Jak se vypořádat s povánočními kily navíc

[button link=”https://slecna.info/tag/mijin-blog/” color=”orange”]MIJIN BLOG[/button]

Máš stejně jako já takový pocit, že bys měla po Vánočním hodování KONEČNĚ začít něco dělat? Vzpomínáš na plné stoly u známých a na pocity přejedení? Málokdy se mi podaří dodržet novoroční předsevzetí, ale nejlepší na tom je možnost zkoušet to každý rok znovu. Takže moje letošní předsevzetí zní: „Jíst víc zdravě a cvičit“ nebo alespoň se o to postupně pokoušet.

Některé radosti si budeš muse odepřít.
Některé radosti si budeš muset odepřít.

A krok, kterým chci začít, je pravidelné snídání. Všude se říká, jak je snídaně nejdůležitějším jídlem dne. Ideálně teplá snídaně jako jsou například vajíčka, nebo vařená zelenina. Řekněme si ale na rovinu, která z nás nemá na pořadu dne posunutí budíku, rozhodování co na sebe, karambol s líčením nebo hledání klíčů a samozřejmě následující nestíhání autobusu? Tohle zkrátka nedávám. Pro začátek bohatě stačí vyhnout se sladkému. To znamená žádné croissanty, koblihy, sladké kávičky, bohužel i džusy. Sladká snídaně je totiž až 50% příčinou ukládání tuků z celého dne. Ideální je dát si teplý nápoj (vyjma kávy), jako je čaj nebo teplá voda s citrónem a medem (teplá voda je super náhrada za čaj, pokud nestíháš ani uvařit vodu) a namazat si tmavý rohlík se zeleninou. Z vlastní zkušenosti říkám, že je výhodné si snídani připravit den předem a ráno jen vytáhnout z ledničky.

Nezapomenout na svačiny

Hladovkou rozhodně nezhubneš, a pokud ano, je to jen na chvilku, a hlavně pro tvoje tělo to není nic příznivého. Pro zdravé hubnutí je důležité dodržovat i pravidelnou stravu. Doporučuje se jíst každé 3 hodiny. Dvě svačiny za den se dají zvládnout. Nezapomeň do nich také zakomponovat zeleninu a tentokrát je povoleno i sladké ovoce. Opět je fajn si je připravit večer.

Nejíst na noc

Oběd většinou ovlivnit nemůžeš, protože nabídku máme omezenou školní jídelnou nebo menzou, takže jediné, co můžeš udělat, je zmenšit porce a vynechat zákusek. Večeře je ale opět v našich rukou. Nebudu tady popisovat, jak by tvoje večeře měla vypadat (jen varuji před polotovary), mnohem důležitější je její načasování. Nejlepší by bylo, kdybys večeři stíhala do 17.-18. hodiny. Je to další věc, která se velkou měrou podílí na ukládání tuků. Spousta lidí je zvyklých přijít pozdě domů, hladoví, a nandat si porci k prasknutí. Co s tím má pak chudák tělo dělat, když se celou noc nehýbe? Pokud to stejně jako tahle spousta lidí nestíháš, zkus se přemoct a dej si jen nějaký salát (zkrátka něco lehkého) v přiměřeném množství. O to víc se pak budeš těšit na snídani a nezapomeneš na ni.
[styled_box Title=”Bonus do jídelníčku” Color=”pink”]
Černý pepř

Černý pepř ti kromě dobré chuti poskytne i důležité látky, které napomáhají rychlejšímu zažívání. Pepř má pozitivní vliv i na regulaci tukových buněk.

Bazalka

Čerstvé lístky bazalky jsou plné železa, které má blahodárný vliv na tvoji pleť. Bazalka také pomáhá proti zavodňování a otékání končetin.

Chili papričky

Pokud chceš zhubnout, tak lehce pálivá a pikantní jídla rozhodně neuškodí (musíš ale zvážit hubnutí x tvoje pleť, většina z nás je na pálivá jídla citlivá). Chili papričky obsahují vzácný kapcain, který má pozitivní vliv nejen na snižování váhy, ale bojuje i proti vzniku rakoviny a dalších onemocnění.

Černá rýže

Zdravější varianta rýže, která možná není u nás tak známá. Je plná železa, vlákniny, vitamínu E a antioxidantů obsahuje více než lesní plody.

Meruňky

Meruňky, jak čerstvé tak sušené, obsahují vitamíny A, C a E. Navíc mají vysoký obsah beta karotenu, který ti pomůže k zářivé pleti a silným vlasům.
[/styled_box]

Víc pohybu

Dokopat se ke každodennímu cvičení chce velkou dávku odhodlání. Pro začátek je dobré si zajistit více pohybu. Podle různých výzkumů je dokonce chůze mnohem efektivnější na hubnutí než běh. Můžeš si třeba vystoupit o zastávku dřív a dojít kus pěšky, nebo pokud se vezeš jen pár zastávek, vůbec do autobusu či tramvaje nenastupovat. Určitě z toho budeš mít stejně jako já dobrý pocit, že konečně něco děláš.

Cviky na břicho

Řekněme, že jsi dospěla k odhodlání každý den cvičit. Podle mě je lepší začít třeba jen minutou/dvěma, než abys po týdnu skončila. Až ti bude připadat, že vydržíš déle, minuty si přidáš. Postupem času se z povinnosti stane zaběhnutá denní činnost a máš vyhráno. Tady je na ukázku pár cviků, co jsem našla na netu. Jen se nesmíš nechat demotivovat tempem toho chlápka!
[youtube]
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3fU_8kJeXeE#
[/youtube]

Ještě poslední a možná nejdůležitější věc. Nezapomeň se nějakým způsobem motivovat. To dělá nejvíc. Například mojí motivací je můj přítel. Stejně tak je dobrá motivace vyhlídnutý kousek oblečení.

Tak hodně štěstí. Budu ti držet palce!

No Comments Yet

Comments are closed