Ako urobiť dojem v kuchyni

[button link=”https://slecna.info/tag/milusin-blog/” color=”blue”]MILUŠIN BLOG[/button]

MILUŠIN BLOG – Prichádza jar a s ňou sa zo zimného spánku prebúdza i príroda. Je známe, že mladé bylinky v sebe ukrývajú množstvo cenných látok, ktoré potrebujú pre svoj rast a preto by nemali chýbať ani na našom stole. Či už ide o cesnak medvedí, kysličku obyčajnú, žihľavu dvojdomú a pod.
bylinkový čaj z heřmánkuPokiaľ máte priateľa a chcete urobiť dojem nielen na neho, ale aj na jeho rodičov, tieto osvedčené recepty, ktorým sa budem venovať, vám to zaručia. Stačí chvíľka strávená na lúke, kde si nazbierate žihľavu, či púpavu a zvyšok prípravy zdravých a organizmu prospešných receptov sa odohráva už len v kuchyni.

Žihľavový /kopřivový/ sirup

30 ks mladej žihľavy, 20g kys. citrónovej, 2 l vody, 2,5kg kryštálového cukru

Vodu s kys. citrónovou prevaríme a necháme vychladnúť. Mladú žihľavu umyjeme, pokrájame na drobnejšie kúsky a pridáme do vody. Necháme 24 hodín stáť. Potom pridáme kryštálový cukor a miešame, kým sa nerozpustí. Podávame do plastových alebo sklenených fliaš, dobre uzavrieme a vložíme do chladničky.
Tento sirup má béžovú farbu, lebo neobsahuje chlorofyl zo žihľavy, ale len cenné látky, ktoré prečisťujú krv. Takisto pôsobí močopudne a napomáha proti vypadávaniu vlasov. V chladničke vydrží týždeň. Pije sa s minerálkou, sódou alebo čistou vodou.

Med

300 hlávok púpavy (pampelišky), 1 citrón, 2 l vody, 1 kg kryštálového cukru

Najprv si vo vode povaríme asi hodinu púpavu s ošúpaným a pokrájaným citrónom. Precedíme cez jemné sitko, pridáme cukor a varíme do zhustnutia.
Takto pripravený med je nielen chutný, ale aj zdravý. Môže sa pridávať do bylinkových čajov bez toho, aby eliminoval ich liečivé účinky tak potrebné pre náš organizmus. Čerstvý chlieb natretý s maslom a domácim medom je úplná lahoda.

Do tretice niečo sladké a nezdravé.

Puding s javorovým sirupom

Tento puding je veľmi sýty. Ak dostanete s priateľom chuť na sladké, odporúčam práve túto maškrtu, ktorú ja robievam dosť často, pretože na prípravu koláčov a zákuskov som nemehlo. Najlepšie na recepte je, že sa vďaka svojej jednoduchosti nedá pokaziť.

1 bal. karamelového pudingu v prášku, 400 ml mlieka, 150 ml smotany na varenie, 1 dc javorového sirupu, 1 bal. vanilín. cukor

Mlieko dáme variť, zároveň si v druhom hrnci zmiešame smotanu s javorovým sirupom, vanilín. c. a pudingom v prášku. Keď mlieko zovrie, pripravenú zmes doň vlejeme a krátko povaríme. Podávame ešte teplé.

Autorka: Miluša

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.