Během ku zdraví

Ne nadarmo se říká, že běh je nejpřirozenější pohyb. Prospívá našemu zdraví a dochází k redukci váhy. Pokud jsi tedy ještě nevyrazila do přírody, zkus si nejprve přečíst něco málo o tom, jak vlastně začít. Existují totiž určité body, které je třeba dodržovat.

Nejprve ti povím, co vlastně získáš tím, když začneš běhat. Kromě hubnutí, které tě dozajista potěší, zde patří i zlepšení beh-jogging-behani-sportfyzické a psychické kondice, posílení srdce a imunity. Jelikož se jedná o sport, do tvého těla se vyplaví dávka endorfinů a ty se budeš cítit šťastnější. Jestliže však máš problémy s klouby nebo srdcem, raději se o tomto sportu nejprve poraď se svým lékařem.

Jak začít

Na úvod je třeba absolvovat několik málo kroků před samotným vyběhnutím. Ty první by měly směřovat do prodejny se sportovním vybavením, kde si od ochotného personálu necháš poradit ideální běžecké boty, které ti budou po všech stránkách vyhovovat. Následně přichází na řadu volba terénu. Pro začátek zvol měkké lesní cesty, které nebudou tolik namáhat tvé klouby. Jakmile si trochu přivykneš, můžeš do trasy zařadit i asfaltové stezky.

Konečně běžíme

Když už konečně stojíš na pomyslném startu, nezapomínej, že běh se řadí mezi aerobní činnosti. To znamená, že nezáleží až tolik na tom, kolik kilometrů celkem uběhneš, ale spíše na čase, po který se tomuto pohybu věnuješ. Na úvod bude stačit vydržet půl hodiny. Běhu by ses měla věnovat alespoň třikrát nebo čtyřikrát týdně, aby jsi získala vysněnou postavu. Nezapomínej se před během protáhnout a na závěr zařadit relax. Pokud si nebudeš stačit s dechem, nedělej tu chybu, že se úplně zastavíš. Raději přejdi do chůze a zpomal tempo. Správnou rychlost poznáš tak, že budeš schopná plynule mluvit.

Nebo zkus Nordic Walking

Pokud se ti běhání z nějakého důvodu příčí, existuje ještě jedna alternativa. Takzvaný Nordic Walking, v překladu severská chůze, se provádí s pomocí speciálních holí. Díky jejich používání se zapojuje až 90 procent svalů a spaluješ mnoho kalorií, i když se necítíš příliš unavená. Při obyčejné chůzi spálíš zhruba 200 kalorií za hodinu, u tohoto druhu sportu je to až 400 kalorií. Je vhodný jak pro starší lidi, tak i pro naprosté nesportovce.

Pokud chceš prospět svému zdraví, spálit nějaké to kilo navíc a cítit se lépe, rozhodně co nejdříve vyběhni do ulic. Nebo si kup speciální hole a za jejich pomoci zdolej kopce na horách. Uvidíš, že tvá kondička se jenom zlepší.

Hana Smětáková

Nedokáže si představit život bez čokolády a lidí, kteří ji dokáží rozesmát. Miluje nakupování, knihy všeho druhu a kosmetiku, která zaujme svoji vůní.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.