Randění s.r.o.: Virtuální (ne)vztahy

nevztahyJe to několik týdnů zpátky, co mě na internetu upoutal článek o dvou manželích z Anglie, kteří se seznámili díky hře SecondLife. A dnes, po nedlouhé době, se rozvádějí. Manželka byla natolik závislá na internetu, že se v reálu svému muži téměř nevěnovala. Toho jednoho dne napadlo zajímavé řešení, jak na tento nedostatek choť upozornit a trochu ji i poškádlit.
V již zmíněné hře si našel VIRTUÁLNÍ milenku, se kterou ho jeho SKUTEČNÁ žena nachytala a vyhodnotila tuto „nevěru“ za natolik závažnou, že ihned podala žádost o rozvod.

Pár dní poté jsem se rozhodla k velkému úklidu a vynesla na půdu vše nepotřebné v úhledně zabalených krabicích. Shodou okolností se mi do rukou dostala letitá sbírka starých „bravíček“ z mých pubertálních let. Samozřejmě mi to nedalo, abych se neuvelebila na dřevěný trám a nezačetla se. Dýchla na mě doba, kdy jsem si naivně představovala, že jakmile mě rodičové začnou pouštět na diskotéky, potkám jistě „Pana Božského“, vyměníme si svá telefonní čísla a půjdeme na první rande do kina na nějaký neuvěřitelně romantický film. Budeme se postupně navzájem poznávat. A tak dál, a tak dál.
Seděla jsem na svém trámu a nostalgicky listovala jedním časopisem za druhým. Návod na flirtování, osvědčené tipy „jak ho sbalit“, co si obléct na první rande, rady, co dělat, když nezavolá,… To vše jsem kdysi čítávala jako bibli nejsvětější. Ale dnes? Je možné, že se klasická podoba oněch kouzelných prvních schůzek s příchodem internetu začala velice rychle vytrácet?nevztahy2
Když se s někým seznámíme, nevyměníme si telefonní čísla, nýbrž kontakt na icq. Než si s novým objevem domluvíme rande, zjistíme si o něm na internetu co nejvíce dostupných informací. Za první rande se vlastně dá považovat první noc, kdy prosedíme v záři monitorů a vzájemně „obchodujeme s daty“. Kde je ten sladký stres, nervy a stydlivé červenání se, když jsme před sebou vlastně ukryti? Ty tam jsou všechny pomalé krůčky – internet je stále rychlejší a spolu s ním se stále rychleji otevírá brána do našich intimních zákoutí. Je tak snadné odhodit zábrany!
Zcela specifickým typem vztahů jsou pak ty, kterým internet poskytl prostor i pro jejich samotné zrození. Nyní se však nechci bavit o internetových seznamkách a podobných záležitostech. Mnohé jsme to již zažily na vlastní kůži – osud svedl dvě IP adresy úplnou náhodou dohromady. A to s člověkem, kterého jsme sice již dříve velice povrchně znaly, ale nikdy bychom nečekaly, že bychom s někým takovým mohly mít vůbec něco společného. V tom se rozjely vlny napínavého chatování, které nás nepustilo před půlnocí do postele, a ráno jsme se naopak probouzely s myšlenkami na jednu jedinou osobu a nemohly se dočkat okamžiku, až nám od něj zabliká nová zpráva. Ač jsme se s ním nestýkaly osobně, stal se milou součástí našich životů. Ale jak ho pojmenovat? Jak si ho neidealizovat? Jak se vyhnout přehnaným očekáváním od doby, kdy se potkáme skutečně tváří v tvář?

Když osud postaví dva lidi sledem neuvěřitelných náhod na stejnou pěšinku a ještě k tomu prostřednictvím internetu, jako by se sám potřeboval odreagovat a dobře pobavit. Protože jak rychleji se takový vztah rozvine a běží s náručí plnou snů, představ a plánů, tím větší nastane šok, jakmile se oba mají potkat a najednou spolu komunikovat nikoliv jen prostřednictví klávesnice, dívat si zpříma do očí a chovat se stejně „přirozeně“ jako v komunikačním okně na počítači. Jeden o druhé už sice víme všechno možné, ale stojíme-li najednou bezprostředně vedle sebe, jako bychom si byli dočista cizí. Jak začít komunikaci, když všechna otřepaná témata si už dávno před tím zasprintovala na internetové dálnici, a rozpakujeme se uchopit hned ze začátku něco hlubšího. A jsme jako dva členovci, kteří se právě svlékli ze svého chininového krunýře, a než se jim vytvoří noví, cítí se tolik zranitelní.
Nastává chaos a zmatek. Otázkou je, jak tuhle situaci ukočírovat? Buďto, když už jsme si tak výborně rozuměli, se nad tuto svízel povzneseme a budeme dál rozvíjet vztah také v reálném životě odznova krůček po krůčku, nevztahy3anebo zjistíme, že přese všechny probdělé noci to všechno, co vzniklo, snadněji zmáčkneme jako prázdnou krabičku od sladkých a pestrobarevných lentilek a vyhodíme do odpadkového koše.

