Cvičení versus jídelníček: tři nejčastější chyby

Konec léta se blíží. Bikin sis letos doma bohužel moc neužila, ale možná si říkáš, že je to vlastně dobře – alespoň nemusíš ukazovat na koupališti ty svoje “faldíky”. A možná máš nutkání s nimi začít ještě do konce prázdnin urychleně něco dělat. Dieta? Přísný cvičící režim? Nebo raději obojí dohromady? Přečti si, v čem většina z nás nejvíce chybuje.

O některých chybách při cvičení často ani netušíme

Moc dobře víš, že před cvičením nesmíš jíst, měla bys poctivě zahřát svaly a po cvičení je zase pěkně protáhnout. Jsou ovšem chyby, které si možná ani neuvědomuješ. V následujících bodech chybujeme až příliš často.

Cvičení před snídaní je neefektivní

Také obdivuješ holky, které se po ránu dokážou dokopat k pohybu? Málokdo z nás má ovšem po ránu dostatek času. Protřít oči, učesat vlasy, nasnídat se… a pak čekat dvě hodiny, protože cvičit se má zásadně až nějakou dobu po jídle? Ba ne, když už se donutíš k pár dřepům, odbudeš si je pro jistotu hned po vyskočení z postele. To je ovšem obrovská chyba!

Během spánku tvé tělo neživoří jen tak “naprázdno”. Divila by ses, kolik energie spálí právě v noci. Ráno pak co nejdříve potřebuje doplnit zejména cukry, ideálně v podobě zdravé a vyvážené snídaně. Pokud ho o ni pravidelně ochuzuješ, škodíš tak svému metabolismu, který je během dne pomalejší, a tuky na problémových partiích se usazují o to veseleji.

Pokud tělu s prázdným žaludkem připravíš navíc pořádnou fyzickou zátěž, místo tuků může začít spalovat svalovou hmotu. Celý den navíc budeš rozlámaná a bez nálady. Pokud ti pohyb po časně po probuzení dělá dobře, dopřej si spíše lehkou rozcvičku, při které tělo pěkně protáhneš.

Tip Slečny: Hledáš opravdu kvalitní posilovnu s profesionálním personálem? Sleduj reference a hodnocení na internetu, například na serveru flob.cz. Jen v sekci Fitness Praha najdeš šestnáct ohodnocených fitcenter, v sekci Fitness Brno jich je zatím osm. A přidat můžeš i vlastní.

Cvičení a detoxikační dieta – jde to dohromady?

Detoxikační diety spočívající v krátkém razantním snížení příjmu kalorií a zaměření se pouze na potraviny, které považujeme za zdravé, jsou v posledních letech velice oblíbené. Věříme, že pár dny odříkání tělu pomůžeme od nahromaděných škodlivin a rychle zhubneme alespoň několik přebytečných gramů. Tento typ diet je ovšem převelice ošemetný. Radikální výkyvy v příjmu energie mohou organismus naopak rozhodit. Pokud uvažuješ o detoxikační dietě, přečti si o ní nejdříve nějaké odborné rady, ideálně se poraď s lékařem či výživovým specialistou.

Detoxikační dietě bys měla navíc přizpůsobit také své běžné pohybové aktivity. Jasně, svádí to k tomu, že pokud si v těchto dnech navíc naordinuješ dvě hodiny úporného cvičení ve fitku, efekt diety bude o to viditelnější. Nenech se však svést na špatnou cestu – tělo jen tak neobalamutíš. Organismus při sníženém příjmu kalorií automaticky přejde do úsporného režimu a budeš-li po něm navíc chtít abnormální výkon, okamžitě zpomalí metabolismus. Výsledek, který se díky krátkodobé přísné dietě a urputnému sportování dostaví, je velice pomíjivý, a brzy se touto cestou nejspíše zařadíš mezi věčné bojovnice s jo-jo efektem.

Tip Slečny: Ráda by sis zašla do posilovny, ale bojíš se, že tě tam budou okukovat tamní svalovci? Stydíš se před nimi? Žádný problém, vyber si fitness pro ženy, které jsou dnes už snad ve všech větších městech.

Po cvičení si neodepírej večeři

Po cvičení se nesmí jíst, večeřet se má nejpozději v šest, když si dáš po cvičení jídlo, jako bys nic nedělala… a bla bla bla. Samozřejmě, že bys neměla jíst bezprostředně po fyzickém výkonu. Tehdy se většina krve soustřeďuje do končetin, abys však mohla pořádně strávit potravu, musí být tělo v klidu. Jen tak bude žaludek dostatečně prokrvený, aby z něj bylo možné odvádět živiny dál do organismu – a obojí jaksi nejde dohromady.

Určitě ale není pravda, že po večerním cvičení bys už neměla nic jíst. Dej si jednu až dvouhodinovou pauzu, mezitím se osprchuj a promasíruj namožené svaly tělovým mlékem nebo olejíčkem, na chvilku si sedni a jakmile se budeš cítit uvolněná, dej si malou zdravou svačinku. Třeba rajče, pár sucharů a acidofilní mléko. Aby svaly mohly růst, potřebují přísun kvalitních živin. Svíčková s pěti knedlíky nebo palačinky s kopou zmrzliny a šlehačky zřejmě nejsou nejlepší nápad, přestože na ně po cvičení máš obzvláště velkou chuť.

 

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.