Vánoce už za 50 dní: Jak po nich nevypadat jako čuník?

Za padesát dní tady máme Vánoce. Počítala jsem to, protože se už dopředu děsím všech těch neodolatelných dobrot v podobě babiččina marcipánového cukroví, trubiček, slaných brambůrků a chlebíčků.

Celý rok se dřu v posilovně, abych pak o Vánocích zasedla k televizi a během dvou týdnů plných nicnedělání nabrala dvounásobek tak pracně shozené váhy a ještě si pořádně rozhasila trávení… Ale letos to bude jinak!

Sportovní radovánky jako prevence

Letos jsem přistoupila na návrh rodičů strávit Vánoce v italských Dolomitech lyžováním. Už to samo o sobě bude doufám dostatečný výdej na moje večerní žranice. Navíc jede i přítel, takže určité spalování kalorií bude pokračovat i po večerce tím nejpříjemnějším způsobem, jaký znám! Pokud nemáš tak nekonvenční rodiče, vytáhni o svátcích na hory partu kamarádů. Ski-busy jezdí skoro z každého většího města, nebo si objednejte zájezd na jeden den u jakékoli cestovní kanceláře.

Druhou zábavnou možností je bruslení – když nám příroda nadělí nějaké ty mrazy, protože bohužel ne v každém městě mají zimní stadion s hodinami pro veřejnost. Zimní radovánky s partou můžete zakončit starým dobrým sáňkováním nebo bobováním na nejbližším kopci – běhání do kopce s boby na provázku ti vytvaruje nohy, a kdo ví, komu padneš do oka při koulovačce. A nakonec – máš-li přítele, o prázdninách vám nic nebrání ve slastném dovádění, které tě zbaví nedokonalostí rychleji, než bys čekala.

Jak se připravit o chuť na sladké

Jako druhý bod svého bojového plánu jsem stanovila konec večerních žranic a nekonečných ochutnávek cukroví. Nakoupila jsem čaje na zabránění chuti na sladké (asi jich budu muset vypít deset denně, aby to mělo účinek!) a vyhledala si na internetu všechny potraviny, které by mi měly pomoci s trávením, spalováním a látkovou výměnou.

Jenomže to abych začala vydělávat miliony, když se tak dívám na seznam položek čítající například čerstvé listy zeleného čaje, jablečnou vlákninu, jitrocel indický, kořen zázvoru… Kde to mám všechno najít? Navíc, když to všechno sním, bude mi tak akorát divně a nezbude mi už žádné místečko ani na jedinou domácí kremroli – což by se mohlo jevit jako výhoda, ale v konečném důsledku to je silně negativní jev. Cožpak nikdo ještě nevymyslel něco, v čem by byly úplně všechny účinné látky najednou, aby to měl obyčejný člověk malinko jednodušší?

Protižravý doping povolen

V minulosti jsem už snad vyzkoušela všechny možné pilulky, gely a čaje. Letos jsem se rozhodla vyzkoušet zase nějaký podpůrný prostředek. Po dlouhém a únavném pátrání po všech čertech jsem narazila na doplněk stravy na hubnutí Life Therapy Plus. Jsou čistě přírodního původu a v jejich obsahu najdeš všechno, co pomáhá při redukci hmotnosti – od extraktů ze zeleného čaje přes pallium až po kořen zázvoru.

Life Therapy Plus nakopne metabolismus

Co mě osobně však zaujalo nejvíc, je obsah bakterií lactobacillus acidophilus, které ozdravují střeva a celkově napomáhají obnovování střevní mikroflóry. To je důležité především po užívání antibiotik, kdy se veškeré chemické svinstvo usazuje právě v trávicím traktu. Tuhle vychytávku ocení především ty z nás, které mají s trávením dlouhodobé problémy anebo si metabolismus rozhodily vlastní blbostí – dietami a dlouhodobě špatnou životosprávou.

Takže padlo rozhodnutí – pro případ, že selžou veškerá předsevzetí, která jsem si naivně dala už loni, koupím si také „zázračné“ pilulky a v kombinaci se správnou životosprávou a pohybem bych měla zůstat minimálně na stejné poloze váhové ručičky, jako před svátky lásky, klidu a přežírání se. Minimálně za pokus to stojí.

Máš vlastní recept, jak Vánoce přežít bez rozhozeného metabolismu a tukových polštářků navíc? Poděl se o něj s námi!

7 Comments
 1. Ahojky, děkujeme za článek :-). Tak já na pilulky a podobné vymoženosti spoléhat nemohu, jsou to vyhozené peníze, říkají to i všichni (nekomerční) dietologové a fitness poradci. Jak zabránit chuti, měl by pomoci částečně Chrom a Jablečný ocet, dá se koupit v lékárně a za obojí zaplatíte částku do 200 korun. Kromě toho celkově doporučuji se snažit naopak nedržet hladovky. To má pak člověk tendenci sníst v návalu hladu kýbl cukroví (tělo si zkrátka jednoho dne řekne samo). Takže ráno, večer doporučuji si “zaplnit” žaludek 100% přírodní indickou vlákninou – Psyllium od Dr. Popova. Stojí cca 70-100 Kč, vydrží dlouho. Pije se rozpuštěná ve vodě, doporučuje se vypít poté ještě 1 sklenici vody navíc. Nemá absolutně žádné kalorie a díky tomu, že v žaludku zvětší svůj objem až 40x a nebudete mít tendence se tolik přecpávat, což je o Vánocích taktéž víc než vítané. Navíc je to opravdu zdravé, spraví vám to zažívání atd. Kromě Psyllia je velmi užitečná pomůcka pít před každým jídlem dve sklenice vody. Než si člověk zvykne, může začít jednou sklenicí. Alespoň dostanete do těla potřebnou denní porci tekutin, a navíc ušetříte pár kalorií u oběda, protože nebudete mít tak prázdný žaludek. Pro mě je to velmi praktické… Z vlastní zkušenosti jsem si vždy dala nejdřív porci oběda a pití jsem si chtěla dát až poté, abych si “nezkazila chuť”… ale poté jsem se kvůli prázdnému žaludku přejedla natolik, že už mi ani na tu sklenici nezbývalo místo a celkově jsem tedy denně vypila max. 0,5 litru tekutin. Bída. Zkusila jsem to obrátit… vypít 5-10 min před zasednutím k obědu 1-2 sklenice.. a po obědě se alespoň člověk necítí tak těžce :-) Jinak klasické zásady jsou samozřejmě jíst 5x denně v malých! porcích. Kromě toho doporučuji se hýbat každý den, pro nesportovce a začátečníky střídat obden hodinovou svižnou chůzi (v parku se psem, s kamarádkou místo posezení v cukrárně) s nějakou akčnější činností – odhazování sněhu, vyběhnutí schodů do 5. patra, koulovačka… Mohla bych tu napsat knihu :-)) Kdyby chtěl někdo ještě poradit, neváhejte.

