Mezi ostatní zeleninou na zahrádkách možná vypadají nenápadně, každému salátu však dodají typickou lehce pikantní chuť. Sezona ředkviček je tady – pokud sis letos nezasadila vlastní, vyraz na farmářské trhy a nadopuj se vitaminy.
Ředkvičky můžeš využít i jinak než pro oblohu talíře nebo ozdobení chlebíčků. Syrové jsou osvěžující a křupavé, bezvadně se hodí do nejrůznějších salátů i dalších slaných, sladkých i krémových pokrmů. Po krátkém vaření nebo podušení ředkvičky krásně změknou,a když je zlehka orestuješ, získají nasládlou oříškovou chuť.
Rady při nákupu ředkviček
- Ředkvičky si vždy osahej a dobře prohlédni – neměly by být měkké, popraskané nebo se zvrásněným povrchem, zato hezky pevné a krásně červené, jinak ztrácejí svoji chuť.
- Ředkvičky vždy kupuj i s natěmi, které by také měly vypadat čerstvé a ne povadlé nebo nahnědlé. Zároveň nesmí být přerostlé, takové ředkvičky by mohly být dřevnaté. Čerstvé lístky se rovněž dají přidat do salátu anebo zpracovat podobně jako špenát. Mají spoustu vitaminů a minerálů.
Jak správně skladovat ředkvičky?
Jakmile si čerstvé ředkvičky přineseš domů, rovnou z nich odkroj natě. Pokud bys to neudělala, natě budou dál z kořene vysávat vláhu a živiny a ředkvičky by začaly usychat. Chceš-li využít také natě, skladuj je (neomyté) v ledničce odděleně v uzavřených plastových dózách. Omyj je teprve krátce před použitím.
Věděla jsi, že…? Typickou štiplavou chuť ředkvičkám dodávají hořčičné oleje, které je mají chránit před škůdci a mikroorganismy. Prospěšné jsou ale také nám při jejich konzumaci. Dezinfikují trávicí trakt od jícnu až po střeva. Ničí bakterie a plísně, působí proti průjmům a nadýmání.
Recepty z ředkviček
Právě teď na přelomu června a července je pro ředkvičky nejlepší sezona – jsou nejsladší a nejkřupavější. Později v létě už začínají chytat hořkou chuť. Proto si je snaž co nejvíce užít. Pro inspiraci pro tebe máme pár ředkvičkových receptů, které přijdou vhod nejen v horkém letním počasí nebo na venkovní party s kamarády.
[framed_tabs]
[tab title=”Ředkvičkový salát”]
Salát z ředkviček a rukoly s avokádovým dresingem
Na čtyři porce budeš potřebovat:
– 1 měkké avokádo
– 1 rozmačkaný stroužek česneku
– 3 polévkové lžíce olivového oleje
– 2 lžíce limetkové šťávy
– 1/4 kávové lžičky soli
– 1/4 kávové lžičky pepře
– 1 svazek čerstvých ředkviček, omytých a nakrájených na tenká kolečka
– cca 300 až 400 gramů čerstvých lístků rukoly
Příprava:
1. Nejdříve si připravíme avokádový dresing. Avokádo oloupej, zbav pecky a rozmačkej. Přimíchej česnek, sůl, pepř, limetkovou šťávu a olivový olej. Dohromady vše rozmixuj ručním mixérem na jemnou pastu. Podle chuti můžeš přidat i další koření. Poté nechej chvíli uležet v ledničce, aby se chutě lépe propojily.
2. V míse smíchej rukolu a nakrájené ředkvičky. Poté přidej dresing, dobře promíchej a můžeš servírovat například s celozrnným pečivem.
Tip: Kromě rukoly můžeš do salátu přidat i natě ze ředkvičky. Vybírej však jen mladé lístky.
[/tab]
[tab title=”Ředkvičková omáčka”]
Sladká omáčka z dušených ředkviček
Na čtyři porce budeš potřebovat:
– cca 500 gramů ředkviček i s natěmi
– 2 polévkové lžíce másla
– 1/2 hrníčku zeleninového nebo kuřecího vývaru
– 1 polévková lžíce čerstvé citronové šťávy
– sůl a pepř podle chuti
Příprava:
1. Omyté ředkvičky rozkroj na poloviny (pokud jsou menší) nebo na širší kolečka).
2. V menším hrnci rozpusť máslo a zlehka na něj ředkvičky orestuj. Poté zalij vývarem a povař zhruba 3 až 5 minut, aby ředkvičky získaly měkčí konzistenci. Stále se ale nesmějí rozpadávat. Okořeň a dosol podle chuti.
3. Omáčku nechej v hrnci trochu vychladnout a poté přidej natrhané lístky a trochu citronové šťávy.
Tip: Omáčku můžeš přidávat například ke grilovaným steakům. Hodí se k jakémukoliv masu, drubeži i rybám.
[/tab]
[tab title=”Jednohubky se ředkvičkami”]
Jednohubky s ředkvičkami a ančovičkovým krémem
Na šest porcí budeš potřebovat:
– 1 velká bageta nakrájená na zhruba 1 až 1,5 centimetrové plátky
– 4 polévkové lžíce olivového oleje
– 4 polévkové lžíce másla o pokojové teplotě
– 2 kávové lžičky ančovičkové pasty nebo rozmačkaných ančovičkových filet z konzervy
– 1 polévková lžíce čerstvé citronové šťávy
– 1 rozmačkaný stroužek česneku
– 1 svazek ředkviček, omytých a nakrájených na tenká kolečka
– 2 polévkové lžíce rostlinného oleje
– sůl a pepř nebo další koření podle chuti
Příprava:
1. Rozehřej troubu na 190 °C. Kousky bagety z obou stran potři olivovým olejem, můžeš také posypat kořením podle chuti. Rozlož je na plech a dej péct do trouby, aby byly pěkně křupavé. Pečení bude trvat asi 20 minut. Poté nechej vychladnout.
2. Mezitím si připrav ančovičkovou pomazánku: změklé smíchej máslo, ančovičkovou pastu, citronovou šťávu a česnek smíchej do hladké pomazánky a nechej chvíli odležet.
3. Plátky ředkviček v hrnci nebo na pánvičce dobře promíchej s rostlinným olejem a na středním plameni za občasného promíchání opékej 2 až 3 minuty, dokud ředkvičky trochu nezhnědnou.
4. Opečené kousky bagety zlehka namaž ančovičkovým krémem a ozdob několika plátky ředkviček.
Tip: Podávej s bílým vínem nebo vinným střikem.
[/tab]
[/framed_tabs]