Nedávno jsem se v jednom klubu seznámila s moc sympatickým klukem. Celý večer jsme se spolu dobře bavili, za což jsem se mu odvděčila nadiktováním svého icq čísla. Po dvou dnech se mi ozval, chvíli jsme si psali, ale tentokrát jsem cítila, že prostřednictvím internetu naše komunikace nemá takovou šťávu, ani jsem nevěděla proč. Následovaly dvě rande (mrkni na naše tipy na rande), několikrát jsme se políbili, drželi se za ruce, všechno bylo zkrátka normální a nenucené. Když jsme spolu však mluvili na icq, vše bylo mnohem sušší a odměřenější. Na dobrou noc jsme si v reálu dali pusu, na icq maximálně kamarádské „ahoj“. A to už mi pěkně začalo vrtat hlavou.
Jednou odpoledne mi psal o návštěvě u rodičů a při rozjímání se nad maminčinými vanilkovými rohlíčky mi poslal „líbacího“ smajlíka. Usmála jsem se a vůbec mi na tom nepřišlo nic zvláštního. On se mi však začal omlouvat, že mi chtěl poslat obyčejný úsměv a prostě se překlikl! Zakroutila jsem hlavou, ale přešla to. Při následujícím večerním loučení jsem k přání pěkné noci také jednoho „líbacího“ smajlíka připojila, reakce „Jééé, pusinka!“ mě však značně uzemnila.
Při následující schůzce mi to nedalo a napřímo se ho zeptala, proč mu připadá přirozené líbat mě, když jsme spolu, ale „líbací“ smajlík je stále tabu. Bylo mi řečeno, že „virtuální pusa“ ve skutečnosti znamená už něco víc. Nejvíc mě kousalo, že tohle „moudro“ nepronesl žádný čtrnáctiletý opupínkovaný chytrolín, nýbrž pětadvacetiletý dospělý muž, který má za sebou předešlých vztahů už poměrně hodně. To se vážně tak moc řeší?!

Nutí dnešní doba technických vymožeností partnery neustále oscilovat mezi dvěma různorodými vztahy? Nabízí se otázka, zda je vztah ve virtuálnu božsky nadřazen tomu skutečnému, který prožíváme zde dole na Zemi. Je možné je někdy ustálit na stejnou úroveň, anebo si navždy budou žít svým vlastním životem nezávisle na nás? Napadá mě už jen písnička “Úspešně zapojení” od slovenské skupiny Iné Kafe.

Foto: SXC

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

23 Comments
 1. Neboj, není to tak vždycky a šimrání v břiše u první schůzky pořád existuje…Mě šimrá v břiše i když mám Adiho potkat třeba po dvou hodinách :D

 2. ja jsem driv komunikovala prostrednictvim netu celkem casto, znala jsem se s cizimi lidmi atak… na lidech mam profil sice porad, dokonce jsem na nem aktivni, ale uz se snazim rozlisit rozdil mezi realitou a virtualni realitou xD… (nikdy nevs, kdo je na druhe strane…) …pa (“_*)

 3. mno jooo… já osobně bych asi spíš brala někoho “reálnýho” jestli mě chápete.. ale když si budu s někým rozumět po netu, tak proč ne, že? :-) teď mám spíš díky blogu plno netových kamarádů..:)

 4. Nejhorši je, když s někym chodíte, a víc si pišete na icq, než se vidite. Já takovej vztah měla.. prvni co jsme si napsali bylo MT:D … a ted se vidivame, všechno si řikame na icq, ale v realu je to … takovy .. nesmělý.. uplně o něčem jinym.. jsou to dva ruzny světy..prostě

