Randění s.r.o.: Kam s ní(m)

vybiravostKdyž v druhé polovině devatenáctého století napsal Jan Neruda svůj zřejmě nejslavnější fejeton „Kam s ním?“, zřejmě ještě ani netušil, jak univerzálního použití se jeho název dočká. „Kam s ním?“ se objevuje v reklamních sloganech bazarů s ojetými automobily, byla tak dokonce pojmenována publikace o „dějinách třídění odpadu“ či protest zarytých odpůrců Temelína.

A stačí otevřít „gůgl“ a najdete snad milion nejrozmanitějších článků, které se na nerudovskou tématiku snaží navázat zcela po svém.

Doufám však, že jsem už pouhým úvodem neodradila většinu potenciálních čtenářů. Ba ne, skutečně se dnes nehodlám v této rubrice věnovat trablům při likvidaci starého slamníku nebo sjetých zimních pneumatik. Každého odpadu se totiž jednoho dne zbavíme, stačí jen najít správné místo. Existují však záležitosti, které přímo odpadem nazvat nemůžeme, ale přesto nevíme, co s nimi a hlavně jak! Můžeme se snažit přistupovat k nim šetrně a s ctnostnou slušností, můžeme se je pokusit ignorovat s nadějí, že samy tak nějak vyprchají, či zvolit přímost a odhánět je od sebe pěkně natvrdo. Řeč je konkrétně o nežádoucích ctitelích.0woman2

Vždy jsem byla hodná holčička. Než abych řekla rovnou NE!, snažila jsem se ze všeho co nenápadně vykličkovat, jen abych (nedej bože!) někoho neurazila či nezranila něčí city. Jakmile mi ale došlo, že tímto způsobem si to víc a víc zavařuju jedině sama sobě, rozhodla jsem se, že s mým milým a chápavým „Já“ skoncuju, budu rázná a budu mít klid. A basta!
Problémem ovšem není ani tak to, že se mnozí z nás bojí vyjít s pravdou na světlo světa, ale leckdy je potíž v tom, že ten druhý si naše rázné NE! prostě ne a ne připustit!
Jak už to totiž chodívá, brzy po mém zapřísahání se odněkud vynořil další z těch „Ahoj, nešla bys na rande?“. Jelikož jsem skutečně neměla zájem, nevytáčela jsem se a tentokrát vyrukovala s opravdu upřímným odmítnutím. A čeho že jsem se dočkala? Dosti prapodivné reakce a osočení, že jsem vybíravá a vlastně nevím, co chci, člověk se mi ničím nezavděčí a tak dále. Onen dotyčný, kterého bohužel celkem často potkávám, se na mě od té doby dívá div ne vražedným pohledem. Ano, jsem špatná. Jsem zlá, krutá a VYBÍRAVÁ!

Hodně dlouho mi to nedalo spát. Jak mi bylo doporučeno, několik nocí jsem se sama nad sebou skutečně hluboce zamýšlela. A pak jsem v lednovém čísle jednoho nejmenovaného časopisu objevila zajímavou anketu. Prý že mám zvolit největšího fešáka ze sta nabízených kandidátů. Hned jsem se připojila na jejich webovky, abych si těch sto fešáků pořádně prohlédla. Přiznám se, že mým předním úmyslem bylo vyvrátit hypotézu o mé nevděčnosti a vybíravosti – rozhodla jsem se, že si za každého kandidáta, který by podle mých kritérií „ušel“, udělám čárku na okraj diáře.
Jaké však bylo mé překvapení, když jsem na konci svého snažení měla jen dvě kostrbaté pidičárky a jednu tečku. Hlavou mi blesklo: „Je to pravda? Opravdu jsem až tak vybíravá? Musí mít kluk určitý poměr délky nosu a šířky ušního lalůčku, abych s ním šla na rande?“
Ale narovinu. Je to všechno jen o vzhledu? A když jsem teda vybíravá, znamená to nutně, že nevím, co chci (případně co doopravdy nechci)? Nebo právě naopak?

Podle vědců (na rozdíl od zhrzených ctitelů) prý na naší vybíravosti není pranic špatného. Muži mohou spermiemi „plýtvat“ téměř celý život, zatímco my ženy disponujeme asi jen čtyři sty vajíčky. Je přece logické, že si je musíme chránit pro ty nejlepší „uchazeče“, ne?
Lidští samečci jsou tvorové přirozeně soutěživí a jsou to právě oni, kdo se musí snažit v konkurenci dalších samečků ulovit si pro sebe vlastní samičku, matku svých budoucích potomků. Málokdy je tomu naopak. Antropologové by zajisté dodali, že vybíravost u žen je naprosto přirozená, což je možné dokázat na sexuálním životě mnohých primitivních kmenů v Africe. Monogamie je z jejich pohledu pouze konstruktem naší evropské kultury, na což mělo v minulosti vliv především křesťanství. Dva lidé jsou oddáni a před Bohem si slíbí věrnost až do konce života, nevěra je považována za hřích.
V oblastech, kde se lidé nemohou spolehnout na zázraky moderní medicíny, si lidé zachování vlastního rodu snaží zajistit jinak. Ve spoustě kmenů není polygamie ničím zvláštním či zavrženíhodným. Jejich příslušníci neplodí potomky pouze s jedním jediným partnerem, ale obvykle každé dítě je v podstatě potomkem jiné kombinace rodičů. A obecně platí, že zdravý a silný muž je zárukou zdravých a silných potomků. Jelikož my jsme tento postup prohlásili za špatnost, musíme být o to vybíravější a při volbě partnera ještě o něco obezřetnější.

