Ženské záněty od A do Z

Víš, co je nejčastější příčinou návštěvy u gynekologa? Mnohé z nás si možná myslí, že nejobvyklejším důvodem je preventivní prohlídka, ale opak je pravdou. Většina žen na preventivní prohlídky nechodí a k lékaři přicházejí, až když už není žádné jiné řešní. Nejčastějším důvodem gynekologické prohlídky jsou ve skutečnosti infekce ženského pohlavního ústrojí.

Mezi ženské problémy nepatří pouze mykózy, nebo-li kvasinkové infekce, ale také jiné choroby, podle kterých se rozlišují “mikrobiální obrazy poševní” (mezi lékaři a biology se jim říká MOPy). Právě pomocí těchto obrazů gynekolog pozná, co je příčinou problémů a na jejich základě také zahajuje léčbu.

gynekologie

Obraz zdravé ženy se skládá z buněk z odloučené poševní sliznice a z lactobacilů, tedy mikrobů, kteří rozkladem látek obsažených v odloupaných buňkách tvoří kyselé pH pochvy. To působí protektivně vůči infekcím a množení dalších mikroorganismů. Při narušení tohoto prostředí často dochází k zánětům ženského pohlavního ústrojí.

Existují dva nezdravé obrazy, nehnisavý a hnisavý zánět. Pochva je doslova přemořena nežádoucími bakteriemi, které znemožňují správnou funkci laktobacilů. Tyto infekce se projevují zarudnutím, svěděním v oblasti poševního vchodu a také výtokem.

Kapavčitý obraz
V tomto případě převažuje gonokoková infekce. Asi u poloviny postižených žen se nemoc vůbec neprojevuje, zbytek žen si převážně stěžuje na výtoky, obtížné močení. V závažnějších případech se může projevit krvácení mezi menstruacemi a někdy dokonce i po sexuálním styku. Kapavka se může, v závislosti na sexuálních praktikách, projevit v oblasti anální, nebo dutině ústní.

Trichomonadový obraz
Tento obraz je způsoben prvokem bičenkou poševní. Příznaky se neliší od kapavčitého výtoku.

Obraz vaginální mykózy
Mykózu způsobují kvasinky,  nejčastěji rodu Candida albicans. Kvasinky se v malé míře vyskytují u člověka jako součást jeho přirozené mikroflóry, ovšem při jejich přemnožení se mohou objevit známky infekce nejčastěji v podobě tvarohovitého hrudkovitého výtoku a svědění vulvy. Mezi možné příčiny patří zvýšená hladina estrogenů (v těhotenství) a cukru (diabetes mellitus, nebo převaha sladkostí ve stravě) a léčba širokospektrými antibiotiky, narušující normální poševní flóru.

Léčba
Jak se s infekcemi vypořádat? Rozhodně při větších potížích navštiv gynekologa, který ti určí vhodnou léčbu. Bude se zřejmě skládat z antimykotitk určených speciálně pro léčbu ženských infekcí. Tyto léky jsou většinou na předpis a mají daleko větší účinek, než volně prodejné léky (například Canesten, Candibene), které mohou pomoci spíše jako prevence nebo při velmi mírných potížích.
V případě nákazy bičenkou poševní existují speciální léky a masti přímo na toto onemocnění. Navíc zde platí, že současně musí být léčen i sexuální partner, který ženu potencionálně mohl nakazit při pohlavním styku. Pokud by léčen nebyl, mohlo by to vést k opakovaným infekcím.
Kapavka se léčí antibiotiky. Zde léčba trvá dlouhou dobu a pacient musí docházet na kontroly, zda dochází k ústupu hladiny gonokoků v poševním prostředí.

Prevence
Prodělala-li žena již infekce, měla by poté o svoji poševní flóru lépe pečovat. Existuje více možností.
1) Většina z těchto chorob se přenáší výhradně pohlavním stykem, proto se mezi nejúčinnější prevenci řadí zásady bezpečného sexu.
2) Je vhodná konzumace jogurtů a jiných kysaných mléčných výrobku s probiotickou kulturou.
3) V lékárně je možné zakoupit tabletky s lactobacilly
4) Gely a mýdla pro intimní hygienu mohou pomoci předcházet infekcím.
5) Ideální je nošení prodyšného prádla.
6) Velice vhodné je také zásadně omezit sladkosti a bílé pečivo, které je plné kvasnic.

Další rady a tipy
Mnohé ženy doporučují vyzkoušet čaj Lapacho ( cca 150 Kč), který posiluje imunitu a stimuluje vznik bílých a červených krvinek, tudíž se tělo lépe s infekcemi vypořádá.
Našemu zdraví velice přispívá také Chlorela. Jedná se o sladkovodní řasu, která obsahuje vitamíny a minerály, přispívá k posílení imunity a detoxikuje organismus. Podobné čistící účinky má také oregánový olej, který zbavuje tělo plísní.
Pokud už žena jednou infekci ženských pohlavních orgánů prodělala, bude s ní mít problémy pravděpodobně až do konce života. Tyto potíže se objevují opakovaně po návštěvách veřejných koupališť nebo saun, při výměně partnera, při četných pohlavních stycích, kdy dochází k mikroporaněním ženské vagíny. Někdy se stav zhorší, pokud žena konzumuje příliš moc pečiva, sladkostí nebo piva. Existuje další řada příčin, které mohou infekci vyvolat znovu. Většinou však žena sama časem pozná, co už pro ni není vhodné a čemu je třeba se vyhýbat.

1 Comment
  1. chudák holky kteréto mají ,moje kámoška měla takový zánět a trvalo jí to skoro rok neš se jí to vyléčilo úplně,byla z toho úplně na nerv jelikož měli se svým klukem domluvené své poprvé ,a ona kvůli tomu zánětu nnemohla a von se s ní rozešel .ale řííkala sem jí ž takovej kluk -no prostě s takovem bezprominutím kokotem nemá cenu chodit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.