Osvěž se aneb jak přežít letní vedra bez újmy na zdraví

letoLéto patří sice mezi nekrásnější období, ale také má své nedokonalosti a problémy. K jedním z nich patří i vedro – rozžhavenné slunce útočí téměř ze všech stran a není mu úniku. Bohužel – mnoho z nás nemá doma ani menší bazén, ve kterém bychom se osvěžily, takže můžeme jen doufat, až bude noc… Jenže čeho se vyvarovat a na co si dát pozor? Slunce je občas pěkný prevít a může nám vážně ublížit!

1. HODNĚ PIJ!

Jo, jasně, na každém kroku ti to neustále připomíná mamka, nebo taťka. Ale mají pravdu. Nepij jen tehdy, když máš žízeň – protože to je projev mírné dehydratace. Kdykoliv uvidíš sklenici vody – prostě se napij. Je to fakt hodně důležité – hlavně v pekelném horku. Denně by jsi v 35 stupňových vedrech měla vypít asi 4 litry vody.

2. CHRAŇ SE!
Spálenina není vůbec pěkná věc – ať už se týká kuřete, jež jsme ponechaly v troubě déle, spálené bábovky, nebo klidně i spálené pokožky.leto2 Proto používej opalovací mléka – nejlépe s vysokým faktorem, když víš, že se v blízlé době nebudeš zase tak často mazat znovu. Opálíš se i tak a zabráníš spálené pokožce.

3. OCHLAĎ SE!
I když by byl nejlepší způsob vlézt do mrazáku a zůstat tam pořádně dlouho, zkus si na dlouhé cesty tramvají, procházce se psem, nebo nějakým výletem, přibalit do batohu i půllitrovou flašku čisté studené vody, z které se během své cesty můžeš kdykoli osvěžit! Nezapomeň si polít hlavu a obličej – to je nejdůležitější a chrání proti úpalu i úžehu!

4. ÚČINNÉ ZBRANĚ

Nikdy si nezapomeň sluneční brýle – které chrání tvé oči před slunečními paprsky, a pokrývku hlavy – která zase chrání před úpalem. I když jistě nechceš aby byl tvůj dokonalý účes pokažen – měj zdraví vždy na prvním místě. Vždyť upravit vlasy můžeš i do kšiltovky nebo kloboučku či šátku!

5. DOSTATEK VZDUCHU

V přeplněné tramvaji vzduch popadáš jen velice těžko – proto si vždycky stoupni raději někam k otevřenému okénku, než doprostřed vydýchaného prostoru. Mohla bys totiž zkolabovat!

Další rady:
– Koupališti se nevyhýbej!
– Osvěžit se můžeš i u městské kašny.
– Můžeš občas skáknout do klimatizovaného obchodu!
– Černé oblečení světlo přitahuje – bílé oblečení světlo naopak odráží!

Text: Míša K.

4 Comments
  1. Aha tak je to se mnou dost špatný, protože za den vypiju přibližně 1litr pití, ale nemám s tim problémy, letos jsem se ještě ani jednou nenamazala opalovacím krémem, nenosím brýle ani pokrývku hlavy. No takže bych s tim asi měla něco dělat, co?

Leave a Reply

Your email address will not be published.