Na závěr se tedy ptám: Kam s ní, s vybíravostí?; či spíše Kam s ním, s nežádoucím ctitelem?

Text: Eliška R.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

66 Comments
 1. Jinak úžasný článek, Eliško – dovedeš myšlenkové pochody skvěle sepsat a donutit tak lidi přemýšlet nad tím. Tleskááám! ;-)

 2. BeRuShKa: hele holka nic proti, ale když se ti tu nelíbí tak co sem lezeš??? nikdo tě sem nenutí a mně se slečma líbí pořád stejně, podle mě jsou články na stejný úrovni jako předtim. Doufám že se nepletu, ale mám pocit že si soutěžila o místo redaktorky, nebo ne?

 3. Clanek je pekny, ale zaver s nezavrzihodnou polygamii mi nijak nesedi. Osobne si myslim, ze jakékoliv svetove pohnutky k jeji propagaci ci ospravedlneni neboli genove predem dane dispozici, by meli byt uvedeny na spravnou miru, a tedy vysvetleny, ze polygamie je hrich a zenske reprodukcni organy nejsou pro stridani partneru stavene.

 4. reese: na místo redaktorky sem se nikdy nehlásila :D…!! a “lezu sem” prootže sem to tady měla nejvic rada,ale ted sou tady ty články o ničem.. Ja vim že se tady asi všichni snaží,ale dřiv to bylo 100x lepší..!! tak jestli an to nemaji čas tak by měli mit vic redaktorek nebo si najit vic času.. ty články vypadají jak udělany za 5 minut prostě jen tak aby tady něco bylo.. ani poradne nefunguje je to o ničem.. MUJ NAZOR

 5. Danielle: Rozhodně tady neobhajuji polygamii :-D jedná se o fejeton, kde se snažím popsat různé možné myšlenky a rozhodně je to značně (jak je pro tento žánr typické) nadsazené ;-)

  Berushka: Však nám klidně pošli článek, podle toho, jak si to sama představuješ, ráda se na to mrknu. Možná vím, co Ti začalo vadit. Nechceme už být jen další bravíčko. Nechceme už psát dvanáctileté růžovoučké článečky typu “tohle si obleč, tohle si namaž napusu a tam běž”, ale spíš podnítit ve čtenářkách schopnost o věcech kolem uvažovat vlastní hlavou, nejen diktovat jim, co dělat, aby byly “in” a zatraceně “cool”. Nejspíš to souvisí i s tím, že my samy jsme dospěly. Všechny, co se tady pisatelsky projevujeme, jsme vysokoškolačky, tudíž i toho času je už míň a když je, článek typu “jaká rtěnka vystihuje vaši osobnost” už jaksi není tím, na co bychom se s chutí vrhaly. Hlavně kvůli tomu, že kdo si chce přečíst něco takového, může si skočit do trafiky a koupit Bravo, Dívku atd. Navíc je tohle činnost pro nás dobrovolná, děláme ji ve svém volném čase a já také nemůžu nikoho nutit, aby psal pořád dokola ty ohrané článečky, které jsou všude. Psaní je pro nás svým způsobem sebevyjádřením – jsme rády, pokud se to někomu líbí a něco si z toho třeba i vezme, případně napíše svůj vlastní názor, to je úplně nejlepší. A pokud jiným ne, nenutíme je přece, aby ty naše “žblafy napsané za 5 minut” četli ;-)

 6. milá danielle, doufám, že tě smím poopravit, jelikož mám obě anatomie úspěšně za sebou, takže si dovoluji tvrdit, že má znalosti v tomto oboru jsou jaksi větší než Tvé. Tvá poslední věta- dovoluji si cotovat”zenske reprodukcni organy nejsou pro stridani partneru stavene” je zavádějící.Protože ženské reprodukční orgány jsou stavěny tak, že žena může mít sex s kolika partnery chce, jak chce a kdy chce, pokud je aspoň trochu informována o tom, co jsou plodné dny, jak probíhá těhotenství a podobně. Nechci obhajovat něvěry, ani nic takového, jen bych ráda tento holý nesmysl uvedla na pravou míru, neb nemá žádné logické ani vědecké a lékařské opodstatnění! V dnešní době totiž styl a možnosti dovolují vystřídat více pratnerů,než v dobách, kdy byly ještě ženy a dívky nuceny žít s muži, které jim vybrali rodiče.

 7. Ahoj Terezko, nebyt toho, ze zena vystrida X partneru za svuj zivot, problem typu pohlavne prenosne choroby a jine by bylo tabu a vyskyt nula procentni. Tady nejde o moznost stridani partneru, pak v tom pripade muzeme zenu nazyvat prostitutku s rozdilem , ze za svuj sexualni zivot nevybira penize. Naopak pokavad se nazyvame lidmi, meli bychom se i v tomto ohledu diferencovat od zvirat. Problem 21. stoleti je nazor, ze sex je denni chleba od teenagru po dospelou generaci. Ale sex byl stvoren pouze pro vztah manzelsky. Je skutecne zajimave, kolik problemu by vyresila jednoducha monogamie?!

