Tajemství partnerské přitažlivosti

pritazlivost_miniObjeví se znenadání, zaslepí oči a zatemní mozek. Kde se ale bere? Spočívá její kouzlo ve všemocném Amorově šípu, anebo ji naopak můžeme docela jednoduše uchopit, spočítat a racionálně vysvětlit? Psychologové a další vědci už ve zkoumání podstaty mezilidské přitažlivosti ušli dlouhou cestu a Slečn@ ti nyní přináší jejich nejkurióznější závěry.

Lektvar lásky? Levandule a dýně.
Po dlouhá staletí se nejrůznější šarlatáni snažili přeměnit kámen ve zlato, nalézt medikament zaručující věčné mládí a v neposlední řadě umíchat lektvar lásky, kterým bychom si mohli získat srdce našeho vytouženého protějšku. Přestože se nám to v současnosti může zdát spíše jako vystřižené z pohádky, i dnes se najde spousta nadšenců, kterým chemie lásky nedá spát, a snaží se přijít na tu správnou kombinaci chutí, koření či vůni. Vědecký tým z Chicaga zaměřující se na výzkum vlivu chutí a vůní na lidské smysly nedávno přišel se zajímavým poznatkem: mužský nos reaguje nejpozitivněji na kombinaci levandulové a dýňové vůně. Co z toho vyplývá? Neutrácej zbytečně tisíce za smyslné parfémy. Na místa, na něž si obvykle aplikuješ parfém, si vetři pár kapek levandulového oleje a do pokoje umísti svíčky či vonné směsi s dýňovým aroma.pritazlivost

Nejpřitažlivější barva
Červená je už odpradávna považována za symbol lásky a vášně. Rudé růže, červená valentýnská srdíčka či svůdné prádlo – to vše spojujeme s vřelými lidskými city. Nemůžeme se proto divit tvrzení psychologů, kteří přišli na to, že největší šanci zaujmout protějšek máme právě v oblečení červené barvy. A propos, v říši zvířat to funguje obdobně. Některá zvířata totiž ve chvíli, kdy jsou připravena na páření, mění barvu povrchu svého těla na jasně červenou.

Alkohol ovlivňuje náš vkus
Večer žhavý flirt, ráno po vystřízlivění noční můra? Není divu. Díky alkoholu nám všichni připadají neskutečně roztomilí, a to proto, že nejsme schopní jasně vnímat nesouměrnosti v jejich obličeji. Za normálních okolností si instinktivně vyhledáváme partnery se souměrnými rysy. Máme v sobě totiž přirozeně zakódováno, že takové protějšky mají nejmenší sklony ke genetickým vadám a jsou tedy vhodnější k plození zdravých a silných dětí.

Ve jménu menstruačního cyklu
Klasicky se dostáváme také k hormonům. Další zajímavostí je, že výběr partnera u nás žen závisí také na stadiu menstruačního cyklu, v němž se aktuálně nacházíme. V období ovulace nás více přitahují svalovci. V této době je obvykle zralé vajíčko připraveno na oplodnění a naše podvědomí si proto vyhledává po všech stránkách silného a stoprocentně zdravého muže. Ve dnech menstruace však naopak tíhneme spíše k jemným a přátelským typům s ženštějšími rysy.

Maminka v hlavní roli
Zkušenosti z dětství se s námi obvykle táhnou i v dospělosti, to už bylo prokázáno dávno. Faktem však také je, že muži si velmi často partnerky, se kterými mají skutečně vážné úmysly, volí po vzoru své matky. Zejména co se typu postavy týče. Psychologové tento jev nazývají „sexuální imprinting“ a vysvětlují, že příjemné tváře a tvary, které pro nás v dětství byly znakem bezpečí a zázemí, nás mohou ovlivňovat v naše budoucím životě.

Text: Eliška R.
Foto: crestock.com

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

8 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.