Připravit, pozor, zaostřit!

bryle1Oko, orgán zraku, kterým přijímáme až 75% vjemů z okolí. Během dlouhé doby evoluce se vyvinulo skoro do dokonalosti. Vidíme barevně, ostře a řekněme, že velmi dobře – tedy alespoň ti z nás, kteří nemají se zrakem problémy. V dnešní době však byl zaznamenán výrazný nárůst lidí trpících některou z očních vad. V následujících článku si o nich můžeš přečíst spoustu informací a zjistit, zda by pro tebe byly vhodnější brýle, nebo čočky.
Mezi nejčastější potíže se zrakem, které lidstvo trápí, patří krátkozrakost či dalekozrakost, šilhavost, ztráta barvocitu a oční zákaly.

Krátkozrakost – Paprsky dopadající na sítnici se lámou ještě pře ní, čímž vzniká neostrý obraz. Jedinec špatně vidí vzdálené předměty. Ke korekci zraku se využívají brýle nebo čočky.
Dalekozrakost
– Paprsky se protnou až za sítnicí, takže člověk vidí špatně předměty v blízké vzdálenosti. Stejně jako v předchozím případě slouží jako pomůcka dioptrické brýle a čočky.
Šilhavost
– Oči nehledí rovnoběžně, jedno „utíká“ z rovnoběžné osy. Nejčastěji oční koule šilhavého oka směřuje do středu, někdy i do boku či směrem dolů. U dětí se léčí cvičením, nošením okluzoru, aj.bryle2
Slepota Trvalá, nevyléčitelná ztráta zraku, kdy jedinec nevnímá světlo. Může být dědičná, nebo získaná (nejčastěji jako následek úrazu hlavy).

Trocha historie

První historická zmínka týkající se očních vad se objevuje již v době vlády císaře Nera (antický Řím), který si údajně přikládal při zápasech před oko broušený smaragd. Spíše se však soudí, že se jednalo o ochranu zraku před světlem, než o opravdovou korekci zraku. První reálné zmínky pocházejí ze Španělska a Číny (přibližně 14. století). Brýle tehdy využívala pouze hrstka mnichů a bohatců jako pomocné lupy při zhoršení zraku věkem.
První větší zlom v optice vyvolal objev sira Benjamina Franklina, který jako první spojil brýle na dálku a brýle na blízko do jedné obruby (19. století). 20. století pak přineslo absolutní rozvoj oční optiky.

Jak vybrat slušivé brýle?

Jak vybrat brýle, ve kterých nezískáš image “Ošklivky Katky” a zároveň budou praktické? Popřemýšlej, kde budeš brýle nosit. Neobejdeš-li se bez brýlí ani minutu, musíš zvážit, zda zvolit extravagantní model, nebo spíše elegantnější, který bude ladit s čímkoliv a jen tak nevyjde z módy. Pokud bez brýlí skutečně neuděláš ani krok, dost možná se ti vyplatí investovat rovnou do dvou různých modelů a střídat je podle potřeby a příležitosti.
Jsou-li však brýle pouze tvou dočasnou oporou při čtení, sledování televize či opisování probíraného učiva z tabule, neboj se pořídit si pěkně nápadité okuláry, které ti udělají radost. Každopádně se ve svých brýlích musíš cítit dobře!

TIPY:
– Brunetkám sluší tmavé obroučky, blondýnkám naopak lépe sednou světlejší a méně nápadné.
– Brýle nesmí zakrývat obočí!
– Trojúhelníkový typ obličeje – zkus brýle s výraznými bočními liniemi.
– Oválný obličej – sluší mu jakékoliv brýle.
– Čtvercový – vyzkoušej hranaté brýle, nesmí však být širší než obličej!
– Kulatý – kup si hranaté brýle s výraznými obroučky, které budou v kontrastu soblími liniemi tvých tváří.