 8. Nemáme se snad od zvířat odlišovat naším myšlením a ne tím, co se děje v našich ložnicích? Kor když většina druhů zvířat se páří právě jen z důvodu produkce mláďat a ne jako u lidí, kteří souloží proto, že je to prostě příjemné a láskyplné. Přirovnávat ženy, které měly více partnerů, s prostitutkami je, dle mého názoru, zcela mimo mísu. A ještě k pohlavním chorobám, většina z nich je přenášena tělními tekutinami, takže aby se zcela vymýtily, bylo bvy potřeba nás asi “vysušit”! Ale pravda, pohlavní choroby jsou zákeřná věc, takže problémem není ani střídání partnerů jako lehkomyslnosti a nevědomosti v oblasti chráněného styku!

 9. Mno, já bych také ženu, která vystřídá pár partnerů než najde toho pravého, kterého si chce vzít a založit s ním rodinu, prostitutkou rozhodně nanazývala, pokud se navíc jedná i o delší vztahy v nichž zjistí, že se s partnerem k sobě nehodí a jde dál. Přijde mi to třeba mnohem zodpovědnější než honit se do manželství sotva ve dvaceti s prvním, co se objeví, založit rodinu a pak zjistit, že to není to pravé ořechové, rozvádět se, tahat se o společný majetek a hlavně o děti, které za nic nemůžou a poznamená je to.
  Sex rozhodně nebyl stvořen pro manželství. Sex byl primárně stvořen pro rozmnožování, instituci manželství si lidé uměle vytvořili poměrně nedávno. Důvody? Zachování řádu ve společnosti, stvrzené soužití dvou je výhodnější z ekonomických důvodů, kvůli výchově dětí, která je (narozdíl od zvířecích druhů) mnohem náročnější a delší, a také můžeme mluvit o tom, že žijí-li dva lidé sexuálně pouze spolu, riziko pohlavních chorob je skutečně nižší, to je pravda. Ale zase je toto otázka postojů a zodpovědnosti partnerů. Je celá řada jak se chránit, partneři si nejdříve mohou zajít na lékařské vyšetření, než spolu začnou žít. nemyslím si, že by právě manželství bylo jediným a nejlepším řešením problému rozšíření pohlavních chorob. (Kdyby bylo manželství ve všech ohledech ideální, nemohla by být v současnosti řeč o tak vysoké míře rozvodovosti.)
  Obávám se, že tu však každá mluvíme o něčem jiném. Je totiž velmi velký rozdíl, pokud člověk střídá bezmyšlenkovite partnery noc co noc (extrémní případ, jak to nejspíš vnímá Danielle) kontra vystřídání několika skutečných vztahů “než najdu toho pravého, s kým skutečně chci založit rodinu, vyhovujeme si a dokážeme spolu vydržet od uzavření případného sňatku až do konce života”.

 10. Ahoj, ráda bych se taky zapojila do diskuse a reagovala na poslední příspěvek Danielle. Prostitutka je ze sociologického hlediska žena, která dělá sex za úplatu. Úplata v tomto případě může být peněžní nebo naturální (tím je myšleno za různé protislužby). Tolik jen k nesprávné formulaci.
  Co se týče řešeného problému, přidám se na stranu Terezky, považovat monogamii jako řešení problémů jako jsou pohlavní nemoci, nebo podobné, je holý nesmysl. A ani myšlenka “sexu, stvořeného pouze pro manželský vztah” mi není vlastní. Ne že bych byla promiskuitní, nebo obhajovala nevěry či časté střídání partnerů, prostě si myslím, že je věcí každého z nás, kolik partnerů za život pozná, jak často je bude střídat a jak moc jich bude mít naráz. Je to přeci lidské. A přeci jen… Uvažujme – k čemu slouží u ženy klitoris? Je určen pro navození sexuálního vzrušení u ženy. Z toho logickou dedukcí vyvozuji, že sex je určen pro potěšení.
  Toť můj myšlenkový pochod.

 11. Sex je urcen pro poteseni, ale ve svazku manzelskem. A tedy i samotne manzelstvi je posvatne, cili rozvod nemeni nic na tom ze Buh spojil dva zivoty v jeden, takze ani zadny rozvodovy papir jej nemuze rozdelit. Statistickz bylo dokazano ze partneri, kteri spolu bydleli pred svatbou meli mnohem vetsi procentualni rozvodovost nez ti, kteri spolu zili az po svatbe. A vubec nevnimam extremni pripady ba i pripady kdy je predmanzelskz sex a to veskery. A zadna stoprocenti ochrana proti pohlavnimi nemocemi neexistuje, ani kondom vas stoprocentne neochrani, jen snizi pocet viru ktery se pres latex dostane. Ne latex je guma a pokud se podivate pod mikroskop ma miniaturni trhlinky, kterymi pronika vir. A uz nemluvim o tom, ze kazdy kdo ze sebe vyda to nejlepsi pro toho druheho v dlouhodobem vztahu a nakonec se s nim rozejde. Bolest na dusi je mnohdy vetsi nez ta fyzicka a tedy co z toho otazka? Je tedy lepsi prostridat partnery a zjistit ze ten/ta to v posteli umi? A byt dusevne vycerpany ve chvili kdy se ten pravy/a objevi, ale byt postelove na jednicku? Tohle neni jen muj nazor, ale stamilionu lidi zijici na teto planete. Heb 13:4b …but fornicators and adulteres God will judge. …ale ti, co meli predmanzelsky sex a smilniky Buh bude soudit…

