Fenomén všech generací zvaný LARP

[button link=”https://slecna.info/tag/klarin-blog/” color=”green”]KLÁŘIN BLOG[/button]

Stalo se vám někdy, že jste na procházce v lese potkali skupinku skřetů, čarodějů, nebo elfů? Nepřesunuli jste se do příběhů Pána prstenů, ale jednoduše jste se stali omylem součástí LARPu, kulturně – společenského fenoménu, který má u nás stále více příznivců a vychází z her na hrdiny.

Německý LARP Drachenfest. Zdroj: fanpop.com
Německý LARP Drachenfest. Zdroj: fanpop.com

Slovo LARP je akronym, sestavený z počátečních písmen slov. V tomto případě jde o anglická slova „Live action role playing“, což volně přeloženo znamená živé akční hraní rolí. LARP byl nezávisle na sobě založen několika skupinami v Severní Americe, Evropě a Austrálii. První zaznamenanou larpovou skupinou je Dagorhir z USA, která byla založena roku 1977. V České republice se LARP začal objevovat až ve 20. století. Ale teď zpátky k tomu, oč se jedná. LARP by se dal jednoduše nazvat velkou divadelní hrou. Místo herců a diváků se však ujímají hráči. Hráči mají na starosti vymyslet vzhled, povahu, vybavení (zbraně mohou být pouze z molitanu či dřeva – odtud český název dřevárny), pro postavu, kterou se stanou. Většinou však popis a úlohu své postavy dostane po přihlášení.

Průběh hry

Základem LARPu je kromě postav také příběh, který mají na starosti organizátoři. Připraví hlavní dějovou linii a prostředí. Je však jasné, že příběh se v jistých částech může vyvíjet jinak. Hráčům je totiž dovoleno z velké části děj ovlivňovat. O to větší je potom zábava, když se příběh snažíte otočit například ve svůj prospěch.

Není LARP jako LARP

Jako ostatně všechno má samozřejmě i LARP mnoho druhů, na své si proto přijde téměř každý. Já vám však představím jen ty nejzákladnější.
[framed_tabs]
[tab title=”Bitva”]Stáváš se členem jedné z armád, jež jsou v konfliktu a tvým úkolem je hrdinně bojovat, padnout, oživit se, a znovu padnout pro svého velitele. Občas mají hlubší příběhovou linii.[/tab]
[tab title=”Družinovka”]Je bitvou, ve které máš družinu postav, z nichž každá má nějaké specifické dovednosti. Například letci, léčitelé, zvědi aj. Každé z těchto povolání je jiné než ostatní a můžeš si vybrat družinu, jaká se tito líbí a hodí. Kromě boje se zde velmi zakládá na hraní postav.[/tab]
[tab title=”Svět”]Staví se na hraní role a rozvíjení příběhu. Souboje zde nehrají žádnou velkou roli, objevují se jen občas, aby podpořily dějovou linii. Samotný LARP je založený hlavně na zábavě a spokojenosti.[/tab]
[/framed_tabs]

Kromě těchto druhů existují ještě LARPY s tematikou sci-fi, historické, post-apokalyptické, městské, budovatelské a mnoho dalších.

Slovník LARPu

Pokud jste hráli nějakou hru online, jistě se již setkali s podivnými zkratkami či slovy, kterým nerozumíte, podobně tak je tomu u LARPu. Která slovíčka vás mohou zarazit?
[row_box style=”box border box_light_gray”]
[divider_space]
Lama – hráč, který neumí zacházet se zbraní a bojovat

Železo – akce, na nichž jsou zbraně a zbroje reálné a z kovu (tupé). Jen pro zkušené!

Kydlit – zabíjet

Kostýmovka – pravidlo o nošení kostýmu po dobu akce

Orgové – členové organizačního týmu

CP – cizí Postava, která nepatři do hry

A mnoho dalších.
[/row_box]

LARPy jsou vlastně takovým útěkem od všedního dne a reality vůbec. Ve své podstatě se můžete, stát kým jen chcete a to je velmi lákavé.

Autorka: Klára

Pokud chcete vědět víc, navštivte: http://www.larpy.cz/ , http://www.ucw.cz/drevarny/

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.