Vychutnej si Itálii doma: snadné recepty z prázdninových cest

Léto se sice blíží ke konci, ale v kuchyni si ho můžeš ještě chvíli ponechat. Na poslední letošní prázdninovou dovolenou se můžeš vydat i s vařečkou a hrncem. Inspiruj se třemi recepty přímo z Itálie, které hravě zvládneš i jako kuchařka – začátečnice!

Špagety carbonara jsou snadné a chutnají výtečně

Na rozdíl od té české kuchyně je ta italská proslulá svoji výtečností a zároveň i tím, že je zdravá. Italové jí málo masa, ale zato hodně těstovin, sýrů a zeleniny. Ze své nedávné cesty do Verony a okolí jsem ti přivezla hned několik receptů, které můžeš vyzkoušet i v srdci Evropy a zkusit si tak Itálii na vlastní kůži, respektive chuť. Italská ambasáda by na tebe byla určitě pyšná!

Kokosové kuličky a ricottou

Výborný a jednoduchý desert, hodící se i do teplého počasí.

Budeš potřebovat:
– 250 gramů sýru ricotta
– 250 gramů kokosové moučky
– 200 gramů práškového cukru
– trochu kakaa

Postup:
Smícháme ricottu, kokos a cukr a zpracujeme v těsto. Potom z něj děláme libovolně velké kuličky a jednotlivě obalujeme v kakau. Když máme hotovo, necháme kuličky odležet alespoň dvě hodiny v ledničce.

Lasagne s pestem

Zdravější obdoba lasagní. Jsou syté a mají výjimečnou chuť.

Budeš potřebovat:
– balíček lasagní
– skleničku zeleného pesta
– půlku cukety
– jednu cibuli
– půl litru mléka
– několik lžic hladké mouky
– 100 gramů plátkového eidamu
– nějaké koření, například oregano, sůl

Postup:
Lasagne uvaříme (není to nezbytné, ale minimálně pro začátek je to lepší). Uvaříme bešamel – do vařícího mléka zamícháme mouku a necháme zhoustnout. Na pánvičce osmažíme cuketu s cibulí, osolíme nebo jinak dochutíme. Poté začneme klást do zapékací nádoby – vždy jednu vrstvu  lasagní, trochu osmažené směsi a prolijeme bešamelem. Můžeme přidat i kousek sýru. Takto opakujeme, dokud máme suroviny. Poslední vrstvu pokryjeme eidamem. Dáme do rozehřáté trouby a zapékáme podle potřeby.

Spaghetti carborana

Úplně jednoduché špagety, které jsou u nás pod tímto jménem známy spíše jako sýrové či uhlířské. Nenech se však zmást – toto je pravý recept na originální spaghetti carbonara.

Budeš potřebovat:
– balíček špaget
– 3 vejce
– uzené maso nebo anglickou slaninu (cca 100 gramů)
– majoránku nebo oregáno

Postup:
Špagety uvaříme. Maso nakrájíme na malé kostičky a osmažíme. Na pánev přidáme syrová, celá vejce a krátce smažíme. Nakonec přidáme špagety a celé jídlo promícháme a dokořeníme. Můžeme podávat posypané sýrem, ale většina Italů by to pravděpodobně považovala za barbarské.

Přivezla sis z prázdninových cest také nějaký zajímavý recept nebo tip na koření? Pochlub se nám!

Hanka Z.

Miluje sladkosti, letní vzduch po ránu, salsu, moderní tanec a nesnese se s hloupostí a nevychovaností.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.