 12. Mně teda pohlavní styk už před manželstvím ničím špatný nepříde. V dnešní době je sex součástí života každého na planetě, a proto není špatné vědět jestli se mi to s partnerem líbí už před svatbou. Zajímalo by mě kdo vymyslel, že sex před svatbou je špatný, protože bůh to skutečně nebyl. Tudíž je věcí každého jestli bude sexuálně žít před nebo až po svatbě, i když v dnešní době mi to příde jako nesmysl. Kdyby ,,bůh,,nechtěl aby spolu lidi před svatbou tak by stím něco udělal.
  A pokud je sex stvořen pro potěšení ve svazku manželském tak co budu jako dělat když o svatební noci zjistim že se mi to nelíbí? to mám dokonce života dělat takovej živej polštář? Až někdo prokáže že bůh existuje možná změnim názor ale jinak…

 13. Myslím, že Bůh by něco takového neudělal, jakože by odsuzoval ty, kdo mají sex před svatbou..je to přirozené, žádný hřích

 14. No jo, ale pokud tedy říká bible vše, jak by to mělo být… Jak si pak vysvětlit to, že v 5. knize Mojžíšově je připuštěna možnost rozvodu manželství? Hovoří se tam přesně o tzv. “LÍSTCÍCH ZAPUZENÍ” – manželství je možné jimi ukončit a oba bývalí manželé si mohou znovu hledat nového manžela. Posvátnost manželství a jeho nerozlučnost byla ustanovena až v 16. století na Tridéntském koncilu tehdejšími představiteli církve. Pokud bychom tedy měli doslovně následovat bibli, není zakázáno mít za život více vztahů.
  (Schválně jsem si to pro zajímavost nastudovala :-))

 15. problem je, ze jako krestan se pro me vztahuji zakony z Noveho Zakona, tedy uceni Jezise…Stary Zakon resi zidovstvi…rozvod je mozny pouze v pripade ze te partner podvedl s jinou, jako podvedena manzelka mas beztrestne pravo na zadost o rozvod…a hledat si jineho partnera

 16. ale zase s tim souvisi zadny predmanzelsky sex do doby nez jsi s novym partnerem provdana…v Bibli je nekolikrat uvedena polygamie, ale to se zmenilo behem doby, pokavad kdokoliv uzna jezise Krista za sveho spasitele, a za toho, kdo za nej prevzla hrichy…musis se koukat na zakony, ktere patri tobe…protoze mnohokrat najdes obetni ritualy, Sabat, pust a jine, ktere se tykaji zidovstvi a ne krestanstvi, tim nerikam ze veci psane v Bibli nejsou pravdive, ale jako vsechno musis se divat na to co se aplikuje na tebe…duvod je prosty, Buh behem veku celil s narody rozdilne

 17. No přesně v tom to je..na tebe platí nový zákon protože v něj věříš, ale zjevně na nikoho jinýho. Ale i tak když provozuješ sex už před manželství, ale Z LÁSKY tak na tom neidím nic špatného. Snad všichni znají heslo ,,milujte se a množte se,,

 18. tady nejde o lasku nebo ne, je to prikazani…jako ustava…zakon…milujte se a mnoyte se az po tom co jste oddani…Bible nezakayuje sex ,ale uplatnuje ho jako privilegium dane manzelum…jako ty vis ze zitra vyjde slunce tak ja vim ze NZ je pravda a stejne jako plati pro me plati pro tebe, ale rozdil bude az obe budeme u soudneho dne…ti co uverili v Jezise a jeho samotneho budou vecne oslavovat Boha v nebi, ale ti co ho odmitli, neuznali, opovrhovali jim, pujdou na vecnost do pekla…mnoho lidi si mysli, ze je nebe pro dobre krestany a peklo je pro ty spatne krestany, ale bohuzel pro ateisty a vyznavace jineho nabozenstvi plati peklo stejne…

 19. Danielle, již delší dobu pozoruji tuto debatu a rád bych se optal na některé věci. Vypadá to, že oplýváš notnou znalostí bible a proto bych se rád optal: Pokud pro křesťany platí jen NZ, proč jsou tedy součástí křesťanské bible i SZ a ostatní listy? Nevím, ale nezdá se mi, že křesťanství, které je v jádru tak moralistické, by hlásalo určitý eklekticismus a přebírání pouze myšlenek, které se zrovna nám hodí..(omlouvám se, ale tak to vyznělo(protože v minulosti se spousta církevních hodnostářů tak chovalo).. pokud je bible základ křesťanství, tak jí snad musíme věřit celé a nepřejímat z ní pouze polovinu myšlenek..(protože samo křesťanství není o víře v jednoho boha, ale o tom, že věříme tomu, co v je v bibli napsáno..(ano.. asi tě zklamu, ale je tomu tak, nelze vést distinkci mezi náboženstvími na základě toho, v kolik věříme bohů, protože v dnešních západních zemích nejsou polyteistická náboženství až tak rozšířená))). Dále píšeš, že bůh to zařídil pro různé části světa jinak, tím tedy chceš říci, že onen velký spravedlivý bůh má jakýsi dvojí metr?(nezlob se, ale tohle není moje představa spravedlivosti). Dále bych se rád zeptal na obligátní otázku.. Pokud jsi tedy dobrým křesťanem, tak jistě věříš všemu co je v bibli a to dodržuješ. Pokud tedy všemu věříš, tak mi prosím vysvětli původ dinosaurů a jiných podobných živočichů, kteří byli na naší planetě několik miliónů let dříve, než se tradují příběhy o stvoření světa za 7 dnů(nebo se opět budeš uchylovat k eklekticismu? to bys pak přeci nemusela dodržovat 5 z 10ti přikázání, kdybys přebírala jen ty části, které pro tebe osobně platí). Dále budu sledovat debatu a rád si vyslechnu tvoje racionální vysvětlení. Samozřejmě očekávám, že mi odepíšeš, že je to o víře a že musím jednoduše věřit. Dobrá, nejsem křesťanem a tak se dostanu jako další miliony lidí do první části pekla, do limbu jak píše Dante(zapojuji sem Danta, protože se také jedná o literární klasiku, jakou je i bible), kde není světlo boží slávy.. (mojí otázkou je, pokud tedy milostivý bůh všechny tak miloval, proč poslal svého syna na svět až před dvěma tisíci let, když zde byli lidé schopní takové věci pochopit již před 10ti a více tisíci let..?;)

