Chřipka z těla ven!

chripkaČelo máš jako v ohni, bolí Tě šíje a vůbec celý člověk. Chvíli je Ti zima a hned zase teplo, bolí Tě v krku a máš příšernou rýmu? Ano, je to tak. Smlsla si na Tobě paní Chřipka!

Kde se vzala?
Chřipka je virové onemocnění, které se často plete s obyčejným nachlazením. Šíří se kapénkami, takže stačí, abys byla v místnosti s nějakým přenašečem (člověk, kterého virus už napadl), on párkrát zakašle a už vzduchem putují tisíce malých infekčních částiček. Ty je vdechneš a za tři čtyři dny už ležíš v posteli a je ti vážně zle.

Jak ji přemoct?
Hlavně zůstaň v posteli, pěkně se vypoť, měř si teplotu a pij litry čaje. Nejlepší je černý čaj s citrónem, ten totiž obsahuje vitamín C, který posílí Tvoji imunitu. Jez ovoce – hlavně citrusové plody. Pokud Tě bolí v krku tak, že nemáš na jídlo ani pomyšlení, nebo Tě polykání moc bolí, jez Céčko v tabletkách.

Popros maminku, aby zavolala Tvému lékaři, který Ti poradí, jaké užívat léky. Mezi nejčastěji užívané patří asi Paralen, který tlumí bolest a sníží Ti horečku.

Prevence
v době chřipkové epidemie omez pobyt na místech, kde je hodně lidí – kina, supermarkety
teple se oblékej
jez vitamíny
hodně pij
otužuj organismus – nejlepší cestou je pobyt na čerstvém vzduchu, pestrá strava, dopřej si spánku odpočinku
nyní novinkou na trhu je vakcína proti chřipce – provádí se nejčastěji na podzim, chrání Tě po dobu až 12 měsíců, ale ani očkování Ti nezajistí 100% odolnost, ale faktem je, že je to asi nejúčinnější prostředek

Máš Ty nějaký tip, jak chřipku přežít, nebo se jí ještě lépe vyhnout úplně? Napiš nám :-)

Text: Terezka
—–
18.1.2008

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

3 Comments
  1. Mno teď sem zrovna doma nejspíš s chřipkou….ale ještě k tomu co píšete tak mě bolí uplně celý tělo, zvracim a mam průjem…asi se z toho zbláznim…

  2. Jo já teď zrovna mam angínu,ale hned 1.den s antibiotikama mě teplota klesla do normálu,tak ok :o)
    Ale nemůžu jíst ovoce :-(

Leave a Reply

Your email address will not be published.