 2. S tím pitím vody před jídlem jsem to taky jednu dobu praktikovala, pak jsem ale četla, že si tím spíš naředím žaludeční šťávy, jídlo se pak pomaleji tráví a tím pádem si z jídla vezme víc tuků na uložení… Naopak někdo třeba doporučuje těsně před jídlem sníst čtvereček pořádné čokolády, která to trávení ještě podpoří :-)

 3. Jj, na tu stránku jsem už narazila taky. Má úžasně vymakané tělo, ale nevím, kde bych vzala tolik času na cvičení jako ona :-D
  Mně osobně víc vyhovuje dát si k obědu třeba ředěnou ovocnou šťávu, sice je kaloričtější, ale myslím, že jídlo se pak líp tráví, než když je v žaludku litr těžké vody.
  Nejvíc mi pomáhá, když si s jídlem “hraju” – naložím si toho na talíř třeba méně, ale pěkně ozdobím zeleninou, takže se člověk nají už očima a talířek i tak vypadá plný. Pro mě nejdůležitější zásada: nikdy nejíst “holé” jídlo (= jen maso a brambory, jen chleba s salámem…), vždy k tomu něco čerstvého musí být, ať už ovoce nebo zelenina :-)

 4. Ještě k té Zuzce… sleduji její stránku docela dlouho a podle toho, co říká, cvičí cca 12-20 minut denně, samozřejmě formou tabaty (high intensity interval training) a k tomu drží dietu a to je ve výsledku vše, co pro udržení dělá. A vím, že tabata tímhle způsobem opravdu funguje, 16 minut udělá víc než 2 hodiny orbitreku či rotopedu… kromě toho to buduje lepší svalový tonus. Nejlepší jsou na to samozřejmě sprinty, ale její variace jsou alespoň zábavnější… no a co se týče toho hraní s jídlem, to je opravdu nejlepší :) ke každému jídlu nějaký salát, či zeleninu, nejlépe v kombinaci s “čistými” proteiny :) jako jsou nízkokalorický cottage, tvaroh, bílý jogurt, apod…. nedávno na tuto dietu přestoupila i Zuzka, ale já už to sleduji delší dobu díky muscle fitness, fitness, apod :-) ale ona to lépe prezentuje než já :-D Zkoušela jsi nějaký její trénink? :) Dokud jsem to nezkoušela, říkala jsem si, to je pohodička, jí to tak jde… :-D http://www.bodyrock.tv/2010/08/30/crazy-home-bootcamp-workout/

 5. Popravdě mám z těchto silových cviků docela strach :-) Jsem dřív dělala trenérku aerobiku a diskotanců, cvičila jsem fakt hodně a mám po tom stehna a lýtka svalnatá jak chlap, že se skoro bojím vzít si sukni… Asi to mám v genech, ale já jsem typ, co udělá dva dřepy a svaly mu naběhnou až brrr :-D
  Těď se učím na státnice a chodím do práce, takže už netrénuju, jen si sama občas zacvičím jen tak pro radost a pro lepší pocit a řekla bych, že tím, že mi ty svaly trošičku ochably, tak mám hezčí postavu… Dřív když jsem si v uplých riflích stoupla bokem k zrcadlu, tak jsem tu přední část stehen měla úplně vyboulenou, ani jsem nemusela moc zatínat… teď když mi ty svaly trochu ochably, tak se sama sobě líbím prostě víc, takže k posilování přistupuju opravdu velice s mírou, jen abych si jakš takš udržela pevné tělo :-))

 6. Takže taky letošní státnice? :) Už se učíš? Já ještě ani nezačala se závěrečnou prací :( A ten čas tak hrozně rychle letí… Mně se třeba svaly i na ženách docela líbí :-) ne tedy typu kulturistky, ale spíše fitness modelky :-) Ale o 6-pack abs si zatím můžu nechat jenom zdát… :-) Mně teda taky naběhnou svaly na nohou, ale moc mi to nevadí, spíš mě trápí břicho, které bych si hrozně ráda “zploštila” a vyrýsovala.. ale nedaří se mi, mno :)

 7. jj, já jsem ráda, že mám aspoň téma a teď jsem víceméně ve stavu sbírání materiálů a takového toho bojim bojim, ale nemůžu se odhodlat do toho pořádně praštit :-D
  státnice budu dělat na žurnalistice a na sociologii… můj první plán byl, že si jedno z toho udělám už v lednu, ale nakonec jsem od toho tak nějak upustila… ono to taaak strašně letí :-/

Leave a Reply

Your email address will not be published.