  Předem děkuji za racionální vysvětlení těchto mých základních otázek, pak se můžeme bavit o předmanželském sexu.. :-P

 20. jo dobrej postřeh víťo :D prakticky souhlasim. Já v boha nevěřim, protože mě v to nikdo nevychoval, tudíž přeci nemůžu za to , že v boha nevěřím! A sprominutím to co v našem světě vidím mi ani nedává záminku v nějakého boha věřit, a už v tomhle věku nevěřím ani na to, že lidé budou dělat věci čistě ze solidarity, milosti k bližnímu svému, lásky a bez odměny. Proč tedy věřit v boha, když účelem ,,jeho postavení světa a lidstva,, bylo, aby lidé žili v míru, lásce pokoře a víře. A pakliže nás bůh jen zkouší, tak proč tak dlouho. Svět nespěje k dobru jak by ,,prý měl,, tak proč tedy to údajné zkoušení neskončí. Proč má být pozemský život tak strašný, jak se pak má někdo těšit na posmrtný život, na to že bude blízko k bohu, když mělo být na světě hezky a v ráji ještě líp, jak si tedy mám představit ráj když ,,verze,, svět zklamala? a proč se mají někteří lépe než druzí, ať už jsou věřící či ne. Pokud je bůh spravedlivý a pokud vůbec je :D tak proč lidi, kteří se živí podvody, nebo na úkor životů jiných lidí, proč je nepovolá k sobě aby neškodily jiným. Proč má jeden člověk mít strastiplnější cestu k bohu než jiný? Pokud je opravdu bůh takový musím konstatovat že než abych poslouchala nějaký kecy o tom jak si to kdo zaslouží atd…budu raději hnít v pekle! a vůbec kdo říká že je peklo, že je zlé, atd…mimochodem, kdyby bůh tvořil lidi k obrazu svému tak by se každý měl narodit s tím, že bůh existuje. Když to bůh chce, proč se lidí nevěřící lidi.
  NO A NAKONEC: NIC Z TOHO NENÍ DOKÁZÁNO. jAK EXISTENCE BOHA, RÁJE, PEKLA TAK ANI NEMŮŽEME DOKÁZAT, že bible či přikázání jsou sepsána někým kdo věděl co bůh chce. Prostě si myslím že to bylo něco jako ústava, a aby se lidi bály hrozily jim že když nebudou poslouchat půjdou místo do ráje do pekla!

 21. a ještě jedna myšlenka. Bůh chce lidi k obrazu svému. Mají být skromní, tak proč kurva musí každej o bohu vědět a věřit v něj. já taky nikoho krom rodiny, školy a přátel nezajímá a nemusí o mně každej vědět nebo ve mě věřit tak proč to vyžaduje bůh

 22. Nejvice me bavi, ze prosazovani bozi pravdy a sireni bozich milosti a viry, bylo provázeno brutálními cistkami okolí. Vim, ze o tom tady az tak neni rec, ale proc se nepodelit o nazor, ze :)Za vsim stala cirkev. Pri kazde vlade byla skoro temna eminence, ktera si sirila, co se jim libilo. Nejvic se jim libily prachy, tak cirkev hrabala, prodavala odpustky a palila “carodejnice”, atd., atd… Jedno z nejnetolerantnejsich nabozenstvi je prave krestanstvi! Pokud se nekdo stavel na odpor, tak ho zabili, mucili, nebo apson poslali nekam daleko. ( coz je snad proti vsem prikazanim) Pokud tady chce clovek sirit nejaka moudra, mel by si zamest pred svym prahem, protoze tady tyto “cesty viry” moc verohodne nejsou! Jo a taky me bavi, ze dnesni svet se meni rok od roku. Nove poznatky, nove vedy a nove dukazy, takze mi neprijde zrovna moudre se ridit knihou starou kolem 2000 let, která je aplikována na tehdejší společnost…

 23. Ano.. církev by potřebovala upgrade.. :D Každopádně faktem je, že církev nutí lidi slepě věřit určitým myšlenkám a o těchto věcech nepochybovat.. Z mého pohledu je to asi tak, že čím méně člověk ví, tím se lépe ovládá, ne? Tak to bylo v minulosti vždy a pokud prostudujete dějiny, tak zjistíte že kdykoliv se lidé odpoutali od církve, tak nastal pokrok.. Jak je zde zmíněno, je lepší s partnerem být i před svatbou, protože toho člověka lépe poznáte a hlavně se s člověkem sblížíte na úplně jiné úrovni, než byste se s ním kdy sblížili pouze verbální komunikací..

