Kontaktní čočky: tvoje druhé oči

Brýle jsou už po celá desetiletí neodmyslitelným módním doplňkem. Přesto jsou situace, kdybychom je radši odložili a přitom viděli stejně ostře jako s nimi. V dnešní době to ale není žádný problém. Na výběr máme obrovské množství druhů kontaktních čoček. Slečna ti pár užitečných rad.

Hned na začátek je třeba říct jednu zásadní věc: Nikdy si nekupuj kontaktní čočky bez předchozího vyšetření očním odborníkem v aplikačním středisku nebo v optice, kde se tě ujme kvalifikovaný optometrista. Ten provádí také zácvik, jak čočku správně nasazovat. Nedej ani na radu kamarádky. To co sedí jí, nemusí vyhovovat tobě a zbytečně by sis tak mohla zadělat na nemalé problémy.

cocky

Čočky – ale jaké?

První kritérium, kterým by ses měla zabývat je, jak často chceš kontaktní čočky nosit.

Jednodenní  kontaktní čočky

Úplně nejlepší variantou pro každého člověka jsou čočky jednodenní. To jsou takové čočky, které si ráno nasadíš a večer zkrátka vyhodíš do koše. Na každé čočce se totiž velmi rády vytváří bílkovinné usazeniny, které mohou vést i k poškození oka. V případě jednorázových čoček tě obavy z toho nemusí vůbec trápit. Tyto čočky jsou doporučovány především na sport či společenské akce. Jejich největší předností je, že se o ně, po vyjmutí z oka, nemusíš vůbec starat.

Dvoutýdenní  kontaktní čočky

Jsou také zdravější variantou kontaktních čoček, protože je jejich použitelnost také kratší. Tyto čočky se nosí přes den, často se jim říká „denní čočky“. Na noc je musíš uložit do kalíšků s roztokem. Jsou vhodné pro stálé nošení nebo pro lidi, kteří čočky střídají s brýlemi.

Měsíční  kontaktní čočky

Tak nazýváme čočky s trvanlivostí třicet dní. Sejně jako dvoutýdenní čočky i měsíční se na noc ukládají do roztoku. Jsou méně zdravou variantou, ale pokud dodržuješ pravidla nošení, zásady hygieny a péče o čočky, tvým očím nehrozí žádné riziko.

Barevné  kontaktní čočky

V dnešní době můžeš snadno pomocí kontaktních čoček změnit barvu očí. Existují krycí čočky, které dovedou úplně změnit tvou barvu očí a dobarvovací, jež sice nezmění barvu tvých očí, zato krásně zvýrazní jejich přirozený odstín.  Barevné kontaktní čočky se vyrábějí v provedení jednodenní, dvoutýdenní i měsíční.

Značky a ceny kontaktních čoček

Co se týká značek kontaktních čoček, na českém trhu je jich k dostání celá řada. Nelze ale obecně říct, který výrobce je tím nejlepším, protože každý člověk je jedinečný a každému tak vyhovuje něco jiného.  Značkou si vůbec nemusíš lámat hlavu a nech si poradit odborníky v optice, co je vhodné právě pro tebe.

Ceny čoček se také nedají  zobecňovat. Záleží na počtu párů čoček v balení, na výrobci, na tom, jestli jsou čočky barevné či čiré. Jedna věc je ale jasná. Nejvýhodněji tě vyjdou čočky měsíční, které jsou také v dnešní době nejpoužívanějším typem.

Často kladené otázky

» Je obtížné se o kontaktní  čočky starat?
Obtížné to není. Chce to jen cvik a hlavně dodržovat zásadu čistých rukou při každé manipulaci s čočkami. Při vyjímání čoček z kalíšků s roztokem používej vždy jen bříška prstů, ne nehty, jinak hrozí protržení či uštípnutí kousku. Čočky je třeba uchovávat ve speciálním roztoku. V žádném případě se nesmí omývat vodou.

» Je možné se líčit a odličovat s kontaktními čočkami?
Před líčením je potřeba čočky nasadit. U odličování je postup opačný, nejprve čočky vyndat a pak teprve odličovat. Při lakování vlasů musíš mít oči zavřené.

» Mohu nosit kontaktní  čočky i v době, kdy jsem nemocná?
V době, kdy jsi nemocná, bys čočky nosit neměla. Raději je v tomto období vyměň za brýle.

» Můžu s kontaktními čočkami do bazénu?
Do vody jsou doporučovány jednodenní  kontaktní čočky z hygienických důvodů. Když se totiž voda dostane do oka s čočkou, může tam zanést bakterie, které se v materiálu čočky dobře množí.  Pokud chodíš plavat pravidelně, jsou pro tebe ideální dioptrické plavecké brýle.

Autorka: Dada

1 Comment
  1. Já osobně kontaktní čočky taky nosím, střídám je s brýlemi. Jsou super hlavně v létě do bazénu a při sportu. V zimě se mi pro změnu nezamlží brýle ;)
    Jsou to mé druhé oči :)
    Velice dobrý vynález :)

Leave a Reply

Your email address will not be published.