Fitness versus cvičení doma. Kdo vyhraje?

Na podzim se nám díky chladnějšímu počasí již často nechce cvičit venku a nemáme na to ani náladu. Stahujeme se do tepla a snažíme se donutit k pohybu, abychom si skvělou postavu udržely i přes zimu. Cvičíme pak buď doma nebo v nejbližším fitness centru. Obě dvě varianty mají své plusy a mínusy. Zápas mezi fitkem a domovem začíná!

Jak dopadne pomyslný zápas mezi cvičením doma a v posilovně? Jaké výhody a nevýhody má každé z nich? Slečna to ví!

Fitko vs. cvičení doma – 1. kolo

Dotlačit se začít cvičit nebo posilovat může být, a většinou je, to nejtěžší. Domov má první výhodu, a to tu, že se nemusíš nikam balit a táhnout velkou dálku. Jednoduše si před televizí roztáhneš podložku a jdeš na věc. Tohle plus platí pro ty z nás, které máme přeci jen větší vůli a dokážeme se i doma soustředit.
Sbalit si věci a dojít případně dojet do fitka nás zase lépe donutí pak opravdu cvičit a nepřerušovat neustále sérii kvůli zapnutí myčky, udělání kafe, přepínání programů, psaní na facebooku a podobně. Když se dobrovolně na hodinu zavřeš do fitka, buď si jistá, že budeš cvičit rozhodně víc. Takže jestli nemáš silnou vůli a potřebuješ se do cvičení víc dokopat, rozhodni se pro fitness centrum a nejlépe si naordinuj hodiny dohromady s kamarádkou. Budete se moci navzájem lépe podporovat v docházce.

Fitko vs. cvičení doma – 2. kolo

Po prvním kole je to zatím 1:0 pro fitko. Ale zápas ještě není u konce. Pokud jsi už někdy do fitness centra chodila a víš, jak správně cvičit, můžeš to s přehledem dělat doma. Má to jednu docela zásadní výhodu, kterou jsou peníze. Cvičit doma je rozhodně levnější, tedy vlastně zadarmo. Vše, co potřebuješ, je podložka, lahve s vodou na posilování, nějaká ta posilovací guma a můžeš se pustit do práce. Nestojí tě to ani korunu.
Ve fitness centrech platíš buď měsíční členství nebo za každou návštěvu. Oproti tomu ale získáš k dispozici profesionální tréninkové stroje, více místa a celkově profi přístup. Za příplatek se ti bude osobně věnovat trenér, který tvoje cvičení povede přesně tak, abys dosáhla cíle co nejzdravěji a v nejkratším možném termínu. Také tě naučí správně cvičit, aby sis nic neudělala.
Takže co se peněz týká, nejlepší je zaplatit si pár hodin s trenérem, naučit se, jak správně na to, a pak třeba cvičit doma a zadarmo.

Fitko vs. cvičení doma – 3. kolo

Po poločase je stav 1:1 a nastává důležitý okamžik. Jak moc, nebo spíš jak málo máme neustále času? Do týdenního plánu bychom měly ještě zahrnout pár hodin cvičení, takže to chce strategický plán. Takový plán, který pak budeš schopná pravidelně dodržovat.
Chodit do fitka má jisté výše uvedené výhody, ale k samotné hodině cvičení musíš ještě přičíst dopravu tam a zpět. Což takovou další hodinu asi přidá. Takže z hodiny jsou naráz dvě hodiny, a protože jednou týdně cvičit nestačí, vynásob si to třeba třemi. Je to docela dost času.
Cvičit doma má tu výhodu, že můžeš začít kdykoli, kdy máš volnou chvilku, a můžeš si hodinovou sérii rozdělit do menších časových úseků. Mezitím v pauze stihneš vše, co potřebuješ, a jediný čas po cvičení navíc věnuješ pár krokům do koupelny.
Na druhou stranu, jakmile cvičíš doma, vždy tě napadne, že teď se ti zrovna nechce, teď nemáš čas a není přeci nic snazšího než cvičení posunout, přesunout a později odsunout. Ve fitku takové přemýšlení eliminuješ. Navíc, platíš si přeci za hodiny, a když je nevyužiješ, vyhodila jsi peníze komínem. Takže plusový bod v tomto případě má fitko. Donutí tě možná méně často, ale zato pravidelně trénovat.

Fitko vs. cvičení doma – vyhlášení vítěze

Konečný stav je 2:1 pro fitko. Sláva vítězům a čest poraženým. Cvičení doma to nevyhrálo kvůli jediné věci: člověk je tvor od přírody líný a nespolehlivý, proto potřebuje potrápit tělo někde, kde musí, a dobrovolně se zavřít do fitness centra.

Pro odvážlivce, kteří si opravdu věří a chtějí naplno trénovat doma, je tu pár tipů. Zařiď si doma vlastní malou profi posilovnu, ve které tě bude cvičení ještě víc bavit. Pokud bydlíš v domě, určitě se nějaká místnost najde, a pokud bydlíš v paneláku nebo bytovce, také je tu řešení. Každý panelák má dole kromě sklepů nevyužité kočárkárny, prádelny a sušárny, kde je místa dost. Navíc se s ostatními můžeš domluvit a složit na profi vybavení. Tady je několik tipů, co by ti nemělo chybět. Základem je už všem dobře známý rotoped nebo běžecký pás, který spolehlivě nahradí běhání venku přes celou zimu. Multifunkčním pomocníkem hlavně v posílení je víceúčelový posilovací stroj, který ti zaručí jak pevné bříško, tak nohy i ruce. Nepostradatelnou součástí jsou pak činky, protahovací a posilovací guma a další nářadí dle výběru.

Jestli se ti podaří si na pravidelné cvičení navyknout, už bez něj nebudeš moci být. Stane se součástí života a bude tě bavit.

Adéla Dokonal Rovenská

Mladá, vdaná, šťastná a plná zážitků - 24 let není žádný věk, ale je to ten nejkrásnější. Ráda jí, ráda se baví, poznává vše nové a miluje vztahy. Je otevřená a vděčná životu, že jí poskytuje tolik nového poznání všeho druhu :-) A slíbila si, že navždy alespoň trochu zůstane dítětem...

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.