Dukan´s diet

Alespoň každá druhá z nás jednou vyzkoušela dietu. Často nejen jednu – popularita diet roste rok od roku, často o nich píší média, celebrity radí, jak zaručeně zhubnout. Diet už je na světě tolik, že člověk ani neví, kterou si vybrat. My ti přinášíme jednu z nejznámějších diet – Dukanovu dietu. Ve Francii jí podlehlo asi pět miliónů žen.


Pokud nemusíš sladké, ale ráda si pochutnáš na masu, zelenině a mléčných výrobcích, je Dukanova dieta vhodná právě pro tebe. Její nespornou výhodou je, že při ní nehladovíš. Tento hubnoucí plán si oblíbily hlavně ženy, jež nebaví makat v tělocvičně, nechtějí ale ani hladovět a hlavně potřebují rychle shodit. Některé příznivkyně této diety zhubly za první týden 2–5 kilo!
Dieta je rozdělena do čtyř fází – z čehož dvě první jsou redukční. Ztráta hmotnosti je postavená na stravě složené hlavně z bílkovin. Jíst tedy můžeš libové maso, ryby, vejce a mléčné výrobky. Ve druhé fázi se pak bílkovinná strava střídá a mění se na zeleninovo-bílkovinnou.

Útočná fáze

První fáze, které se říká útočná, trvá až deset dní. Během pěti dnů můžeš shodit až tři kilogramy, musíš ale hodně pít, a to až dva litry neslazené vody denně. Důležitou přílohou tady jsou ovesné otruby, které si můžeš přisypat do jogurtu, či si z nich udělat placičky, tzv. Dukanovy placky apod. Tělo se při této fázi dostává do šoku – je krmeno jen bílkovinami, s minimem cukrů a tuků. Necítíš se však hladová, a to právě díky již zmíněným bílkovinám. Ty se navíc dobře spalují a tuk, co obsahují (je ho minimum) se neukládá. Útočnou fázi diety můžeš dodržovat až deset dnů, záleží hlavně na tom, kolik kilogramů chceš shodit. Můžeš si dát veškeré libové maso krom vepřového, šunku, játra, tuňáka, sardinky a spoustu dalších ryb, vejce, nízkotučné jogurty, nízkotučný sýr a mléko, koření, bylinky, cibuli, česnek, apod.
[row_box style=”box border box_blue”]

Vzorový jídelníček útočné fáze

Snídaně: omeleta ze dvou vajíček, jogurt, čaj
Oběd: přírodní kuřecí řízek
Svačina: otrubové placky
Večeře: grilovaná ryba s bylinkami

Snídaně: tvaroh s bylinkami, otrubové placky, káva
Oběd: steak z libového masa
Svačina: pudink bez cukru
Večeře: tuňákový salát s vejcem
[/row_box]

Proplouvací fáze

Druhá fáze je tzv. fáze proplouvací – v této fázi zapojíš do jídelníčku i zeleninu. Dny, kdy si dopřáváš zeleninu nebo bílkoviny se střídají. Tady platí, že dokud nedosáhneš požadované váhy, držíš se této fáze. Ovesné otruby jsou ale pořád na jídelníčku. K bílkovinám tedy přidáváš špenát, brokolici, rajčata, celer, cuketu, papriky, dýně, ředkvičky, nebo třeba mrkev. Zakázaná je kukuřice, ta obsahuje velké množství cukru.
[row_box style=”box border box_green”]

Vzorový jídelníček proplouvací fáze

Snídaně: omeleta z vajíček, káva
Oběd: vařené krůtí maso (jako přílohu můžeš zvolit zeleninu)
Svačina: jogurt a otrubové placky
Večeře: kuřecí řízek se zeleninou a jogurtem

Snídaně: bílý jogurt a otrubové placky
Oběd: grilované maso (vhodná příloha zelenina)
Svačina: šopský salát
Večeře: uzený losos
[/row_box]

Upevňovací fáze

Třetí fáze se nazývá upevňovací. V této fázi diety si můžeš dopřát v dopoledních hodinách ovoce, celozrnný chléb, jedenkrát týdně těstoviny, brambory, luštěniny, sýr (všechno pokud možno bez tuku), dále také jehněčí a vepřové maso, jednou týdně musíš dodržet bílkovinný den. Tato fáze se drží podle shozených kilogramů – pokud jsi zhubla sedm kilo, dodržuješ třetí fázi sedm týdnů.

Stabilizační fáze

Poslední fází je fáze stabilizační, a ta už je doživotní. Jíst už můžeš všechno, jedenkrát týdně však musíš držet onen bílkovinný den. Díky této dietě zhubla vévodkyně Catherine, její sestra Pippa i matka Carol. Dietu drží také například Jennifer Lopez. Vyzkoušíš ji taky?

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Comments are closed