakrájené na malé kousky
– 4 krajíce rustikálního chleba nebo tmavá bageta rozkrojená na 4 části
– 100 g čerstvých natrhaných lístků mladého špenátu
– 2 polévkové lžíce panenského olivového oleje
– šálek opečených a rozmačkaných cherry rajčátek
– 3 polévkové lžíce najemno nasekané čerstvé bazalky

Čas přípravy: 45 minut

Postup:
1. Připrav si gril a rozehřej ho na střední žár.
2. Plátky lilku naskládej na alobal (či hliníkový tác na grilování), posol z obou stran a pokapej řepkovým olejem.
3. V misce smíchej parmazán a mozzarellu.
4. Krajíce chleba nebo čtvrtky bagety natři z obou stran olivovým olejem.
5. Čerstvé lístky špenátu dej do plastové misky a dej přibližně na dvě minuty do mikrovlnky, aby “povadly”.
6. Poté dej do misky také cherry rajčátka rozkrojená na půlky a posypaná dvěma lžícemi bazalky. Přikryj a ohřívej v mikrovlnce dvě až tři minuty. Po vytažení z trouby je lžičkou rozmačkej.
7. Špenát a rajčátka s bazalkou přidej k plátkům lilku na alobalu a dej na gril. Opékej je tak dlouho, dokud plátky lilku z obou stran nezhnědnou.
8. Poté na grilu opeč dokřupava také krajíce chleba nebo bagetu.
9. Na každý plátek chleba nebo kus bagety dej jedno kolečko lilku, na něj lžičku rozmačkaných rajčat a špenátu. To samé zopakuj ještě třikrát, abys pokryla celou plochu krajíců.
10. Na závěr sendviče posyp parmazánem a zbylou bazalkou a dej ještě na chvíli nahřát na gril.

1 porce obsahuje přibližně: 291 kalorií, 8 gramů tuku, 12 miligramů cholesterolu, 48 gramů sacharidů, 12 gramů bílkovin a 9 gramů vlákniny.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.