 24. Já se na tabuizaci předmanželského sexu dívám spíše funkcionálně. Vlastně ono to mělo svůj účel! Nebyla antikoncepce – tabuizace bránila tomu, aby příliš mladé holky měly děti – před tím, než se provdaly za muže, který se o ně mohl postarat. A také šlo o majetek – většina sňatků nebyla z lásky, ale mnohdy šlo spojení dvou rovných ze stejné společenské vrstvy, obvykle si budoucí partneři zkrátka byli přiřknuti. A jak zabránit, aby mladá holka, která se třeba zamilovala do jiného, s ním neměla intimní styk, následně třeba i neotěhotněla – a tím by se výhodnému směnnému byznysu mezi rodinami zabránilo?
  Je třeba se na to dívat tak, že ve středověku obyčejní lidé nebyli vzdělaní (a obvykle ani vůbec gramotní), za to však velice ovlivnitelní a hlavně pověrčiví! A když jim bylo v kostele, v božím chrámu, nakukáno, že něco takového je špatné, a vyhržováno, že pokud to nebudou dodržovat, půjdou do pekla (manipulace se svědomím – určité “hříchy” nebylo možné potrestat světským způsobem, a tak lidi byli vedeni k víře, že nad nima vždy je nějaký Bůh, který je všemohoucí a všechno vidí a pokud budou činit, co je špatné, dostane se jim trestu – a když ne na světě pozemském, tak v tom dalším posmrtném). A lidi tomu slepě věřili a nepřemýšleli, proč je to teda špatné – pravil tak prý Bůh. Kolikrát však ale nešlo jen o to, co stálo v bibli, ale jak se to zrovna hodilo kázat představitelům církve. (To už bychom se však dostali do dob reformace církve). Ve své době to mělo svou funkci, jelikož jak jinak udržet ve společnosti plné nevzdělaných lidí, kteří by si ani nedokázali přečíst zákony, pořádek?
  Dnes je ovšem doba jiná. Dnešní člověk i jen se základním vzděláním zná základy biologie, chemie, fyziky – a jak tedy dneska vnutit, aby slepě věřili, že kdysi si Bůh umanul, že stvoří Zemi a stačilo mu na to 7 dnů?

 25. presne na tohle jsem osobne cekala jak na napadani do dinosauru tak na logisticky myslenky…ano nasla se stopa dinosaura vedle stopy cloveka, Bible neni napsana jako kronika tedy i my krestani se dohadujeme a preme o tom jestli sedmi denni stvoreni je brano podle naseho casu nebo jsou v nem rozestupy…Jezis+Duch Svaty+Otec=Buh jak je tohle mozny je to tak…a pokud jste cetli Stary zakon poradne jsou tam obetni zvireci ritualy, jehne-symbolizuje Jezise uz od SZ…ja nestojim o nabozenstvim a tedy o papeze, cirkev atd atd…Buh je o vire a Bibli a modleni ne o nejakych zamoznych hodnostarich…myslite si skutecne ze tyhle lidi prisli do nebe? Jim slo o penize ne o moralni hodnotu! Pokud Buh dokazal vsechno kolem proc by nedokazal stvorit svet za sedm dni, proc se omezujete myslenkou co dokaze clovek dokaze Buh a co nedokaze clovek Buh nezvladne?! Lide na Zemi jsou velvyslanci nebe a slouzi k tomu aby sirili Zakon a lasku k Bohu…A tedy Jezis prisel nejprve pro Zidy…Buh daroval Israel Zidum…jenze Jezis prisel s myslenkou ze zachrana patri i tem ostatnim, tem kdo v nej uveri…proto plati jine zakony pro Zidy a pro krestany…Zide sveho mesiase odmitli ve chvili kdyz ho ukrizovali…a ve chvili kdy posledni odpocitavany clovek, uveri Jezis prijde s andeli a vsichni v nej verici vezme do nebe, ostatni co tu zustanou, ty se pak budou soudit… Jak vysvetlite ze Jezis uzdravoval, chodil po vode, promenil vodu ve vino…nevysvetlite, ale ja nepotrebuju mit dukaz ze Buh existuje protoze ja vim ze je neni to o tom ze verim, jde o to ze vim! Nepresvedcite me ze peklo je manipulace, protoze ja vim a vidim kolem sebe zlo za ktere muze satan…btw kniha aplikovana na tehdejsi spolecnost? Buh vi o vasem zivote vsechno jak zacal a uz vi jak skoncil…on vedel uz kdyz si nas vybral jaci budeme ale Buh chce byt nasim perfektnim nebeskym otcem, jez chreni svoje deti, ktere miluje…ja nehledam jistotu ja ji mam v Kristu a Bohu

 26. a vy verite na Darwinovu teorii, mnohem mene potvrzenou nez Bibli…dukazy jsou fosilie ktere se pocitaji v jake skale byly nalezeny a podle ceho se spocita ta skala podle fosilii ktere se v ni nasly?! toma ja rikam paradox…a rozpad izotopu uhliku nebo uranu? kolik jste toho uranu meli nazacatku ze vite kolik se ho rozpadlo za tech milionu let…vedci do ted nepotvrdili ze svet byl stvoren na zakladu Darwinove teorie tak se opravdu neopirejte o dinosaury…to uz jsou opravdu jenom vymluvy