bryle3Kde brýle koupit?
Nikde není psáno, že brýlová centra, na která určitě narazíš v každém větším nákupním středisku, mají nejlepší brýle. Výhodou je, že tam (mimo jiné) můžeš narazit na brýle světových módních návrhářů – např. Gucci, Armani nebo Versace. Nevýhodou je větší cena – to, že obroučky světových značek půjdou s cenou hodně vysoko, je snad všem jasné, ale připlatíš si i za vytvoření sklíček. V takovýchto centrech je, dle mého názoru, vhodné koupit brýle jen vpřípadě, že probíhá nějaká slevová akce (např. skla zdarma, sleva dle tvého věku, atd.), nebo pokud si na značku skutečně velmi potrpíš a větší investice tě nebude “bolet”.
Brýle za daleko rozumnější cenu nakoupíš v běžných optikách např. v nemocnicích nebo zdravotních centrech, která se nachází snad v každém městě. Ceny skel i brýlí jsou výrazně nižší a můžeš využít příspěvku své zdravotní pojišťovny, pokud jej poskytuje a máš na něj dle pravidel nárok. Nevýhodou je obvykle menší výběr. To ale není podmínkou!

Když se v optické “hantýrce” řekne…
Antireflexní
– Speciální druh skel vhodný pro ty, co pracují s pc nebo pro řidiče. Na brýlích nevzniká nepříjemný odraz světla, který působí rušivě.
Tvrzené – Pevnější sklíčka, jsou více odolná proti poškrábání.
Samozabarvovací – Sklíčka reagující na dopadající UV paprsky tak, že se zabarví do černa, šeda, či hněda. Vhodné jsou v zimě na lyže nebo v létě místo slunečních brýlí.

Jak se o brýle starat?
– pokud brýle nemáš na nose, měj měj je bezpečně uložené ve speciálním pouzdru
– brýle vždy sundávej a nandávej oběma rukama, tak si totiž nevykývneš nožičky
– nikdy je nepokládej skly dolů, mohou se tak snadno poškrábat
– brýle čisti jedině prostředky k tomu určenými, speciální hadřík a čistící vodička (různé značky, cca 100 Kč za 100 ml, vydrží i půl roku až rok)

Čočky – další možné řešení

Jsi sportovkyně tělem i duší, nebo si myslíš, že ti brýle nesluší? Zkus se poradit se svým optikem o koupi kontaktních čoček, které bys měla začít nosit až v době, kdy přestaneš růst, což je zhruba v 15 letech, i když nejlepší je poradit se přímo se svým lékařem!cocky

Tvé první kontaktní čočky:
Zajdi k očnímu specialistovi, který posoudí stav tvého zraku a určí, které čočky jsou pro tebe vhodné. Existuje i několik specifických očních vad, při kterých se čočky nosit nesmí.
Nesprávně zvolený model může značně poškodit rohovku, při velkém poškození se nedoporučuje čočky nadále používat. (Tento bod bych ráda zdůraznila, protože nositel čoček často přijde na poškození příliš pozdě a k lékaři se dostaví již se zdevastovanou rohovkou.)
– O čočky se musíš správně starat! U všech druhů čoček, kromě denních, musíš používat speciální roztok, do kterého čočky na noc dáváš. Nezapomínej měnit pouzdro na čočky každé 3 měsíce. A především – nikdy nepoužívej čočky po vypršení jejich doby trvanlivosti!

Jaké existují druhy čoček?
Denní
– Mění se každý den, jsou vhodné pro lidi, kteří mají velmi citlivé oči, a pro alergiky. Cena asi 700 Kč.
14ti denní – Hodí se pro lidi, co mají citlivější oči, a nevydrželi by nevyměnit si čočky celý měsíc, cena asi 700 Kč.
Měsíční – doba trvanlivosti je jeden měsíc, cena se pohybuje kolem 900Kč.

Laserové operace – šance do budoucna?

V dnešní době velmi hojně využívaná metoda korekce očních vad. Pokud je ti více než 18 let a máš ustálenou oční vadu (tzn. nejméně dva roky se ti počet dioptrií nezměnil) můžeš uvažovat o laserové operaci. Zpravidla se provádí na obou očích od +- 1dioptrie. Operaci předchází spousta vyšetření a opět existují rizikové skupiny pacientů, kterým se operace nedoporučuje.