 5. Díky, to mě těší. Plánuju seriál “Randění s.r.o.”, kde se vždy budu zabývat nějakým konkrétním aspektem dnešních vztahů, který rozeberu na základě praxe a toho, co jsem viděla, slyšela či někde četla :-)

 6. Já jsem se jednou v reálu seznámila s jedním klukem… pak jsme si začli psát na icq a psali jsem si půl rok… ty rozhovory byly úžasný, byla jsem šťastná za každou minutu psaním s nim… po tom půl roce jsme se znovu setkali a vypadalo to, že mezi náma konečně něco bude… jenže v poslední chvíli si vybral jinou. To mi hrozně ublížilo a ještě teď jsem se z toho nevyhrabala… Prostě mě celej půlrok přes to icq “nabaloval” a pak mě nechal… nebylo to úmyslně, protože věřím, že to se mnou do poslední chvíle myslel vážně. Ale prostě ta holka kterou potkal byla asi lepší než já… Nejhorší je, že já blbec jsem si dovolila se do něj zamilovat a teď se toho nemůžu zbavit.

 7. Někdy to je dobrý někdy ne… Ale myslim si, že člověk si na ,ajsku, troufne víc než ve skutečnosti… Dělam to i já, která po roce se svym klukem sem schopná mu občas napsat fakt ,něco od srdce, i když bych mu to do očí neřekla a třeba to tak ani nemyslim.. Ono vůbec doba dopisů, který ste si mohly číst pořád dokola má taky něco do sebe, kdo si pročítá historii?
  Jenže to už nikdo nevrátí a budeme se s tim muset smířít.

 8. Ahoj, moc pěkný článek:) ja sem to měla vždycky spíš tak že nejdřív psaní na netu a pak až třeba sme se viděli.. ale ted sem poznala skvělýho kluka, skterym si rozumíme skvěle jak na ajsku, a v reálu ještě víc:) proste si myslím že to ICQ už ktomu rpostě patří a ví to každej :)

 9. Ahoj, prožívám teď taky něco podobného..ale s tím rozdílem, že by jsme se oba rádi viděli, ale mně v tom brání rodiče..mám spoustu kamarádu co ho znají osobně..ale rodičum je to asi jedno nebo já nevím..hrozně moc si rozumíme, ale mám strach z osobního setkání..co když si mě představoval jinak? nebo já jeho?..myslím, že poznat člověka nejdřív osobně a pak si s ním začít psát je lepší..jako každá věc má i tahle své “ale”..poznat se nejdřív na icq, je zas lepčí v tom, že si s tím člověkem pokecáš o věcech, o kterých by sis nikdy osobně nepokecal..poraďte mi někdo prosím, sem v koncích :-( předem díky..

 10. No… Ono tohle platí aj na takovejch těch “velkejch” serverech, jako je třeba… No zrovna mě nic nenapadá, kromě těch mejch neznámejch x)
  Já jsem se na nich potkala se super lidma, s nějakýma jsem si psala PMky, s některýma po ajsku… A pak přišel velkej sraz a rozhodně si nestěžuju x)

 11. Nejvic mě na internetovém seznamování vadí že vlastně nevíš kdo si to všechno čtu… třeba jsem si psala s jedním fakt dobrým klukem ale jak jsme se viděli věděli o tom co si píšem skoro všichni jeho kamarádi.. takové neosobní :( nevěřím tomu

 12. Braavo! dlouho sem nečetla tak dobrej článek..ale máš naprostou pravdu.

  Já držím ted’ třeba vztah na dálku, ale lpím na tom, abychom spolu i mluvili přes skype s webkou, pže vztah přes písmena je úplně něco jiného..avšak musím uznat, že když si píšem, tak určitě šáhnem do hlubších témat než když si voláme..což ovšem neplatí o tom, když se vidíme osobně..to je pak něco mezi tím psaním a mluvením přes skype, co se otevřenosti týče:)

 13. super clanek…jednoho dne jsem prisla na icq a kamoska me pridala do konverzace…postupne vsichni odchazeli az jsem tam ke konci zbyla jen ja a asi dva kluci…chvili jsme si psali,ale uz jsem taky musela…dalsi den jsme si psali znovu…a tak to pokracovalo pokazde kdyz jsme se setkali na icq a to bylo cim dal tim casteji…oba jsme byli na icq o hodne casteji nez driv…piseme si stale uz asi 4 mesice a porad je to takovy zajimavy a porad si mame o cem psat treba i 6 hod. v kuse…

Leave a Reply

Your email address will not be published.