Bezkonkurenční Coco

[button link=”https://slecna.info/tag/blog-kristyny/” color=”violet”]BLOG GABRIELLE[/button]
Gabrielle Bonheur Chanel, přezdívaná Coco, se narodila 19. srpna 1883 ve Francii. Je jednou z nejznámějších návrhářek všech dob. Původem to byla jen prostá venkovská dívka bez peněz a vzdělání, jejíž povaha a talent předčili vše. I dnes díky tomu zůstává velkým vzorem a inspirací pro mnoho dívek a žen.

Coco Chanel

Coco Chanel své dětství trávila převážně v klášterním sirotčinci, který ji přece jen něco naučil, a to nejhlavnější věc k jejímu módnímu růstu – šít. I když žádné peníze neměla, nebo jen minimum, uměla to tato nesmělá dívka vyřešit po svém. Působila jako společnice mužů a po nocích zpívala se svou sestrou Julií po barech. Zde se jí začalo říkat Coco –  v překladu to znamená miláček nebo dušička.

Ve svých dvaceti letech začala Coco pracovat u své tety v obchodě s oděvy, po krátké době si v obci Moulins získala pověst mimořádně dobré švadleny. Ve svém životě poznala mnoho mužů, kteří jí pomohli v kariérním růstu, například vlastník zámku u Compiègne Coco přivedl do vyšší společnosti a britský diplomat jí pomohl otevřít několik obchodů s luxusními klobouky. I přes to, že se scházela s tolika muži, se Coco nikdy neprovdala. V roce 1916 si otevřela svůj první salón.

Později už Coco znal celý svět a všichni milovali její styl, byl tak jednoduchý, čistý, elegantní,  prostě jedinečný. K nejznámějším kouskům z jejich kolekcí patří malé černé  –  šaty vycházející z košilového stylu. V roce 1921 navrhla svou první vůni – Chanel No. 5.

V čase svého největšího kariérního růstu oblékala Coco Chanel mnoho známých osobností, například Grace Kelly, Jacqueline Kennedy, Audrey Hepburn.

V 71 letech přerušila svůj odpočinek a vytvořila snad nejznámější typ oděvu – kostým Chanel. Tento kostým se skládá z krátkého saka bez límce a sukně těsně pod kolena, sako je lemováno ozdobnou portou. Dodnes ho nosí miliony žen po celém světě.

Po smrti této legendy její práci převzal Karl Lagerfeld a její jedinečný styl pozměnil, avšak  značka Chanel zůstává stále na vrcholu módního průmyslu.

Nejznámější citáty Coco Chanel:

“Není ošklivých žen; jsou jen ženy, které se neumějí udělat krásnými.”

“Můj život se mi nelíbil, tak jsem si vymyslela jiný.”

Text: Gabrielle

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.