Hormonální jóga pomůže překonat ženské potíže

Hormonální jóga zažívá obrovský boom. Není tak zábavná jako zumba či tanec, ale dokáže zázraky. Zakladatelkou je Brazilka DinahRodrigues, která se józe věnuje přes padesát let. Hormonální jóga je systém jednadvaceti cviků, které na sebe navazují. Na začátku je pět zahřívacích cviků, které pokračují šestnácti dalšími, a po nich následuje závěrečná relaxace. Lekce trvá třicet minut.

joga-hormonalni-cviceniDoporučuje se všem ženám bez ohledu na věk. Dívkám upraví menstruační cyklus a zmírní bolesti při měsíčkách, starším ženám pomůže vyrovnat se s menopauzou a jejími negativními dopady. Pomáhá také při emociální nestabilitě, nespavosti, premenstruačním syndromu, akné, anebo dokonce neplodnosti.

„Hormonální jóga využívá prvky z různých směrů jógy, které cíleně působí právě na stimulaci žláz s vnitřní sekrecí a díky tomu je i reaktivována tvorba tělu vlastních hormonů. Vyšší hormonální hladina totiž znamená cítit se mladší a v mnohem lepší kondici. Proto i ženy, které začlenily tato cvičení mezi své každodenní aktivity, se cítí mnohem vyrovnaněji a radostněji,“ vysvětluje Diah.

Změny v hladině hormonů mají vliv na fyzickou i duševní pohodu žen. Toto cvičení dostane do harmonie hormonální systém, hladina estrogenu poroste a ženy se budou cítit lépe. Hlavním cílem je odstranit hormonální poruchy a zároveň je to i určitý druh prevence. Cvičení hormonální jógy také pomáhá posilovat svalstvo, zlepšuje držení těla, zvyšuje ohebnost a pohyblivost, tvaruje tělo a posluje kosti. Zaměřuje se také na práci s pánevním dnem a dechem.

Vyzkoušej sama

Pokud máš ty sama nebo ženy ve tvém okolí problémy s hladinou hormonů v krvi, můžeš hormonální jógu vyzkoušet i doma. Zkus například tyto cviky:

1)      Lehni si na záda, pokrč kolena, chodidla dej od sebe na šířku dvaceti až třiceti centimetrů. Chyť se za kotníky, anebo nech ruce volně na zemi. Plynulým pohybem zvedej pánev a opět ji nech klesnout. Opakuj asi sedmkrát. Usměrňuješ tak tok energie k hrtanu a štítné žláze.

2)      Ruce s dlaněmi otočenými k zemi zasuň pod boky. Nohy natáhni do výšky a střídavě je pokrčuj v kolenou a spouštěj k zemi. Pata se ale vždy musí dotknout zadku. Opakuj sedmkrát, a když zakopáváš levou nohu, nadechuj se, s pravou vydechni.

3)      Posaď se vzpřímeně a koncentruj se na špičku nosu. Nadechni se, zadrž dech, bradu tlač k hrudní kosti a vtáhni břicho. Přitom stáhni svaly pánevního dna. Vydrž několik sekund, opakuj sedmkrát.

 Jaké jsou zkušenosti?

Zkušenosti žen s hormonální jógou jsou vesměs pozitivní. Některé ženy dříve ztratily menstruaci, která se po nich posléze opět objevila. Cvičení působí pozitivně i na ženy, které dříve bohužel potratily. Jiné se zase zbavily menstruačních bolestí, jóga jim zlepšila imunitu a mnohdy i pomohla zhubnout. Dalším absolventkám cvičení vymizel premenstruační syndrom a zbavily se depresí.

Jóga, ať už cvičí člověk jakoukoli z těch mnoha druhů, má pozitivní vliv na člověka a hormonální jógu stojí za to vyzkoušet, zvlášť pokud se žena nechce krmit prášky.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.