 27. Takže jsi mi v zásadě neřekla vůbec nic Danielle.. Ani jednu otázku jsi neuměla racionálně vysvětlit a opět jsi přešla na odpovědi typu – musíš věřit:-D. Jen tak pro zajímavost..: Rozpad izotopu uhlíku je z pozorován za určitý čas a poté se vypočítá jeho celkový rozpad.. Je to jako kdybys počítala trasu auta z bodu A do bodu B, přičemž bys věděla, že vozidlo má benzín asi na 150km a věděla by jsi, že do bodu B má benzínu tak akorát a jede stabilní rychlostí 40km/h..
  přesněji: (K určování stáří fosílií organického původu se často používá tzv. radiouhlíková metoda. O co jde? V přírodě se kromě nejčastějšího izotopu uhlíku 12C vyskytuje v menším množství i izotop 14C. Izotop 14C vzniká v atosféře působením kosmického záření na dusík (14N + n → 14C + p). Tento izotop uhlíku pak společně s dalšími látkami živé organismy dýchají a v organických sloučeninách zabudovávají do svého těla. Během života a v okamžiku smrti proto v živém organismu existuje určitý poměr mezi množstvím ulíku 12C a 14C. Po smrti organismu přísun uhlíku do organismu prakticky ustane. Izotop uhlíku 12C je velmi stabilní, izotop 14C se rozpadá s poločasem rozpadu okolo 5730 roků, díky čemuž se poměr množstvím ulíku 12C a 14C v mrtvé tkáni s časem mění (uhlíku 14C ubývá). Změříme-li tedy poměr množství 12C a 14C, můžeme ze známé doby poločasu rozpadu 14C a ze známého poměru uhlíků 12C a 14C v atmosféře celkem spolehlivě odhadnout stáří dané organické látky (typicky s přesností na stovky let).)

  Neřekl jsem, že věřím Darwinově teorii, já jsem vůbec neřekl, které ze všech tezí věřím.. Já jsem tě jasně požádal o vysvětlení otázky živočichů, jako byli dinosauři;-).
  Jediné co mi tu však píšeš jsou teologicky založené řeči, které znám velmi dobře a jsou pro mě nic neříkající, protože jsou plné očividných nesrovnalostí, které se špatně přehlíží..

  Dále pro zajímavost ti sem vložím odkaz na server youtube, který se ke mě náhodou včera dostal od jedné hezké slečny..:-)

  http://www.youtube.com/watch?v=LvzoJskUBfU&feature=related

  doporučuji podívat se na všechny tři díly ;-)

 28. prosimtě danielle už se sklidni. Mně osobně příde že se vytahuješ vírou a soudíš nás jen na základě toho zda věříme či ne! B Bible není sepsána bohem. My v něj prostě nevěříme a nechceme, protože svět tehdejší a nynější se liší, a to v horším slova smyslu! kdyby mi bylo na světě hezky, lidi v indii nežili v sračkách a v africe měli aspoň vodu tak bych možná připustila a přišlo mi normální že někdo v boha věří! A já nejsem nevěřící věřim ve spoustu věcí, nevěřím v boha, ale to prostě neznamená že jsem nevěřící člověk. Mám pocit že u ostatních je to taky tak!

 29. Hej ty videa jsou fak tobrý–> tak třeba tomu věřím, mohla bych nějakým způsobem uctívat slunce atp…ale v boha s lidskou podobou zaškatulkovanýho pod křesťanstvým ne!

 30. Ne reese lidi diky Bohu ziji lepe..pochop tady nejde o materialni status, tady na zemi budes kolik 80-90 let a coz je nic oproti vecnosti , kterou stravis v nebi nebo pekle…ja mam jistotu toho ze vim co bude, ze muzu zit kvalitni zivot podle moralnich pravidel, ze nezalezi co se deje jak strasna je situace, protoze vsechno ma svuj duvod a vzdycky to dobre dopadne…krestanstvi neni o nabozenstvi co musis a nesmis, ale o vztahu k Bohu, keterho se snazis veskerou svou dusi, mysli, srdcem i silou potesit…predstav si ze nekoho milujes neskutecne moc a davas ho na prvni misto a delas pro nej cokoliv…takhle bych ja vysvetlila pohled na Boha…ja chapu ze argumntujes ze ta kniha je sva tisice let stara, ale rozdily ve spolecnost? lez, pokrytectvi, homosexualita, prostituce, kradeze, promiskuita, vrazdy to bylo opravdu stejne…

 31. mám pocit že ne, ale popravdě se v tomhle názorovým maglazuj celkem o úplným hovnu taky nemůžu mots vyznat:D

 32. Danielle: podle tvého komentáře je křesťanství dost promiskuitní – jak můžeš chtít celým srdcem, duší a myslí chtít potěšit Boha i svého muže???
  Já osobně neuznávám žádné náboženství – je mi jedno jestli jde o mustlimství, křesťanství nebo buddhismus, neuznávám tu myšlenku, protože ve jménu Boha, Alláha a jiných bylo spácháno tolik zla, že kdyby opravdu existovali tak by nedopustili Křižácké války, teroristické atentáty a podobné blbosti
  A o nebi a pekle..no, pokud něco takového je a já neskončím jen jako prach ve větru (což bych teda fakt raději) tak se těším do pekla, budou tam všichni moji kamarádi, budou tam party, sranda a všechny hříchy :)

 33. Danielle: našim – oboum, stačí, když jsem šťastná já a dělám co chci, jsem sama sebou – a to jsem, když jsem s Adim, když se mi daří ve škole a dělám něco smysluplného. Nemusím své rodiče nijak zvláštně těšit, to že jsem zdravá, nefetuju a nepiju a naopak prospívám ve škole jim stačí.

