Zaměřeno na pleť

Abys měla dokonalou pleť, musíš se o ni dobře starat – nejprve si musíš určit, jaký typ pleti vůbec máš a pak teprve kupovat pro ni vhodnou kosmetiku. Jestli se o svou pleť staráš vzorně, ti napoví i ona sama – jakmile se neloupe, nesvědí, neleskne se až moc, pokud není plná zánětů právě v podobě akné, pak je zdravá a pečuješ o ni správně.


mastna-plet-1Hlavní roli hraje genetika. Pak samozřejmě také zdravý životní styl, hormonální změny, stres, to, co jíš, anebo třeba také roční období. To, jaký typ pleti máš, zjistíš pomocí pozorování – pleť musí být nenalíčená a ani nenakrémovaná – pokud uvidíš, že se lehce loupe, vidíš suchá místa – jedná se o pleť suchou. Pakliže je lesklá a mastí se, jde o pleť mastnou a jestli se leskne jen místy, hlavně na čele a na nosu – jde o pleť smíšenou.
Pokud pořád nevíš, jakou pleť máš, můžeš zkusit malý test – odlíčený obličej opláchneš vodou, nech ho oschnout a přilož na něj ubrousek – přitlač na bradě, tvářích a nose. Pokud máš suchou pleť, ubrousek spadne a zůstane beze stop. Pokud jde o pleť mastnou, přilepí se na obličej a po sejmutí ubrousku na něm zůstanou skvrny. U pleti smíšené se na ubrousku objeví T – to znamená T-zóna, z čehož plyne, že tváře máš suché, ale čelo, nos a brada inklinují k vyšší produkci kožního mazu.

Mastná pleť

Tu má většina mladých lidí, hlavně v pubertě, v tom období se na pleti tvoří akné (lze vyřešit krémem na akné), což pro většinu z nás, co si pubertou prošli, může být stresující. Ale nezoufej – mastná pleť pomaleji stárne – mastný film chrání pleť před vysycháním, a tak se netvoří vrásky, navíc mastná pleť lépe snáší vnější vlivy. Mastná pleť se vyznačuje rozšířenými póry, lesknutím krátce po vyčištění či přepudrování pleti.
Dříve jsem mívala mastnou pleť se sklony až k pleti problematické. Akné se mi tvořilo hodně, vlivem puberty nejen na obličeji. Vyzkoušela jsem spoustu výrobků, od krémů z lékárny, od velkých kosmetických firem, až po antikoncepci a kožní lékaře. Až moje nynější kožní mi napsala skvělý krém – jmenuje se Eclaran – obsahuje benzoylperoxid – ten akné vysuší a odstraní i menší jizvičky – díky němu se mi akné nedělá. K odlíčení doporučuji buď Vichy, anebo Garnier – zvláště Pure Active Exfo Brusher wash – dokonale pleť vyčistí. Pak je tady samozřejmě antikoncepce – na pleť dobře působí Minerva, Vreya, Bonadea, Chloe, Jeanine nebo Yaz. Některé z nich ale gynekologové nepředepisují – prý způsobují cysty. Takže záleží na tvém lékaři. Všeobecně se ale radí používat prostředky stahující a tonizující, nejlépe bez alkoholu a sulfátů. Dobré jsou prostředky s kyselinou hyaluronovou.
Co se líčidel týče, doporučuji Garnier BB krém určený na mastnou pleť. Nedávno jsem sehnala také makeup od Maybelline – dream satin liquid určený k maskování akné a rozšířených pórů.

Smíšená pleť

Promaštění pleti není „rovnoměrné“ – mastná je hlavně oblast T-zóny – nos, čelo, brada. Tady se objevují pupínky a černé tečky – nachází se tam více mazových žláz. Tento typ pleti je nejnáročnější na údržbu – měla by ses snažit utlumit maz v t-zóně a hydratovat suché partie. Působí jemně a nejsou tak viditelné póry – má zdravou barvu.
Nejideálnější je, aby sis zvolila výrobky konkrétně na smíšenou pleť, což je v dnešním světě možné – smíšená pleť bývá často i velmi citlivá, proto zvol přípravky, které se smývají. Co se týká krémů a různých sér, je dobré si pořídit gely – ty pleť nemastí, ale rozhodně ji hydratují. Někdy je ale třeba kombinovat – na T-zónu aplikuj gely a přípravky na smíšenou pleť, na suché partie hydratační krémy. Co se líčení týká, BB krém od Garnier je vhodný i na smíšenou pleť, rozhodně si vybereš. Líčení smíšené pleti probíhá v pohodě, horší je to ale s mastnou T-zónou – ta vyžaduje víc pudru.

Suchá pleť

Suchá pleť působí tence až průsvitně, objevují se na ní viditelné červené žilky, pne už po probuzení a vyčištění. Je citlivější na roční období, smog, a tím, že jí chybí mazový film, rychleji stárne, trpí na sluníčku. Pokud jsi majitelkou suché pleti, patrně působí bezchybně – do třiceti. Pak má tendence ke stárnutí.
Suchost někdy může být projevem onemocnění štítné žlázy nebo diabetes. Nepoužívej na suchou pleť gely ani mýdla – vysušují ji ještě víc. Odličuj se zásadně odličovacími mléky či pomocí jemné micelární vody. Suchou pleť musíš pravidelně promazávat, doporučuji výživné krémy. Krémy kupuj zásadně v lékárně. Můžeš vyzkoušet ty na citlivou pleť – suchá je citlivá značně. Nejlepší jsou pak neparfémované a bez konzervačních látek. Vhodné jsou také olejíčky a produkty obsahující vitamíny A a E.

STRAVA

Pro suchou pleť jsou favority produkty s obsahem omega-3 mastných kyselin, obsahují je především ryby. Pleti pomáhají v kombinaci s vitamíny C a E. Jez také ořechy, sardinky, makrelu, lososa, to vše se zeleninou a slunečnicovým či olivovým olejem. Vyhni se cukru, alkoholu, kyselinotvorným potravinám a živočišnému tuku. U mastné pleti se vyhni vysoké kombinaci mléka, vyhni se i nadměrnému solení. Dobré jsou potraviny bohaté na zinek, obsahují ho například mandle. Skvělá je také oranžová zelenina, bohatá na beta-karoten.

Chceš se zúčastnit zajímavých soutěží? Vyzkoušej soutěž na webu vyhrajte.sk. Můžeš se zúčastnit zajímavé soutěže o ceny!

Pleti zdar!

Bára

Studuje a bydlí v Ostravě, učí se rusky, anglicky, španělsky a německy, baví ji fotografování, plavání a knížky Roberta Fulghuma.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.