Jak operace probíhá?
Metody se liší, ale základ je stejný:
1) Oko je znecitlivěno kapkami.
2) Je odstraněn svrchní epitel (do několika dnů se obnoví).
3) Laserem se během několika sekund odstraní tkáň z rohovky.
4) Oko se do kontroly „přikryje“ kontaktní čočkou.
Po operaci se doporučuje týden oči nenamáhat, nejlépe přebývat v tmavých místnostech. Mohou se objevit komplikace, ale většinou jen přechodného charakteru (horší schopnost čtení, zhoršení nočního vidění, aj.)
Cena laserové operace je rozdílná u všech metod operace (PRK, LASEK, LASIK) ale průměrně zaplatíš asi 15000 za každé oko. Je to hodně, ale když si to spočítáš, tak za čočky ročně zaplatíš přibližně 8500Kč.

A co ty? Nosíš brýle? Nebo raději čočky? Poděl se na Slečně s ostatními o svůj názor!

Text: Terezka

30 Comments
 1. nejlepší jsou čočky, holky! nosim je už pět let a neměnila byhc! brýle mám, ale necítím se v nich dobře, takže čočky pro mě byly perfektním řešením…sice jsou trochu dražší, ale za to vidění a pohodlí to určitě stojí!

 2. No, tak mě asi před půl rokem diagnostikovali krátkozrakost (ale ne nějakou strašnou) a musela jsem si koupit brýle. Naštěstí na nich mamča nešetřila, takže jsou fakt pěkné. No ale skončilo to tak, že na řízení auta – kde bych je měla používat – je zapomínám a brýle nosím k pc. Text na obrazovce zmenším a pak mě celkově tak nebolí oči :)
  Jinak moc pěkný článek, Teri:)

 3. Já bych měla nosit brýle, ale nějak jsem se v nich necítila, takže už je ven a do školy nenosím. Přes den vidím normálně a nijak nutně tedy brýle nepotřebuji, ale třeba na televizi bych se bez svých brýlí dívat nemohla. Brýle mám hezké, nenápadné, s tmavě modrými obroučkami a žlutozelenými nožičkami, stáli nás asi 2.500,- a jsou od Toma Tailora!! xD Ale chtěla bych se zeptat, jestli se vážně vyplatí investovat do kontaktních čoček a jestli doopravdy oči moc nezatěžují a taky jestli je nasazování tak těžké jak to vypadá?

 4. Verča H. : tak poprvé když jsem si je nasazovala, tak mi to vůbec nešlo, protože jsem se bála si “rypnout” do oka. naštěstí tam ale byla fajn paní doktorka, která měla svatou trpělivost. ze začátku se mi zdály ty oči těžké, a měla jsem chutě si je třít. po několika dnech už se to zlepšilo a tedka už ani nevím, že nějaké čočky vůbec mám. určitě se vyplatí do nich investovat – jsou super v těláku, na bazéně, v sauně apod.

 5. Ahoj holky:)Nosila jsem brýle ale nějak jsem se v nich necítila takže nosím s koro rok čočky a je to super..ze začátku v očích máte ,,něco navíc,, ale za chvíli si na ně zvyknete a vůbec je necítíte..a jinak naprosto souhlasím s pepe:)

 6. ja som pred 2 rokmi zacala zle vidiet…. este v juny pred 2 rokmi som vsetko super videla aj na tabulu v skole som nemala vobec problemy… a cez prazdniny sa to asi zacalo ale aj vtedy som videla v pohode na telku a tak.. ale ked som prisla v septembri do skoly videla som rozmazane pismenka na tabuli… sli sme k ocnemu a bach 2 dioptrie :/ zacala som revat ze okuliare nejdem nosit a tak :D vonku som ich v zivote nemala… iba na telku a comp ich nosim zozaciatku som ich nosila aj v triede na tabulu… teraz nie bo este to akotak rozlustim, ale je to horsie ako bolo predtym mozem mat dioptrie aj 3 si myslim alebo 2.5 lebo uz ani v okuliaroch nevidim najlepsie…mala by som ist k ocnemu ale velmi sa bojim zee budem mat velmi zhorseny zrak… vted ypred 2 rokmi povedal, ze preto sa mi to zhorsilo lebo som prudko za 2 mesdiace vyrastla a oci sa nestihli prisopsobit ci co :( hadam sa este tento rok k ocnemu odhodlam…. neviem :( rozmyslala som aj o sosovkach ale nemam ete 15… aa je to dost drahe neviem ci by mi to rodicia platili a suhlasili s tym.. ale okuliare nebudem nosit citim sa v nich velmi zle y vypadam ako debil :( neviem vobec co idem robit :( ked budem vacsia a budem zarabat zaplatim si operaciu… a o rok mozno rodicov prehovorim na sosovky… tie mesacne by boli asi v pohode.. ale to znamena ze si ich mesiac nemusim vyberat ci ze mozem mesiac pouzivat tie iste ale na noc vyberat?? a kolko je v tom baleni za 700kc dennych sosoviek ??
  dakujeeem

