Když hlava třeští

bolesthlavyKaždá z nás už jistě zažila protivnou a nekonečnou bolest hlavy a možná nad ní jen mávla rukou a šla si lehnout. Za častými bolestmi však nemusí stát jen obyčejné nachlazení či únava. Poradíme ti, jak tento problém řešit a co si žádá prohlídku lékaře.

Jak se cítíš:
Hlava tě třeští, cítíš uvnitř divoce pulzující tepny, jsi naštvaná na celý svět, nic se ti nelíbí, vadí ti ostré světlo. Stává se ti to častěji.
Co by to mohlo být: MIGRÉNA
Důvod: Příčinou těchto bolestí hlavy může být dehydratace organismu nebo velké hormonální změny například při menstruaci.
První pomoc: Lehni si na postel v šeré či tmavé místnosti, dej si na čelo studený obklad a snaž se hodně pít (nejlépe čaj). Od bolesti ti pomůže například aspirin. Hlavně se snaž být v klidu.
Jak se s bolestí vypořádat: Zaveď si deníček a vždy si do něj zapiš, kdy se migréna objevila a za jakých okolností. To ti pomůže rozluštit pravou příčinu. Poradit se můžeš i se svým lékařem.headache

Jak se cítíš: Jsi unavená a cítíš bolest, když si dlaní tlačíš na tvářích či na čele.
Co by to mohlo být: ZÁNĚT DUTIN (obvykle spojený s teplotou/horečkou a zeleným hlenem)
Důvod: Zánět dutin způsobuje bakteriální infekce.
První pomoc: K uvolnění dutin napomůže napařování se nad hrncem s horkou vodou (často se do vody přidávají speciální soli nebo bylinky s podpůrnými účinky). Nahneš se nad hrnec, přes hlavu si přehodíš ručník a snažíš se vdechovat teplé páry. Anebo si na oblasti dutin přilož kousek látky (malý ručník, kapesník) namočený v teplé vodě.
Jak se s bolestí vypořádat: Zde je návštěva lékaře nezbytná. S velkou pravděpodobností budeš léčena antibiotiky, které zánětlivé bakterie zničí.

Jak se cítíš: Máš pocit, jako by ti někdo stahoval hlavu silnou stuhou, tvůj krk je strnulý, jsi velmi unavená.
Co by to mohlo být: STRES, VYSOKÝ TLAK
Důvod: Při stresu se stahují obličejové svaly a vytváří velký tlak na lebku, což způsobuje bolest.
První pomoc: Je třeba se úplně „vypnout“, přestat pracovat, uvolnit se. Zhluboka dýchej. Pomůže i jemná masáž krku a ramen.
Jak se s bolestí vypořádat: Pokud bolest nepřejde ani po 30ti minutách klidového režimu, vezmi si aspirin nebo jiný lék od bolesti hlavy. Říká se, že velkou úlevu přináší i akupunktura (stačí tlačit prsty na určité body na těle).

Jak se cítíš: Hlava tě začne bolet po dlouhém čtení, dívání se na televizi či na monitor počítače, při opisování látky z tabule ve třídě.
Co by to mohlo být: VADY ZRAKU (krátkozrakost/dalekozrakost)
Důvod: Tvé oči nejsou schopné správně zaostřit na různé předměty či slova ať už v dálce nebo v přímé blízkosti. K zaostřování si napomáháš křečovitým přivíráním očí. Oči jsou velmi namáhané – projeví se to únavou a bolestí hlavy.
První pomoc: Ve třídě si přesedni do některé z prvních lavicí, abys viděla líp. Při sledování televize, při čtení a práci na počítači si dělej alespoň krátké přestávky, aby si oči alespoň na chvíli odpočaly.
Jak se s bolestí vypořádat: Objednej se u očního lékaře. Pravděpodobně budeš potřebovat brýle či čočky. Pokud už brýle máš, je pravděpodobné, že ti sklíčka se stávajícími dioptriemi už nestačí.

Text: Eliška R.
Foto: Stephen Lee
——
20.4.2008

(c)  Autorská práva vyhrazena.
Zákaz kopírování textu bez výslovného souhlasu redakce.

Eliška R.

Je jí třiadvacet, žije v Brně, miluje ruch a "šumění" města. Ve volných chvílích se často baví vařením nebo brouzdáním po obchodech. Sní, že jednou bude mít šatnu o velikosti minimálně své dosavadní ložnice. Náladu jí vždy zaručeně zvednou knížky od Roberta Fulghuma a za ráj na zemi považuje francouzské Azurové pobřeží.

8 Comments
  1. Já si vždycky lehnu a spím. Žádný trvalý problémy s hlavou nemám, vždycky je to jenom nějaká migréna. Ale je dobrý, že se o tom píše . . . :-)

  2. super článek mě bolí hlava pač mám asi boreliozu ……předevčírem už mě bolela hlava …pak sem si našla klíště vytáhla ho a tedka mě pořád bolí a nesmírně se potím a je mi vedro …..mějte se čau:-*

  3. No to je sice pekne a vatsinou to pomaha ale mna boli hlava bez prestania neustale a uz z toho nevlaaadzem … ako keby ste mali migrenu cely rok cely zivot … ale napriklad teraz ked toto pisem tam ma boli neskutocne velmi … a ziadny doktor nefie co to je uz aj na CT mozgu som bola ale nic … tak co mam robit?

  4. kdež jsem unavená tak mi to ty oči dělají.. a jinak mám spíš potíže že se často točí hlava a tmí před ořima.. nvm čím tj možná mám nízkej tlak a jinak moc pěkně napsanej článek

Leave a Reply

Your email address will not be published.