Zaměřeno na břicho

Bříško, stejně jako boky a stehna patří k problémovým partiím. Ploché a vypracované břišní svaly nechtějí mít jen muži, chtějí je mít i ženy. Jak toho docílíš? Jen cvičení nestačí.


cviceni2Podle specialistů na hubnutí souvisí ztráta váhy s hormony – a ty mají vliv na ukládání tuků v těle. Pokud se špatně stravuješ, žiješ ve znečištěném prostředí, stresuješ se a necvičíš, tohle je první (a minimální) problém, se kterým se můžeš potýkat. Následné pokusy o nápravu jsou ale náročné, protože změna jídelníčku a pohyb zkrátka nestačí.

Zdravotní příčiny

Velké bříško může upozorňovat na potíže v oblasti nadledvinek a nadměrnou produkci inzulínu. Důvodem je dlouhodobý stres. Ten způsobuje vyplavování kortizolu a následnou vysokou produkci inzulínu. Přebytečná glukóza se pak ukládá v oblasti břicha. Co s tím? Nejlepší je omezit stres, uvolnit se, relaxovat. Všimni si, že pokud jsi v psychické pohodě, máš menší chuť na kalorická jídla, na sladkosti a podobně. Důležité je vyhnout se cukru, mléčným výrobkům, sušenému ovoci, pivu, vínu, bílému pečivu, kávě a ovocným šťávám. Naopak jez hodně pomaleji se spalujících jídel – celozrnné obiloviny, zeleninu, ryby, maso, luštěniny – to je to pravé.

Jak cvičit pro zpevnění břicha

Existuje spousta cviků na břicho, které můžeš do budoucna využít a díky kterým budeš mít břicho opravdu ukázkové. Dobré jsou aerobní aktivity jako běh a jízda na kole, s nimi hubnutí půjde trochu lépe. Zkusit můžeš i kolečkové brusle. Při posilování břišních svalů je důležité soustředit se na oblast bederní páteře, ta musí být prostě přilepená k zemi. Když cvičíš, mysli na brzdící funkci břišního svalu. Znamená to kontrolovaný a plynulý pohyb z jedné polohy do druhé, tedy z konečné polohy do výchozí. Každý cvik na břicho musíš provádět tahem, ne švihem, tím jednak posilování ztrácí na efektivnosti a jednak tím zatěžuješ právě bedra.
Na posílení břišních svalů je ale dobrá jízda na „kole“. Jde o to, že se položíš na zem a nohama pohybuješ tak, jako bys jela na bicyklu. Toto cvičení je podle některých až 2,5 efektivnější, než známé sedy lehy, či sklapovačky. Zapotíš se u skákání přes švihadlo, které nepůsobí jen na nohy a ruce, ale právě také na oblast břicha. Nedávno jsme v body balance dělali tzv. lavici. Ležíš na břiše, opřeš se o lokty a o špičky nohou, zatneš břišní svaly a držíš. Je to makačka, ale pomáhá to. Na břišní svaly jsou dobré také nůžky. Ležíš na zádech, opřeš se o lokty a kmitáš nohama. Můžeš cvičit samozřejmě i již zmíněné sedy lehy a sklapovačky, najít si na youtube.com cviky Zuzany Light, Češky, která svými internetovými videi o posilování dobyla svět. Možností je spousta. I v józe a pilates existují prvky, díky nimž perfektně posílíš jak přímé, tak i šikmé břišní svaly. Důležité je ale nepřestávat a tuto partii posilovat každý den. Plavková sezona se blíží, tak potom můžeš na koupališti ukazovat své dokonalé bříško. Více cviků najdeš na specializovaném webu o hubnutí břicha.

Výsledky nepůjdou vidět hned, břicho je problémová partie a posílení břišních svalů docela trvá. Když ale budeš denně posilovat a párkrát do týdne budeš chodit běhat, plavat, jezdit (na koloběžce, kolečkových bruslích či kole), skákat přes švihadlo, nebo dělat třeba pilates, výsledky se dostaví. A to ti zvýší nejen sebevědomí, ale také počet obdivných pohledů. A přestanou tě bolet záda.

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.