 7. to kika: melo by to byt cca na mesic, ale nevim presne, 30 nebo 28… kazdopadne nechci byt za mravokarce, ale bryle zkus nosit, aby se ti zrakl ustalil, urcite to nebude tak zle. A kdyz myslis, ze ano, zajdi k ocnimu, zjisti, jak to s tema ocima, jestli to dioptrie prida… a pokud ano, zajdi domu, ze ti predepsal bryle s vetsim poctem dioptrii a jdete nejake koupit. V ocnim centru urcite najdete nejake, ktere se ti budou libit a mohou byt i za prijatelnou cenu. Urcite nema smysl si kazit zrak, aby sv dospelosti musela nosit popelniky, navic je rozmazany zrak neprijemny pro orinetaci a zbytecne si oci nenamahej ani ve skole. Ja jsem bryle zacala nosit az na gymplu, kdyz me vsichni znali bez bryli.. prvne jsem je nechtela nosit, ale potom jsem si zvykla a zyvkli si i ostatni a ted bryle tvori soucast mne. Jde to jen o zvyku. Takze radim zajit co nejdrive k ocnimu, nebo se aspon objednej, oni totiz stejne skoro vzdy maji dlouhe cekaci lhuty… a pak uvidis, co dal. A kdyz uz tam budes, muzes se s ocarkou poradit i o tech cockach, jestli to vidi realne nebo nerealne. Takze drzim pesti a hlavne setri si ocka, protoze zrak je k nezaplaceni!!!

 8. nosím brýle, myslím že mi docela sluší :), čočky mám ráda, ale nosím je jen do tanečních, na lyžování pod lyžařské brýle a do bazénu… jsou dost nákladné a z kapesného si je nemůžu dovolit na denní nošení, navíc má opravdu ráda svoje úžasné brýle s tmavozelenými obroučkami :)

  u čoček mě jen štve, že musím večer pamatovat abych si je vyndala, jednou jsem na to zapomněla a měla jsem jednak po čočkách a jednak mě hrozně bolely oči a hlava…
  brýle se zase mlží a prší na ně… njn.

 9. Ahoj,moc pěkný článek.Brýle sice nenosím,ale měla jsem namále…ale někdy mi připadá,že bych je potřebovala.
  Hlavně večer mě hodně bolí oči.Holky,nemáte nějaký tip na bolavé oči?Díky…

 10. Lala: Pokud máš jen unavené oči, pomůžou vychladlé sáčky od čaje, když si je na oči přiložíš a chvíli je tak necháš, pokud to nepomůže, zkus nějaké oční kapky, jsou volně k dostání bez předpisu nejsou nijak závratně drahé. Pokud tě oči spíš svědí nebo pálí, je možné, že máš nějakou alergii, o které nevíš. Časté mhouření očí na tabuli může být příčinou, v tom případě by bylo opravdu lepší nechat si předepsat brýle nebo kontaktní čočky (ale je možné, že čočky nebudeš dobře snášet a oči tě z nich budou bolet stejně).

 11. zrovna dneska jsem byla u očařky:D Bohužel mám vadu, s kterou se nedá nic dělat, nemá pro mě význam nosit brýle ani čočky, nepomůže mi ani operace.. Jsem tupozraká na levé oko, brýle teda mám se 7-mi dioptriemi, ale stejně přes ně vidím pořád špatně a používám jen pravé oko:) A jediný, co mi na to doktorka vždycky řekne, ať si hlavně něco neudělám s tím zdravým okem.. Tak ať ste na tom líp jak já:D

 12. já brýle nenosím ale někdy mě bolí u televize a počítače oči ale asi to bude unávou moje teta byla na té laserové operaci a pumohlo jí to

 13. Já nosím brýle. Občas mě bolí oči z počítače. Až budu starší, tak 19 let budu si brýle střídat s čočkama. Ještě do tanečních budu nosit čočky, jinak by to asi bylo strašný. O operaci neuvažuju, protože mě strašně děsí představa, že se mi bude někdo hrabat v oku. O zhoršení čtení, nebo nočního vidění ani nemluvě. Skoro každý v téhle době nosí brýle, nebo kontaktní čočky. Vím, že čočky mi vyjdou dráž, ale zatím mi to je nepříjemný a tak ještě uvidim, jestli třeba ve dvaceti nezměnim názor :-) Já často měním rozhodnutí.