 34. podle pravidel náboženství ano, podle všeobecně uznaných morálních zásad ne
  ono závisí, jak to bereš, protože pokud je pro tebe sex před svatbou hřích, tak to jsem zhřešila už asi 1000x :) ale nekradu, nezabíjím, nepřežířám se a všeobecně se snažím chovat podle pravidel..na druhou stranu občas pomlouvám a je možné, že svojí náladovostí i někomu trochu ublížím..je to fakt o úhlu pohledu

 35. danielle – ale jak můžu přiznat, že jsem zhřešila, když na to nevěřím? To je otázka spíš filozofická, já opravdu NEVĚŘÍM v nějakou vyšší moc, boha, alláha nebo kohokoli.

 36. Ale tady nezalezi na to, jestli na to veris nebo ne…pokud se chces vyhnout peklu ( a ted nemyslim certy :D) ale vecny strach utrpeni tak si uvedomis ze ten Buh existuje…to je omyl lidstva ze si mysli ze na nic neveri tak umrou a smitec ale bohuzel pro ne tak to neni…

 37. ale no tak, to už kdosi na mě zkoušel strašit mě peklem – poslala jsem ho do kytiček tak rychle, že ani nedořekl větu. A pokud ti tak strašně vadí, že nám ignorantům je peklo asi tak u paty, tak nás nech, ať si teda trpíme po smrti (upřímně, já se nechám zpopelnit a rozprášit někde nad loukou, takže to zas takové utrpení nebude, když budu stejně kaput) a ty si klidně věř. Pokud něco opravdu nesnáším tak jsou to lidi, kteří jsou natolik netolerantní, že neuznávají názor někoho jiného. Mě věřící nevadí – dokud mě nezačnou přesvědčovat o svojí pravdě.

 38. S nechtěnejma nápadníkama se podle mě musí zacházet radikálně, ale ne moc tvrdě.. říct třeba :,, Jsi fajn, ale já si mylím, že budeš mnohem lepší kamarád něž přítel.” Nebo jít jen na první schůzku a brát to jako kamarádský pokec – to je ale trošku nebezpečnější varianta….

 39. Ahoj, no začetla jsem se do diskuse, ale je to strašně dlouhý, tak budu reakovat jen na něco, co jsem pochytila…:
  jsem věřící
  předmanželský sex je dost složitá otázka, vzhledem k tomu že má své výhody a hlavně dřív své opodstatnění, ale je to každýho věc-dneska je zas druhý extrém…
  nevím proč bych nemohla věřit Darwionově teorii a zároveň bibli
  bůh, věřím, nikoho nebude soudit podle toho jestli měl nebo neměl předmanželský sex, jestli věřil bibli nebo nevěřil…a jestli bude, tak budu překvapená..
  naopak, nevím proč by ti, co byli vychovaný ve víře byli v nějaké výhodě oproti těm, co neměli šanci Boha poznat-myslím, že mají mnohem větší zodpovědnost za to co dělaj, a taky dost jich je takových, že papouškují a nepřemýšlí a jdou s davem a myslí si, že jsou něco víc než ostatní, že znají pravdu…. neříkám že je toto všechno je způsobeno křesťanstvím..
  No tak to byl zmatek, co se mi honí hlavou, když tak čtu tu diskusi.

 40. Bára: s tebou bych ráda na tohle téma diskutovala, protože s vypadáš, že jsi diskusi otevřená :) super názor a jsem moc ráda, že existují věřící lidé jako ty.

 41. Kača M.: díky:)
  je pravda, že když se rozhodnou pro sex po manželství, tak se nikdy nestane to, že kluk s holkou chodi, třeba 2 roky, pak se ona s ním vyspí a to je to na co on čekal a rozejde se sní, to se stalo jedný kámošce…

 42. taky si myslím že bára je asi nejobjektivnější a nejrozumnější člen týhle diskuse a má velice tolerantní názor, s kterým souhlasím…taky sem měla na mysli něco podobně, ovšem bára uměla tu myšlenku mnohem lépe vyjádřit.

 43. proč maj právo na lásku jenom hezký holky??? A ne ty tlustý,míň hezký..? proč sou kluci takový svině..!! který chtěj hezký holky… a nestačí jim třeba holka která je tlustější..!! at si všichni políbje ty svý zadky..:'(

 44. myslim si, že to tak není. Já sem celkem hubená, je mi 15 a půl a ještě sem neměla kluka…A nemyslim si že bych byla charakterově nebo povahově nesnesitelná, ani ošklivá.

 45. predem rikam, ze reaguji na komentar, kdy Danielle psala o tom, ze condom neni stoprocentni.. pokud je to jedina blokada, kterou mas, ackoli u tebe je to taky vira, tak mi ver, ze pokud kondom pouzijes spolu se spermicidnimi gely a antikoncepci, nemoci a otehotneni se opravdu bat nemusis.. :) :) spise se priklanim k Reese, ze sex pred svazkem je lepsi v tom, ze kdyz zjistis, ze vam to neklape, mas cas da se rict temer bezproblemove uniknout..

Leave a Reply

Your email address will not be published.