Oční jóga ostří zrak a pomáhá i při únavě

Problémy s očima jsou u většiny z nás na denním pořádku. Kromě vad zraku nás trápí pálení a nepříjemný pocit suchých očí, únava, zarudnutí a podobně. Aby ne, každý den musíme snášet záření televize, několika hodinové zírání na monitor počítače, prašné prostředí měst, klimatizaci a tak dále.

ocni_jogaFoto: Crestock

Hodiny jógy nemusíme navštěvovat jen proto, abychom se zrelaxovali, uvolnili a posílili své tělo. Stále oblíbenější je také oční jóga. S jejími principy přišel již na přelomu devatenáctého století americký lékař William H. Bates. Jeho poznatky se bohužel nesetkaly s pochopením a byl za ně dokonce propuštěn ze zaměstnání. Naštěstí se nenechal odradit, ve svém léčení pokračoval a oční cviky dále propracovával. Unikátní meditaci pro oči si díky Batesovi můžeš vyzkoušet i ty.

Oční jóga pomůže od unavených oči a umožní ti rychlejší rehabilitaci po celodenní práci. Kromě toho snadno uvolní často ztuhlé oční svaly a zpomalí proces stárnutí. Hovoří se dokonce o případech, kdy toto oční cvičení výrazně a trvale zlepšilo zrak.

Jak na cvičení

Vyhraď si alespoň deset minut, během cvičení by tě nemělo nic vyrušovat. Je velmi důležité, aby ses na cvičení mohla plně soustředit. Na začátku nejprve protáhni celé tělo a uvolni se.

Rozcvička
Zavři oči a kývej hlavou. Nejdříve dopředu a dozadu, potom ze strany na stranu. Uvolníš tak ztuhlou krční páteř a necháš oči odpočinout. Můžeš přidat i kroužení rameny, nejprve směrem dozadu, potom dopředu, čímž uvolníš také spodní část krční páteře. Cvičení opakuj alespoň patnáctkrát v každém směru.

Očima nahoru a dolů
Pohybuj očima pomalu nahoru (pohled směřuj k nebi) a dolů. Opakuj desetkrát.

Očima do stran
Pohybuj očima z jedné strany na druhou. Hlava musí být stále v klidné, přímé poloze. Na každou stranu se dívej tak daleko, jak je to možné. Opakuj desetkrát.

Očima do úhlopříčky
Nejdřív pohybuj očima šikmo do levého dolního rohu, poté do pravého horního rohu. Opakuj desetkrát.

Kroužení očima
Nejprve kruž očima na jednu stranu, opakuj pětkrát, a poté na stranu druhou se stejným počtem opakování.
Tip:
Pokud během tohoto cviku zavřeš oči, budeš si zároveň masírovat i oční bulvu.

Ostření
Vezmi si jakoukoli tužku či pastelku. Drž ji svisle a natáhni před sebe. Zaostři na horní konec tužky a ruku pomalu přibližuj. Pořád měj zaostřeno na tužku. Opakuj desetkrát.

Abeceda
Několikrát pomalu opiš do prostoru velké psací písmeno H. Pohyb začni vlevo dole a konči vpravo dole, prst přitom pozorně sleduj očima. Vyzkoušej i písmeno A.

Po cvičení
Na závěr každého cvičení nezapomeň oči opět uvolnit. Přilož na ně ruce tak, aby je zakrývaly, ale nedotýkaly se jich. Mysli na pozitivní události a vychutnej si fajn pocit, že jsi udělala něco pro svá kukadla. Takto relaxuj aspoň tři minuty.

Aby cvičení přineslo své plody, je nutné věnovat mu aspoň deset minut každý den.

Více informací o oční józe se dočteš v elektronické brožurce na adrese www.oxyal.cz/kompletni-cviky-ocni-jogy-A4.pdf

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.