Není nikde psáno, že grilovat musíš jen flák masa. Na grilu můžeš připravovat téměř všechno od masových špízů, přes sladké pochoutky a ovoce až po zeleninové speciality. Pokud chceš ale skutečně pošimrat své chuťové buňky špetkou luxusu a ohromit své hosty, vsaď na mořské plody.
Ryby a další plody moře jsou nejen netučné a prospěšné pro naše zdraví, ale navíc s nimi uděláš dojem. Co všechno si můžeš dovolit připravit na grilu a jak je správně připravovat?
Plody moře, které můžeš připravit na grilu
Tuňák: Pokud jsi grilovací začátečník a s přípravou ryb nemáš žádné zkušenost, steaky z tuňáka jsou pro tvé první pokusy ideální. Tuňák má pevné, červené maso a jeho příprava je podobná jako u hovězích hamburgerů. Málokdy se při grilování scvrkne a nepřichytává se na rošt.
Losos: Losos má chuťově bohaté maso, které neztrácí na výraznosti ani při přípravě ve vysoké teplotě. Ve formě filet nebo steaků lososa seženeš snad v každém obchodě.
Ústřice: Ústřice mají ze všech mlžů nejlepší maso. Obsahují spoustu vápníku, fosforu, železa, zinku a vitaminu C. Existují dva základní druhy ústřic. Pobřežní jsou drobnější a jemnější, více se hodí ke konzumaci za syrova. Mořské ústřice jsou ke grilování vhodnější, jelikož jsou větší a masitější.
Krevety: Na gril se nejlépe hodí large (větší) nebo jumbo (největší) krevety. Jejich příprava je snadná a rychlá a navíc se dají lehce nabodnout a připravovat ve formě špízu například proložené dalšími druhy jemného rybího masa nebo zeleninou.
Mečoun: Tato mořská ryba má jemné, šedobílé maso. Steaky z něj jsou masité a díky přirozeně vyššímu obsahu olejů (ty jsou pro naše tělo navíc prospěšné a lehce stravitelné) se na grilu jen tak nevysuší jako jiné ryby, proto jsou vždy příjemně šťavnaté.
Kanic: Jedná se o mořskou rybu s vynikajícím jemným bílým masem, která se prodává ve formě filet nebo rybích steaků. U nás se ale shání těžko. Dá se však nahradit rybou mahi-mahi, která má velice podobné maso a je u nás dostupnější, popřípadě mořským okounem.
Halibut: Platýsovitá ryba halibut má krásné bílé maso. Je tak jemné, že při grilování musíš být velice opatrná, aby se ti nezačalo rozpadat.
Na jak silném plameni ryby a mořské plody grilovat?
U ryb a mořských plodů si musíš dávat velký pozor, abys je negrilovala více, než je třeba, jinak bude jejich maso vysušené a bez chuti. Mořské plody navíc mají tendenci scvrknout se, čímž ztratí svoji delikátnost. Obecné pravidlo je, že pokud si nejsi jistá, měla bys je grilovat na středním plameni. Zde je malý průvodce:
Střední plamen: většina ryb a korýšů
Silný plamen: losos, ústřice, loupané krevety
Nejdříve orestovat na silném, dodělat na středním: tuňák
Jak poznáš, že je ryba hotová?
Začít zkoušet, zda je ryba dostatečně opečená, bys měla už chvíli před tím, než ti začne připadat, že už je skutečně hotová. Jsou dva způsoby, jak zkoušku provést:
1) Jeden plátek ryby přemísti z grilu na talíř a pomocí vidličky zkus, zda jde maso dobře od kůže nebo je možné jej snadno nabodnout a porcovat.
2) Vezmi si ostrý nůž a v nejsilnějším místě z některého kousku ryby vyřízni kousíček a ochutnej ho.
Náš tip: Na čem ryby a mořské plody grilovat? Pohodlným řešením jsou plynové grily. Snadno na nich můžeš regulovat teplotu, díky čemuž máš jistotu, že rybí maso nikdy nevysušíš a navíc bude připraveno zdravým způsobem.
Pár užitečných rad na závěr
1) Rošt grilu musí být před grilováním ryb perfektně vyčištěný. Stačí pár připeklých zbytků od vepřových steaků na mřížce, aby jemné rybí maso přišlo o svoji specifickou chuť.
2) Nikdy nezapomeň sledovat čas. Většina ryb na rozdíl od jiných druhů masa nepotřebuje být na grilu déle než 10 minut. Většina lidí na to zapomíná a ryba pak není šťavnatá, jak by měla.
3) Jemné rybí maso se dost často rozpadá. Využij proto speciální grilovací košík nebo mřížku na ryby, případně je griluj na alobalu nebo grilovacích táccích, které koupíš v každém supermarketu.