Přestaň se bát v kuchyni

Naše kuchařky se stále častěji hemží cizími názvy, které v mnohých z nás vzbuzují respekt a určitý odstup. Mnohdy mají za následek to, že se raději se strachem receptu vzdáme a rozhodneme se pro jiný. Dnes ti přináším krátký seznam těch nejzákladnějších cizích pojmů, kterých se vůbec nemusíš bát ba naopak.

Óda na estetiku

Pokud patříš mezi ty z nás, které dávají v jídle na první dojem a jí nejdříve očima, pak tě nemusí děsit pojem faconovati. Jedná se totiž o úpravu masa do úhledných tvarů, tak, aby se strávníkovi sbíhaly sliny už při pohledu na pokrm.
Často se v italských receptech termín Al dente, jedná se o správné uvaření těstovin, které mají být uvařeny do měkka ovšem s tím, že pokud se skousnou, musí být pevné. Jednou ze specialit je tako proces fermentace. Nenívareni to nic jiného než naše české kvašení, při němž se využívají kvasnice ke kynutí těsta, nebo také k přeměně cukrů na alkohol.

Ve znamení lesku

Další záludností ve světě gastronomie je glazování, tedy potření těsta mlékem či vejcem, aby se jeho povrch krásně leskl. Většinou se glazují sladké pokrmy, není to však podmínkou. Typickým glazovaným pokrmem je štrúdl.
Opakem je pak deglazování, při němž se z pečící nádoby odstraňují zkaramelizované šťávy, které se pak nalévají na pokrm nebo se podávají do omáček. A jak k takovému deglazování dochází? Šťávy je nutno rozehřát a smíchat s vínem nebo vývarem. Mícháme, dokud se zkaramelizované kousky nerozpustí a máme hotovo.

Lekce „svlékání“

Aby se zachovala nádherná barva zeleniny, využívá se technika blanšírování, která spočívá v tom, že se zelenina, nebo různé druhy oříšků ponoří do vařící vody a poté se lehce oloupe slupka. Blanšírovat se dá také citrusová kůra. Kůra z citrusů a nakrájí se na tenké „plátky“. Zhruba 4 minuty se spaří v horké lázni a poté se zchladí v ledové vodě. Tento postup opakujeme dvakrát. Nakonec kůru povaříme v cukrové vodě, necháme vychladnou a můžeme podávat.

Hrátky s ohněm

Flambování neboli opalování určitých pokrmu s různě aromatizovaným alkoholem – rum, vodka, víno, koňak, za účelem zlepšení jak vzhledu, tak chuti. Malé množství alkoholu nalijeme na obsah pánve, zapálíme a necháme hořet do té doby, než se všechen alkohol spálí. Flambovaný pokrm má specifickou chuť, kterou si každý oblíbí.

cizích názvu v kuchyni se opravdu nemáš proč bát. Většinou se jedná o pojmy, které se sice tváří hrozivě, ale jejich postup bývá velmi jednoduchý a mnohdy i zábavný.

Klára

Milovnice hororových knih, historie, alternativních stylů a módy, umění a ženskosti.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.