Medový ráj: sladké zlato nejen pro zdraví

Med byl pro naše předky jediným dostupným sladidlem, ani dnes však z našich spíží nezmizel. Nejen že má léčivé účinky, ale je často vyhledávaný také v kuchyni při pečení i jen tak na chleba místo másla či marmelády. Slečna ti poradí, jak můžeš tento všelék využít.

Věděla jsi, že se med dříve jedl i s plásty?

Do čaje i na chleba

Med byl nejoblíbenějším sladidlem až do doby, kdy se vynalezl třtinový a řepný cukr. Používal se především do kaší, některých druhů chlebů, ale i nápojů – nejznámější je medovina. Jistě znáš i peprník neboli perník, který se vyráběl z medu, pepře, zázvoru a šafránu.

V dnešní době med nechybí snad v žádné domácnosti. Nejen že si ho milovníci medu mažou na chleba či jiné pečivo, ale do čaje si ho ráda přidáváš určitě i ty.

Tip: Med nikdy nepřidávej ihned do zalitého, vařícího čaje. Většina hodnotných látek by se ve stostupňové teplotě zničila.

Medové müsli

Umíš si představit Vánoce a vánoční cukroví bez medu? Určitě ne. Slečna ti navíc doporučuje jednoduchý a přitom zdravý recept na domácí müsli, který můžeš ihned vyzkoušet a zamlsat si.

Na plech naliješ přibližně čtyři lžíce slunečnicového oleje, nasypeš na něj rovnoměrně půl kila ovesných vloček. Místo vloček můžeš zkusit i pohanku nebo pšenici, záleží na tom, co máš ráda. Plech s vločkami pokapeš dvěma až třemi lžičkami medu a vložíš do trouby vyhřáté na asi 175 stupňů Celsia. Jakmile se med začne rozpouštět, vše promícháš a za občasného míchání dopečeš do křupava. Po vychladnutí můžeš přidat bílý jogurt se lžičkou medu, ovocem, ořechy, kokosem.

Tip: Chystáš se letos péct medové perníčky? Inspiruj se našimi tipy na vtipné zdobení perníčků, kterým zaručeně zaujmeš a pobavíš.

Med pro zdraví

Med obsahuje včelí mateří kašičku známou jako propolis, která má protizánětlivé a hojivé účinky. Využít med proto můžeš také jako antibakteriální prostředek pro krytí drobných ran, na popáleniny a vředy. Redukuje otoky i jizvy. Takovéto užívání medu má dlouhou a bohatou historii v tradiční medicíně.

Věděla jsi, že…? Někteří odborníci dokonce doporučují při slabém zánětu spojivek kápnout malou kapičku medu do oka.

Lékaři z Pensylvánie zjistili, že taková čajová lžička medu (nejlépe pohankového), kterou si dáš večer před spaním, když trpíš zánětem horních cest dýchacích, ti pomůže utlumit kašel, a dokonce napomáhá ke klidnějšímu spánku. Působí dobře i proti nespavosti.

Tip: Při popraskaných rtech na ně nanes vrstvičku medu a nech působit alespoň dvacet minut. Nejlepší je nechat med působit celou noc, ale nesmíš ho hned slízat.

Zpestři si medem sexuální život

Vnes do tvého sexuálního života trochu fantazie a neboj se vyzkoušet nepoznané. Překvap svého partnera při orálním sexu sladkým medem. I ty mu díky sladkému medu třeba konečně přijdeš na chuť

Tip: Velice populární je dnes detoxikační medová masáž, která tvé tělo zrelaxuje a pomůže mu zbavit se nahromaděných škodlivin. Vyzkoušej také domácí medovou masku.

Ze života Broučků

Také pro roztomilé malé Broučky Jana Karafiáta byl med pochoutkou, na které si mohli pochutnávat pořád. Jak konstatoval Brouček: „Maminko, u kmotřičky mají med a já jsem dostal. Ten vám byl sladký.“

Co bys měla o medu ještě vědět?

Med dokonce působí velice pozitivně na lidskou psychiku. Používá se také při nemocích srdce, žaludku, při různých chřipkových onemocněních, léčí i střevní potíže a v neposlední řadě tuberkulózu plic a černý kašel.

Med obsahuje různé druhy cukrů: fruktózu, glukózu, sacharózu a další. Najdeš v něm i aminokyseliny, bílkoviny, pylová zrna, aromatické látky, peroxid vodíku či adrenalin. Med je rovněž bohatý na vitamíny skupiny B a C. A co se týče minerálních látek, nechybí draslík, sodík, vápník, hořčík, železo, křemík či mangan.

Věděla jsi, že…? Než byl vynalezen medomet (1865), jedl se med i s plásty. V některých oblastech se plástečkový med konzumuje i dnes. Plásty se lisovaly a nechávaly se vykapat. V dnešní době se med vytáčí v medometu a vymetá se z obou stran, potom se scedí se přes síta, nechá se vyčeřit a natočí se do sklenic.

Existuje celá řadu druhů medu: od nejznámějšího květového, smíšeného, medovicového (lesního), přes plástečkový, akátový, až po lipový či pastovaný.

Oslaď si život tímto elixírem zdraví i ty!

Jitka Libigerová

Narodila se ve znamení Kozohora jednoho lednového dne roku 1989. Miluje český jazyk, literaturu, knihy, med, Tři oříšky pro Popelku, květiny, ananas, jógu, tenis, děti a pohádky. Ve volném čase se kromě psaní věnuje také sportu. Závodně se snaží o in-line bruslení a běh, rekreačně hraje tenis, jezdí na kole, plave a cvičí jógu. Blízká je jí také turistika, fotografování, zájem o interiér a pečení. Jednou by se chtěla stát spisovatelkou.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.