 14. Brýle nenosím, ale během tohoto článku mi přišlo, že jsem skoro slepá, že vidím mnohem hůř…:-) jinak když sem si četla o té operaci, tak jsem sotva koukala…:-) njn sugesce je hrozná

 15. Já brýle nosím. Mám ještě nějakou jinou vadu, která tu není vypsaná, a ani to neumím vyslovit :D
  Mám brýle s černými obroučkami Miss Sixty, na levém oku dohromady 1 a na pravém 3/4 dioptrií a chtěla jsem kontaktní čočky, ale říkám si, k čemu by mi byly. V těch brýlích až tak příšerně nevypadám, je to skoro stejné jako normálně. Prodavačka v optice tvrdila, že mi sluší každé brýle, které se nasadím, a lidi to říkají taky, ale na tom samořejmě není nic pravdy xD Ovšem kdyby se mi někdy zrak zhoršil a musela bych nosit nějaké popelníky, asi bych radši brala čočky.

 16. som kratkozraka, nosim vacsinou sosovky, okuliare len sem-tam a co sa tyka ceny sosoviek, tak to nie je take tragicke, nosim trojmesacne a rocne ma to vyjde aj s roztokom do 3500 Sk, co je na ceske koruny este menej :-)
  neviem ako u vas v cesku, ale u nas jedna poistovna studentom preplaca na kazde oko 5000 Sk, takze to mozno vyuzijem kym este studujem :-)

 17. Kikineska: jednak na slovenksu mají jiné ceny a každý si kupuje jinou značku, jiné roztoky atd! Nejsem si jistá, ale možná nějaké zdravotní pojišťovny přispívají na koupi brýlí i obrouček, nejsem si jistá u čoček! A taky si mylsím, že pojišťpvna na operaci očí nepřispívá, apson v čr ne… je to přeji jen bráno jako kosmetická úprava… co naplat!

 18. Nevím která pojišťovna, ale i v ČR nějaké pojišťovny hradí čočky, nebo na ně přispívají, ale jen od určitých dioptrií, kdy už jsou brýle moc silné, popř. u příliš velkého rozdílu mezi očima. S operacemi si nejsem jista, ale vzhledem k tomu, že některé vady jinak řešit nelze, možná i to.

 19. Som bruneta, len tak mimochodom. :D Mám radšej výrazné brýle. Keď už mám za niečo dať peniaze, tak určite na niečo, čo niekto aj uvidí. :) Najprv som vlastne mala úplne nenápadné, asi také, aké má “tá” v hornom veľkom obrázku. Minulý rok som zbadala niečo takéto http://imb.lide.cz/large/48629D387CD99D4CFE4D0000.jpg#35020877 (sorry, jediná fotka kde tie okuliare normálne uvidíte z každého uhla:D ). Najprv som si v nich pripadala ako spiderman. xDD Tie bočné rámy, a všetko tak silno červené… a teraz, ani neviem že ich mám.

 20. nosím brýle i čočky, brýle hlavně na doma a čočky do školy a tak..moc bych jednou chtela na operaci,protoze mam pres 4 dioptrie na kazdem oku, ale stoji to moc penez, a docela se toho i bojim:(

 21. Já osobně mám teda brýle, čočky bch chtěla,ale mě by se hodily tak na judo… Brýle mám na pravém oku asi 2 a 1/3 a ne levém 1 a 3/4 … Mě zatím brýle vyhovují , jenom ten sport no, ale problém by byl ten , že bych mohla mít po tátovi to že nesnesu čočky … A prej bez brejlí vypadám jak sfetlá!!!

 22. ja taky nosim bryle a asi bych si nezvykla na cocky a ve tride si mysli to sami ja mam svi bryle rada a myslim si ze by byla pekna hloupost je nenosit ale kazdy ma jiny nazor a ja vam ho tedy neberu.ajik

Leave a Reply

Your email address will not be published.