Jaká je muslimská ženská móda?

[button link=”https://slecna.info/tag/ivcin-blog/” color=”blue”]IVČIN BLOG[/button]

Když se řekne islám a ženy, většina lidí si představí akorát zahalené ženy do černého, ze kterého jsou rozeznatelné jen jejich oči. Je to ale to jediné, co muslimky nosí?

Kabelky, boty… Muslimské ženy mají rády stejné věci jako my.

Muslimské oděvy, to nejsou jen čádory (černé dlouhé pláště), burky (závoje zakrývající úplně celé tělo) nebo nikáby (oblek, ze kterého jsou vidět pouze oči), ale také hidžáby, šátky, kterými se zakrývají vlasy. Odívání se samozřejmě liší podle regionu, ale také i podle osobních preferencí každé muslimky. V některých zemích jsou striktně nařízené nikáby (Saúdská Arábie), někde úplně zakázané burky (Francie, Belgie), někde bývá zvykem, že zpoza hidžábu vyčnívá část vlasů (Írán), a dokonce existují i muslimky, které se nijak zvlášť nezahalují.

Muslimské ženy jsou ale jako všechny jiné, takže se přirozeně zajímají i o módu. Nemohou-li ji dávat veřejně na odiv, nosí ji doma v soukromí mezi rodinnými příslušníky nebo kamarádkami. Pokud je však nesvazuje diktát jednoho druhu oblečení, mohou si vybírat z pestré a zajímavé nabídky.

Problematice hidžábů se věnuje blog stylishmuslimah.blogspot.cz, kde autorka v angličtině rozebírá různé druhy, způsoby uvázání, co komu sluší a jaké slavné osobnosti (ne)vypadají dobře se šátkem. Blogerka je aktivní již pět let.

Hidžáb nemusí být jen ruční výroba prodávána na ulicích – ve světě existuje mnoho značek tohoto druhu oblečení, takže si muslimky mohou vybírat od levné Aiyuery až po luxusní Haute Hijab. Co když jsou ale ze země, kde se takové zboží běžně v obchodech neprodává nebo neumějí anglicky ani arabsky? Nevadí. Nedávno rozjela podnikavá česká muslimka žijící v Kuvajtu Giselle Jitka Červinková internetový obchod Giselle Scarves – šátky a šály Giselle, kde si Češky a Slovenky mohou pohodlně objednat nejen různé šátky, ale také i burkiny (burka a bikiny v jednom).

Je tedy vidět, že ačkoliv musí muslimky dodržovat přísnější pravidla oblékání než běžná Středoevropanka, mohou také krásně vypadat v nádherném oblečení, které je v souladu s učením proroka Mohameda.

Autorka: Ivča R.

3 Comments
  1. Myslím, že všechny muslimky v ČR a SK potěší fakt, že v prosinci 2013 bude spuštěn nový český e-shop s módou inspirovanou právě islámem/orientem. Značka se bude jmenovat Yasin a budou nabízet prý jen samé unikátní kousky.

  2. je velmi smutné (nechci býti vulgární )že propagujete něco, co má souvislost s islámem…. nejen smutné, ale přímo pobuřující (ale prachy nesmrdí že ) měli by jste se více zajímat co islám , jako zhoubná a nenávistná ideologie představuje pro svět , jaký známe , …. až ten svět skončí , tak dopadnete stejně, jako ženy v islámském světě , to bude jistě velice poučné pro Vás ,…ale bohužel to bude už pozdě ,,,,

Leave a Reply

Your email address will not be published.