Jak přijít na chuť exotickému ovoci

[button link=”https://slecna.info/tag/veronicin-blog/” color=”violet”]VERONIČIN BLOG[/button]

Když přichází zima, jvše kolem nás ztrácí barvy a energii. A vlastně to nemine ani nás samotné. Opálení bledne, pokožka je přesušená a s naší energií to díky čím dál častější absenci sluníčka také není žádná hitparáda. Proto je obzvlášť teď ten pravý čas vehnat do těla něco povzbudivého, dobrého a zdravého – ovoce z exotických krajin!

Sehnat čerstvou papáju není jen tak, ale vyplatí se.

Jak ubývá slunných dnů, pulty obchodů začíná plnit ovoce z dovozu. Mnoho druhů ani neumíme pojmenovat a vyzkoušet ho chce trochu odvahy. Já už mnohé vyzkoušela a o svoji zkušenost se ráda podělím.

Tyto jsem si zamilovala nejvíce:

Kaki

Kaki je měkký oranžový plod. Chuť je lahodná, podobná broskvi a meruňce, ale je také cítit chuť mrkve a dýně. Kaki neobsahují téměř žádné proteiny ani tuky, ale obsahují sacharidy. Nejvíc je zastoupena fruktóza. Obsahuje také významné množství vitamínu C. Působí jako dobré změkčovadlo na trávicí trakt a má také stahující a antioxidační účinky, takže pomáhá zpomalovat stárnutí buněk a je také dobrou prevencí rakoviny.

Nejlépe chutná čerstvé. Dá se ale použít i jako pyré do želé, džemů, kompotů, nebo jako doplněk k tvarohu či jogurtu. Za jeden kus zaplatíme kolem 37 korun.

Liči

Malé, do červena nebo oranžova zbarvené plody liči jsou sladké a jemnou chutí připomínají hroznové víno nebo kompotované mandarinky. Obsahují zhruba 80 % vody a mnoho biolátek. Ukrývají v sobě vitamíny B1, B2 a C.  V čínské medicíně je liči pomocníkem při léčbě kašle, onemocnění lymfatických cest a při bolestech žaludku. Nadějné je i jeho testování při léčbě rakoviny.

Liči je možné přidávat do salátů, koktejlů, bowlí i do omáček. Ale nejlepší je bezesporu samotné. Vynikající je, pokape-li se citronovou šťávou a posype cukrem. Cena se pohybuje kolem 99 korun za kilogram.

Papája

Papája má zvláštní hruškovitý tvar a hladkou, zeleno-oranžovou slupku. Chutí by byla nejblíže melounu, ovšem voní po čerstvých broskvích. Obsahuje spoustu důležitých biologických látek a velké množství vody, stejně jako meloun. Dále vysoké množství provitamínu A, B5 a samozřejmě také vitamín C. Papája je lehce stravitelná a usnadňuje trávení. Je vhodnou potravinou při léčbě všech druhů organických poruch žaludku a střev. Je také cenná pro nízký obsah tuků. Suma sumárum, v přiměřeném množství je to ovoce pro zdraví.

Jako vše ostatní, i papáju bych doporučila dlabat samotnou a čerstvou. Ovšem výborně chutná třeba i v koláčích. Z papáji můžeme připravovat samozřejmě i džemy, šťávy a sorbety. Cena jedné papáji se pohybuje kolem 50 korun.

Pomelo

Pomelo je jedním z největších citrusových plodů. Vzdáleně se může chutí podobat grapefruitu, jen bez hořkého doprovodu. Je osvěžující a sladké, popřípadě sladkokyselé. Je vydatným zdrojem železa, draslíku a vitamínu C a A. Pravidelná konzumace pomela přispívá v boji proti srdečním nemocem a snižuje hladinu cholesterolu. Vláknina, nízký obsah sodíku a žádný tuk z něj dělá super pomocníka při hubnutí. Co víc si přát?

Pomelo se konzumuje syrové, bez slupky. Buď vychlazené „jen tak“, nebo se může nakrájet do ovocného salátu. Obě varianty mohu z vlastní zkušenosti jen doporučit! Obvykle se prodává za cenu kolem 30 korun za kus.

Je možné se ovocem předávkovat?

Zvláště v nastávající době plné kašílků, rýmiček a celkového tělesného oslabení dodá exotické ovoce energii a ochrání náš organismus. Závěrem bych ale chtěla upozornit, že tropické plody by se měly konzumovat přiměřeně, například jednou týdně. Nadměrné množství by totiž mohlo způsobit předávkování antioxidanty, což by mohlo vést k vyrážce, průjmu, bolestem hlavy nebo závratím.

Autorka: Veronika P.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.