Plastická chirurgie – prsní implantáty a liposukce

Důvodů, proč ženy vyhledávají pomoc plastických chirurgů, může být hned několik – třeba z hlediska estetiky, vyššího sebevědomí či z důvodu onemocnění.

velka-prsaMinulý týden svět obletěla zpráva, ve které Angelina Jolie popisovala odstranění obou prsou z důvodu výskytu rakoviny v rodině. Mléčnou žlázu lékaři vyjmuli a nahradili umělou, dočasnou tkání. Nyní už ale má v prsou implantáty a podle hereččiných vlastních slov se operace podařila. Další zákrok, který Angelinu čeká, je odstranění vaječníků. Její čin samozřejmě vzbudil reakce. Kdybych na tom byla stejně jako ona, udělám totéž. Plastická chirurgie ti totiž prsa může vrátit.

Operace prsou

Pokud by se žena rozhodla pro plastickou operaci z kosmetického důvodu, a to bez ohledu na to, zda jí její prsa způsobují psychickou újmu, platí si plnou cenu sama. A nezáleží na tom, jestli jde na modelaci, zmenšení nebo zvětšení prsou. Operace prováděné ze zdravotních důvodů jsou dva – jeden z nich je onkologický, druhý výkon se provádí na základě prokazatelnosti zdravotních potíží způsobených prsy. Před samotnou operací žena navštíví tři odborníky – mammologa, neurologa a ortopeda – všichni musí operaci doporučit. Aby byl zákrok následně proplacen, musí ho schválit revizní lékař dané pojišťovny.
Plastika prsou se provádí již od roku 1962. Nejprve se prsa zvětšovala pomocí jehel a injekcí, což s sebou neslo různá zdravotní rizika. Jednoho dne ale lékař Frank Gerow naplnil silikonem tenký a pevný „sáček“, jehož tvar poté připomínal ženská ňadra. První klientkou doktora a jeho kolegy se stala asi třicetiletá žena Timmie, která přišla na odstranění tetování. Lékaři jí nabídli, že tetování odstraní, pokud plastiku podstoupí. Souhlasila. Od dob Timmie se silikony značně změnily, lékaři používají už pátou generaci. Podle průzkumů drží první místo v operacích Brazílie, následována ale je USA a Čínou. A jen v Čechách zaplatí muži i ženy za práci plastických chirurgů i dvě miliardy ročně.

Chirurgické odstranění tuku

Dalším oblíbeným zákrokem u nás žen (někdy i u mužů) je liposukce (www.plasticka-chirurgie.us/nase-sluzby/telo/liposukce/). Je ideální pro lidi v mladším a středním věku, kteří mají stabilní váhu. Typická je pro ty, co mají na těle nějaké nesrovnalosti – úzký pas a široké boky. Tuk se ale odstraňuje i z oblasti stehen, břicha, kolenou či například podbradku. Za odstranění jedné partie zaplatíš sedm až dvacet tři tisíc korun, záleží na rozsahu zákroku. Po liposukci se ale nedoporučuje přibrat. V odsátém místě ubude tukových buněk, tudíž když člověk po liposukci přibere, tukové buňky se neobnovují, ale zvětšují. Vybrat si můžeš i z typu zákroku – klasická liposukce je technika, při které se v oblasti podkoží pohybuje kovovou kanylou, která narušuje tukovou tkáň a zároveň ji odsává. Vibrační liposukce funguje pomocí vibrující kanyly, která nepatrnými pohyby kmitá a tím usnadňuje průnik kanyly tkání, rozrušuje tuk a současně odsává. Pomocí ultrazvuku se provádí ultrazvuková liposukce, což je velmi šetrná metoda. Tkáně rozrušují ultrazvukové vlny.

Neodsuzuj ženy, které jakoukoliv z těchto operací podstoupí. Každá z nás na sobě nemá něco ráda, u mě jsou to třeba právě ty široké boky. Říká se, že tak, jak se vidíme my, tak nás vidí i ostatní. Když se vidíš jako sebevědomá mladá žena, působíš tak i na ostatní. Pokud ti ale ke štěstí chybí shodit pár kilo, začni úpravou jídelníčku a pohybem. Plastický chirurg je krajní řešení.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Comments are closed